X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przypominamy: wtorek 30 kwietnia ostatnim dniem na złożenie deklaracji podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 14:30
30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok. Dzięki usłudze Twój e-PIT - podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie, bo fiskus rozliczy ich automatycznie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: mffoto/Shutterstock.com

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek przypomniał, że rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT jest skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. W praktyce chodzi o podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, o dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur, rent bądź też uzyskują dochody kapitałowe.

W tym roku Twój e-PIT wyręczy podatników

"W tym roku dla podatników takich po raz pierwszy przygotowaliśmy propozycję zeznania, które za pośrednictwem systemu Twój e-PIT można zaakceptować bez wprowadzania zmian lub skorygować" - powiedział rzecznik MF.

Zaznaczył, że podatnicy mogą też nic nie zrobić, co będzie oznaczało, że 30 kwietnia, wraz z końcem terminu przyjmowania deklaracji, administracja skarbowa uzna, że właściwym zeznaniem podatkowym jest wygenerowane przez system Twój e-PIT.

Można złożyć zeznanie w wersji papierowej

Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie papierowej, czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe.

- W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie - zauważył Jurek.

- Jest tylko jeden wyjątek, dotyczy sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takim przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób - podkreślił.

O zapłacie podatku system poinformuje do 31 maja

Może też mieć miejsce sytuacja, kiedy podatnik nie zapoznał się ze swoim rozliczeniem w systemie Twój e-PIT, natomiast wynika z niego zaległość podatkowa. "System przyjmie deklarację wygenerowaną przez administrację skarbową, po czym do 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek" - tłumaczy Jurek.

Warto skorzystać z usługi Twój e-PIT

Warto zalogować się do usługi Twój e-PIT i sprawdzić swoje rozliczenie. Powinni tego dokonać przede wszystkim podatnicy, którzy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem. Mają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

- To ważne także wtedy, gdy podatnicy chcą skorzystać z ulg podatkowych, o czym fiskus nie wie. Chodzi na przykład o ulgę rehabilitacyjną - administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizn - dodał Jurek.

Po zalogowaniu się do systemu podatnik może uzupełnić deklarację o wybraną przez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

Co z 1 proc. na organizacje użytku publicznego?

Jurek namawia także do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-u organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła uzyskać 1 proc. podatku. W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed roku, ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w tym roku rubryka ta również pozostanie pusta.

"Warto więc ją uzupełnić za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Logując się do systemu, można też zmienić organizację, którą chcielibyśmy wesprzeć" - powiedział rzecznik.

Zwroty za nadpłacony podatek z e-PIT-ów do 45 dni

Dodał, że w tym roku radykalnie został skrócony czas na zwrot podatku przez fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie. "W tym roku po raz pierwszy mamy priorytet dla zeznań składanych drogą elektroniczną zarówno przez Twój e-PIT, jak i e-Deklaracje. Maksymalny czas zwrotu wynosi w takim przypadku 45 dni, ale w zdecydowanej większości przypadków zwroty są realizowane szybciej" - zapewnił Jurek.

Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twojego e-PIT-u.

jk, NRG

Zobacz więcej na temat: PIT 2018 podatki finanse

Czytaj także

Grosz do grosza. Grube miliony z 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 10:24
Jeden procent to jedna setna podatku dochodowego od osób fizycznych, którą rozliczajacy się z fiskusem może przekazać na cele charytatywne. Nie jest to jednak ani ulga ani darowizna - tylko nasze prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko 4 dni na rozliczenie PIT za 2018 r. Ale nie trzeba się stresować zrobi to za nas urząd skarbowy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
30 kwietnia br. to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia PIT za 2018 roku - podał resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczanie podatków coraz prostsze. Co zmienił Twój e-PIT?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 20:25
Kto jeszcze nie sprawdził swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT - ma na to czas tylko do wtorku 30 kwietnia. Również tego dnia upływa termin złożenia zeznania w sposób tradycyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

e-PIT czeka. Zobacz jak złożyć zeznanie podatkowe nie wychodząc z domu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 10:10
W tym roku, po raz pierwszy,zeznanie podatkowe (PIT-37 lub/i PIT-38) wypełnił i udostępnił urząd skarbowy. Nie trzeba  składać żadnego wniosku w tej sprawie.
rozwiń zwiń