X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost cen nam nie grozi - do końca roku inflacja utrzyma się na niskim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:23
Decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nie dziwi ekonomistów, mimo wyraźnego odbicia w górę inflacji w marcu.
Audio
  • Dlaczego drożyzna nam w tym roku nie grozi - wyjaśniają goście radiowej Jedynki. /Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Wzrost cen nam nie grozi  do końca roku inflacja utrzyma się na niskim poziomie
Wzrost cen nam nie grozi – do końca roku inflacja utrzyma się na niskim poziomieFoto: pixabay

- A to ona jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy ustalaniu stóp - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Lekki wzrost cen w marcu, ale w ciągu roku skoku cen nie będzie

Jak wyjaśnia, inflacja w marcu okazała się nieco wyższa od oczekiwań, ale stało się tak po niskim wzroście cen w styczniu i lutym tego roku.

- Oczekiwania inflacyjne, dotyczące początku roku, były wyższe, ale okazało się, że ceny energii nie tylko nie wzrosły, ale wręcz spadły - mówi gość radiowej Jedynki.

- I mimo lekkiego wzrostu w marcu inflacja w Polsce nadal jest niska, i nawet jeśli lekko wzrośnie pod koniec roku, to nadal będzie niższa niż 2 proc., a na pewno poniżej celu inflacyjnego zakładanego przez bank centralny - mówi Kwiecień.

Cel inflacyjny, czyli tempo wzrostu cen, jakie chce osiągnąć bank centralny, jest w Polsce na poziomie 2,5 proc.

Dlaczego niska inflacja nie jest dobra dla gospodarki?

- To dlatego, że niska inflacja nie jest wcale korzystna dla gospodarki - komentuje Marta Petka-Zagajewska, analityk PKO BP.

I tłumaczy, że właśnie dlatego banki centralne ustawiają swoje cele inflacyjne na poziomie dodatnim, bo gdybyśmy przewidywali, że ceny nie wzrosną, to być może odwlekalibyśmy zakupy, a tym samym miałoby to wpływ na wzrost gospodarczy - tłumaczy ekonomistka. 

Rośnie popyt, wynagrodzenia - dlaczego nie rośnie inflacja?

Obecna sytuacja jest daleka od podręcznikowej, bo poziomu cen nie podbija ani rosnący popyt, ani wzrost wynagrodzeń, który tradycyjnie firmy przerzucają na klientów.

- Na pewno powstrzymuje ten proces duża konkurencja na rynku towarów i dóbr - mówi ekonomistka.

Ale dodaje, że to już nie dotyczy np. usług i być może przełoży się na wzrost ich cen, a to jeden z komponentów przekładających się na wyższą dynamikę cen.

Rosną dochody gospodarstw domowych

Obecny układ gospodarki jest szczególnie korzystny dla gospodarstw domowych.

Jak tłumaczy Przemysław Kwiecień, wzrost wynagrodzeń i niskie bezrobocie przekładają się na wzrost dochodów gospodarstw domowych.

- Ich dochody rosną w tempie dwucyfrowym, a do tego planowane są kolejne transfery w ich kierunku - podkreśla ekonomista.

To co dobre dla konsumenta - nie musi służyć firmom 

Przemysław Kwiecień przypomina też o drugiej stronie medalu: przedsiębiorcy w czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowali najniższą marżę netto od 10 lat.

W przyszłym tygodniu poznamy bilans handlu zagranicznego - a to rzuci kolejne światło na sytuację polskiej gospodarki.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak