more_horiz
Gospodarka

Poduszka finansowa. Warto zadbać o nią czasach dobrej koniunktury

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 07:36
Powinniśmy zadbać o własne poduszki finansowe na gorsze czasy - alarmują ekonomiści. Czym jest taka poduszka, jak dużo powinniśmy odkładać i dlaczego oszczędzanie w czasach dobrej koniunktury jest tak ważne - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Open Finance w rozmowie z Justyna Golonko. 
Audio
  • Czym jest poduszka finansowa, jak dużo powinniśmy odkładać i dlaczego oszczędzanie w czasach dobrej koniunktury jest tak ważne - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Turek, analityk Open Finance w rozmowie z Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: slawomir.gawryluk/Shutterstock.com

Sytuacja gospodarstw domowych poprawiła się. 70 proc. Polaków ma oszczędności, choć nie są one duże. Zdaniem ekonomistów powinniśmy bezpiecznie oszczędzać, bo kończy się dobra koniunktura gospodarcza. 

- Myślimy o swoich finansach, ale na pewno nie w dalszej perspektywie. Oczywiście oszczędności rosną, bo sytuacja na rynku pracy jest dobra natomiast ich struktura jest niekorzystna. Chodzi o to, że większość pieniędzy kierujemy na nieoprocentowane rachunki i preferujemy krótkie terminy lokat - mówił Bartosz Turek. 

I dodał, że Polacy raczej nie oszczędzają na dłuższą metę. 

Czym zatem jest poduszka finansowa? - To taka kwota, która pozwala nam przetrwać gorsze czasy np. gdy stracimy pracę lub z powodu choroby nie będziemy w stanie uzyskiwać przychodu, czyli rezerwa na tzw. czarną godzinę - wyjaśnił Bartosz Turek.  

Poduszka finansowa powinna wystarczyć nam na pokrycie wydatków przez trzy miesiące. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw 

Zobacz więcej na temat: finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak