X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pieniądz nie śpi": czym jest kredyt konsumencki?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 08:41
Szybki rozwój gospodarki, niskie stopy procentowe - to wszystko sprawia, że Polacy zadłużają się coraz chętniej. Szczególnie na popularności zyskuje kredyt konsumencki. Czym on jest jest i jakie prawa ma klient przy jego zaciąganiu?
Audio
  • Z Michałem Krajkowskim rozmawia Justyna Golonko (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/stevepb

Michał Krajkowski z Notus Finanse wyjaśnia, że kredyt konsumencki to kredyt udzielony konsumentowi na potrzeby niezwiązane z działalnością gospodarczą. Są to np. pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe. Ważną cechą kredytu konsumenckiego jest też jego maksymalna kwota, czyli to, że pożyczka nie może przekroczyć wysokości 255 tysięcy złotych.

Takie kredyty od lat cieszą się sporym zainteresowaniem, ale w ostatnich miesiącach przybywa ich jeszcze szybciej. Ekspert podkreśla, że wynika to przede wszystkim z tego, że gospodarstwa domowe dobrze oceniają swoją obecną sytuację finansową i pozytywnie patrzą w przyszłość.

Musimy znać koszty i obowiązki

Michał Krajkowski przypomina, że konsument ma prawo otrzymania od banku wszelkich informacji na temat kosztów i obowiązków związanych z kredytem, i to jeszcze zanim podpisze umowe. Informacja jest udzielana według stałego szablonu, więc w różnych instytucjach będzie ona podobna. Ponadto konsument ma prawo odstąpić od pożyczki w ciągu 14 dni od jej zaciągnięcia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dług wymknął się spod kontroli? Nie chowajmy głowy w piasek

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 14:30
Jak wynika z badań BIG InfoMonitor, czterech na pięciu Polaków chce od razu spłacać swoje długi, by uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Mimo tego dłużników jednak nie brakuje. Prawie 3 mln Polaków posiada niespłacone zobowiązania, które łącznie przekraczają 73 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolowanie długu, czyli jak nie dać się wyrolować nieuczciwym pożyczkodawcom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:50
Obowiązujące przepisy zabraniają pożyczkodawcy zaproponować drugi kredyt konsumencki na spłatę pierwszego. Mimo to nadal jednym z popularniejszych oszustw jest tak zwane rolowanie długu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieniądz nie śpi": czym jest historia kredytowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 09:08
Mają państwo kredyty? Dziś zajmiemy się historią kredytową, czyli wszystkimi danymi zgromadzonymi na temat zaciągniętych kredytów - tych, które aktualnie spłacamy i tych już spłaconych.
rozwiń zwiń