more_horiz
Gospodarka

Policja, ZBP i PIIT ostrzegają przed skanowaniem kodów umieszczanych na bankomatach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 17:01
Policja, Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzegają użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR bezprawnie umieszczanych na bankomatach. Zeskanowanie kodu może uruchomić aplikację wysyłającą SMS bez wiedzy użytkownika.
Uwaga na kody QR na bankomatach
Uwaga na kody QR na bankomatachFoto: Glow Images/East News

O naklejkach z kodami QR, zamieszczanych na bankomatach bez zgody ich właścicieli i w żaden sposób nie powiązanych z usługami bankowymi, pisze w środę Komenda Główna Policji na swojej stronie internetowej. - Wczytanie takiego kodu QR może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika - podkreśla.

- Przestępcy, wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie, doprowadzają do zmanipulowania potencjalnego klienta, który - w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi SMS Premium - wyjaśnia policja. Uruchomienie takiej usługi spowoduje naliczenie wysokich opłat od nieświadomego użytkownika za jej włączenie.

Ponadto - jak wskazują funkcjonariusze - za pośrednictwem oszukańczych platform kody mogą zostać wykorzystane do wyłudzenia loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych i do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

- Wobec powyższego Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zalecają ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności, wskazując, iż należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych - podaje KGP.

Jeżeli użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić bank i operatora telekomunikacyjnego, a w jednostce policji złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

PAP, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak