more_horiz
Gospodarka

ZBP: w sylwestra bawić się będziemy głównie w domu, nie wydamy więcej niż 300 zł

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 13:00
Sylwester już za cztery dni. Spędzimy go w domu - tak przynajmniej twierdzi 75 procent pytanych o to Polaków. Z raportu Związku Banków Polskich wynika też, że przeciętny budżet na zabawę nie przekroczy 300 złotych. Prawie co piąty ankietowany nie zamierza w sylwestra robić nic szczególnego. Są jednak też tacy, którzy wydatki liczą w tysiącach.
Audio
  • Jak spędzimy sylwestra? Głównie w domu i bez dużych wydatków (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: yotin Pakthongchai/Shutterstock.com

Paweł Minkina ze Związku Banków Polskich mówi, że 50 procent badanych planuje spędzić sylwestra u znajomych, a 25 procent - u siebie w domu. Udział w zorganizowanej imprezie deklaruje tylko co dwudziesty ankietowany.

Popularna "domówka" to najtańszy sposób świętowania nowego roku. Ponad połowa badanych nie chce w tym roku wydać więcej niż 300 złotych. 15 procent respondentów nie wyda na sylwestra ani złotówki, a drugie tyle - nie ma żadnych planów. Edyta Kochlewska z portalu dlahandlu.pl mówi, że tendencja jest taka, że coraz więcej osób nie ugina się pod presją i "przymusem zabawy" i woli spędzać ten dzień w domu, więc i średnie sylwestrowe wydatki powinne spadać.

Styczniowy ból głowy

Mimo deklarowanej chęci do pozostania w domu, to w styczniu wydatki potrafią zaskoczyć.

- Styczeń jest momentem obudzenia się nawet z bólem głowy, bo czasem trzeba zapłacić grudniowe rachunki, na które wcześniej przymknęliśmy oko. Styczniowy budżet bywa napięty - komentuje Edyta Kochlewska.

ZBP spytał też o życzenia, które będziemy sobie składać na nowy rok. 80 procent badanych chce życzyć zdrowia, a 40 procent- aktywnego trybu życia w przyszłym roku. Paweł Minkina wskazuje, że sporo życzeń będzie też dotyczyć awansów i podwyżek, mniejszych problemów finansowych i rozwoju własnego biznesu. 

Ostatnie badania KPMG szacowały sylwestrowe wydatki Polaków na 10 miliardów złotych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie i za ile Polacy wyjeżdżają na sylwestra?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 13:35
Wyjazdy sylwestrowe cieszą się coraz większą popularnością. Według analizy Open Finance, na dwa tygodnie przed sylwestrem, zajętych było już 93 proc. miejsc w polskich kurortach. Z kolei Travelplanet odnotował 20-procentowy wzrost sprzedaży wyjazdów zorganizowanych w okresie sylwestrowym.?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak Polacy przywitali Nowy Rok!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 07:53
Polacy doskonale bawili się na plenerowych imprezach, na których witali Nowy Rok. Dopisały gwiazdy i frekwencja. Policja nie informuje o poważniejszych incydentach.
rozwiń zwiń