X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy oszczędzają, ale nieregularnie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 18:25
Co do zasady Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać. Zwłaszcza jeśli jesteśmy młodsi. A jeśli odkładamy - to na czarną godzinę. Tak wynika z raportu "InfoKREDYT i Oszczędzanie" opublikowanego przez Związek Banków Polskich. O szczegółach w radiowej Jedynce Aleksandra Tycner z Naczelnej Redakcji Gospodarczej. 
Audio
  • Wydawać czy oszczędzać? - o szczegółach w radiowej Jedynce Aleksandra Tycner z Naczelnej Redakcji Gospodarczej.
Spłacalność kredytów w Polsce jest dobra.
Spłacalność kredytów w Polsce jest dobra.Foto: shutterstock

Polacy oszczędzają, ale nieregularnie. Na szczęście rośnie liczba rodaków, którzy mają jakieś oszczędności.

Na kontach depozytowych Polscy mają blisko 790 mld zł oszczędności a w obiegu jest ponad 194 mld gotówki. Oczywiście to nie wszystkie środki osób indywidualnych tylko często są to środki firmowe - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

- Stopa oszczędzania, czyli stosunek oszczędności do bieżących dochodów,powinna wzrosnąć, jeśli poważnie myślimy o emeryturach czy ochronie zdrowia - podkreśla Pietraszkiewicz.

Stopa oszczędzania w Polsce wynosi 2,5 procent, a na przykład w Czechach - 5,4 procent. 60 procent oszczędności mają osoby w  wieku od 50 do 65 roku życia.

- W systemie bankowym mamy  nadwyżkę oszczędności nad zadłużeniem - mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich

Kredyty mieszkaniowe zaciągane są średnio na 25 do 30 lat. Konsumpcyjne - na 40 miesięcy. Jedne i drugie spłacane są przed terminem. Pierwsza grupa, która zapożycza się na mieszkanie to osoby od 25 do 35 roku życia - dodaje Kiciński

Spłacalność kredytów w Polsce jest dobra. W szczególności dobrze spłacają się mieszkaniowe, a bardzo dobrze - wcześniej zaciągnięte kredyty walutowe.

Oszczędności za wiele nie mamy, ale też - jak pokazują dane OECD - zadłużenie polskich gospodarstw w stosunku do rozporządzalnego dochodu wciąż jest na relatywnie niskim poziomie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpłatne i dla każdego. Od dziś konto podstawowe w bankach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 07:00
Ma być całkowicie pozbawiony opłat i dostępny w każdym banku. Chodzi o tak zwany rachunek podstawowy, nowy rodzaj konta bankowego. Od dziś, według unijnego prawa, jego założenie musi oferować każdy bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka 24: światowy kryzys sprzed 10 lat nadal straszy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:36
Gośćmi Błażeja Prośniewskiego na antenie Polskiego Radia 24 w audycji podsumowującej mijajacy tydzień w gospodarce - byli Mariusz Adamiak z PKO BP, Tomasz Kaczor z Prevision.pl oraz Witold Michałek z BCC. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fuzje bankowe: jak w tej sytuacji mają odnaleźć się klienci banków?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 08:50
BZ WBK właśnie zmienił się w Santander Bank Polska. 10 listopada bank wchłonie część działalności Deutsche Bank Polska. A to nie jedyne przejęcie w sektorze bankowym w najbliższym czasie. Szykują się kolejne – m.in. BGŻ BNP Paribas przejmie część Raiffeisen Bank Polska. Jak w tej sytuacji mają odnaleźć się klienci banków? - na ten temat w radiowej Jedynce z Katarzyną Szwedo-Mackiewicz z biura Rzecznika Finansowego rozmawiała Karolina Mózgowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszukani przez banki będą mogli skorzystać z porad prawnych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 09:45
Za tydzień ruszają konsultacje i porady dla osób, które czują się oszukane przez instytucje finansowe. Organizuje je stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, a finansuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń