Będzie Krajowy Rejestr Zadłużonych: ułatwi restrukturyzację firm, ma zdyscyplinować dłużników alimentacyjnych

2018-05-29, 16:30

Będzie Krajowy Rejestr Zadłużonych: ułatwi restrukturyzację firm, ma zdyscyplinować dłużników alimentacyjnych
Do Rejestru trafią m.in. dłużnicy alimentacyjni.Foto: Pixabay

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych - ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, ułatwić postępowanie restrukturyzacyjne firm oraz zdyscyplinować dłużników alimentacyjnych.

Jak czytamy w komunikacie, to odpowiedź na istotne problemy sądów restrukturyzacyjnych i upadłościowych, wynikające ze znacznego zwiększenia liczby spraw, dotyczących zwłaszcza upadłości konsumenckiej. 

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych – będzie jawny w internecie

Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie jawny, co oznacza że każdy będzie mógł m.in. zapoznać się z danymi w nim ujawnionymi za pośrednictwem internetu.

KRZ będzie również obejmował dane istotne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - związane z brakiem wypłacalności czy zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

Do Rejestru trafią dłużnicy alimentacyjni

Ministerstwo sprawiedliwości chce zwiększyć ściągalności alimentów oraz zdyscyplinowac dłużników nie płacących alimentów, stąd do Rejestru będą wpisywani dłużnicy alimentacyjni.

Znajdą się w nim informacje o osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, a zaległość przekracza trzy miesiące.

Umieszczony w KRZ dłużnik będzie musiał się liczyć z takimi konsekwencjami, jak utrudnienie lub uniemożliwienie otrzymania kredytu i zakupu na raty.

Przyszła Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych ma zastąpić obecnie obowiązujące - zdaniem resortu nieskuteczne - rozwiązania. Obecnie rodzice, którzy nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego trafiają do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego.

Wpisywani są tam jednak tylko dłużnicy, co do których egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna i jeśli ich zaległości w płaceniu alimentów przekroczyły sześć miesięcy. Jak zaznaczono, dostęp do RDN nie jest wystarczająco prosty i szybki. Wpis do tego rejestru nie zwiększał ściągalności alimentów - zwraca uwagę resort.Resort zwraca uwagę, że juz dzięki rozwiązaniom przyjętym w ubiegłym roku - grzywna lub rok więzienia za zaleganie z alimentami na kwotę równą lub przewyższającą trzymiesięczne zobowiązania - przyniosło wzrost ich ściągalności.

Nowe zasady i rozwiązania:

Wnioski drogą elektroniczną

- wprowadzano obowiązek składania w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz w postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną – umożliwi to automatyczne przenoszenie danych z wniosku złożonego drogą elektroniczną do repertoriów oraz wzorców postanowień sądu i sędziego-komisarza tworzonych w danej sprawie.

Jako zasada elektroniczne doręczenia

- jako zasadę wprowadzano dokonywanie elektronicznych doręczeń, co znacznie przyspieszy komunikację uczestników postępowania z sądem.

Wnioski papierowe i ustne będą mogli składać w każdym sądzie wierzyciele alimentacyjni, dłużnicy - konsumenci

Od powyższej zasady zaproponowano wyjątek umożliwiający składanie wniosków poza systemem teleinformatycznym – pracownicy, wierzyciele alimentacyjni oraz dłużnicy będący konsumentami będą mogli składać wnioski papierowe oraz ustnie w biurze podawczym każdego sądu (tożsamość składającego będzie sprawdzał i potwierdzał pracownik sądu, a pracownik biura podawczego będzie wprowadzał dane do systemu).

Akta postępowań restrukturyzacyjnych dostępne na portalu internetowym

Akta postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych będą prowadzone w formie elektronicznej – dostęp do nich będzie możliwy zarówno w czytelni akt w sądzie, jak i przez  stworzenie ogólnodostępnego portalu internetowego.

Rezygnacja z obwieszczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Zrezygnowano z dokonywania obwieszczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Pisma na formularzach dostępnych w systemie teleinfomatycznym

Wprowadzono obowiązek składania pism na formularzach określonych w systemie teleinformatycznym, które będą miały charakter obowiązkowy dla uczestników i organów postępowania.

Raportu z postępowań ws. masy upadłościowej i spisu wierzytelności

Wprowadzono zasadę przygotowania sprawozdań okresowych oraz końcowych zawierających raporty generowane z prowadzonego w systemie teleinformatycznym, i na bieżąco aktualizowanego, spisu masy upadłości oraz spisu wierzytelności.

Jeden podmiot – jedno konto do komunikacji

Zaproponowano utworzenie jednego konta dla danego podmiotu, które pozwoli na komunikację z sądem w sprawach restrukturyzacyjnych i upadłościowych oraz rejestrowych.

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych będą ujawniane dane osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz tych, wobec których była prowadzona bezskuteczna egzekucja.

Nowe rozwiązania przyniosą konkretne oszczędności i ułatwienia

Jak czytamy w komunikacie, wprowadzone rozwiązania powinny przynieść zwiększenie oszczędności przedsiębiorców i obniżenie kosztów postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego dla uczestników tych postępowań (szacuje się, że będzie to ok. 3,6 mln zł rocznie).

Ograniczenie prawie do zera papierowej korespondencji między uczestnikami postepowania restrukturyzacyjnego

Nastąpi też ograniczenie o 99 proc. liczby korespondencji wysyłanej do uczestników postępowania w formie papierowej, co wpłynie na obniżenie kosztów postępowania restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego dla organów postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego (szacuje się, że będzie to ok. 10,8 mln zł rocznie).

Skrócenie czasu postępowań

skrócenie o 80 proc. czasu od wydania orzeczenia do jego wysyłki oraz wyeliminowanie opóźnień w doręczaniu korespondencji.

Łatwiejszy dostęp do akty

ułatwienie dostępu do akt sądowych i znaczne skrócenie czasu potrzebnego na dostęp do danych zawartych w postanowieniach, zarządzeniach, dokumentach i informacjach dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych
oraz upadłościowych (w tym dostęp dla osób z ograniczoną możliwością przemieszczania się lub wymagających zwiększonej elastyczności czasu pracy – np. opiekujących się bliskimi wymagającymi stałej lub zwiększonej opieki bądź osób z niepełnosprawnościami).

Projekt Ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych trafi teraz do Sejmu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2019 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.


NRG, Komunikat CIR, IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej