X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

BIG InfoMonitor: Prawie 26 tys. osób po 65. roku życia nie płaci rachunków za telefon

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 09:35
Ok. 26 tys. osób po 65. roku życia nie płaci rachunków za telefon. Ich łączna zaległość w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor to prawie 57,6 mln zł. Najstarszy dłużnik telekomunikacyjny to 80-latek z Elbląga z ponad 40 tys. zł długu, a wśród kobiet 77-lata z Bydgoszczy zadłużona na 73 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Wśród seniorów jest, jak wyliczono, 13 tys. 997 kobiet i 11 tys. 835 mężczyzn, którzy za niepłacenie za telefon trafili do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. - Na panie przypada 54 proc. z 57,6 mln zł zaległości seniorów względem operatorów. Średni dług telefoniczny osoby po 65 roku życia wynosi 1 tys. 613 zł - wyliczyło BIG InfoMonitor. Na zadłużenie składają się zarówno rachunki za telefon komórkowy jak i stacjonarny.

Co czwarty senior nie ma telefonu komórkowego

Z badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że co czwarty senior nie ma telefonu komórkowego, częściej są to kobiety (34 proc.), niż mężczyźni (14 proc.). Jak jednak znaczyli eksperci Biura, "w najmłodszej grupie seniorów 65-74 lata rozpowszechnienie telefonów komórkowych wynosi 80 proc. z czego 30 proc. to smartfony". Komórki są zdecydowanie częściej w posiadaniu mieszkańców największych miast (85 proc.) niż wsi (63 proc.).

- Z duchem czasu chętniej idą panowie i smartfonem może się pochwalić 31 proc. mężczyzn i tylko mniej niż co piąta seniorka (18 proc.) - zaznaczono. Badani odpowiedzieli też na pytanie: Czy zdarza im się na co dzień korzystać z internetu - 32 proc. przyznało, że tak. Przy czym częściej do wirtualnego świata zaglądają mężczyźni (41 proc.) niż kobiety (26 proc.). Internet chętniej wykorzystywany jest także przez osoby z większych miast (ok. 45 proc.) niż ze wsi (22 proc.).

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, "seniorzy stanowią tylko 8 proc." wszystkich dłużników telekomunikacyjnych. - Najwięcej niepłacących rachunków za telefon przypada na 25-34-latków. W tym wieku jest co czwarty wpisany do BIG InfoMonitor dłużnik telekomunikacyjny. Prawie co ósma osoba z kłopotami w spłacie tego rodzaju rachunków nie ma skończonych 24 lat – zaznaczył, cytowany w komunikacie, szef BIG InfoMonitor.

Nastarszy dłużnik ma 77 lat i ponad 4 tys. długu 


Dwa razy wyższy jest również przeciętny dług telekomunikacyjny ogółu dłużników wpisanych do BIG InfoMonitor, niż osób po 65. roku życia - przeciętna dla wszystkich dłużników telekomów wynosi 3 tys. 249 zł.

Jak podano, najstarszym dłużnikiem telekomunikacyjnym wśród kobiet jest 77-letnia mieszkanka Bydgoszczy, której dług sięga 73 tys. zł, zaś wśród mężczyzn jest to 80-latek z Elbląga, którego zadłużenie wynosi 40 tys. 346 zł.

Badanie zostało wykonane przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor w listopadzie 2017 metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na reprezentatywnej próbie 502 osób przebywających na emeryturze w wieku 65+ lat (kobiety) oraz 65+ lat (mężczyźni).

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. 

PAP, kw

 

Czytaj także

Polacy nie płacą rachunków telefonicznych. Zadłużenie wzrosło o 91 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 07:21
W ciągu ostatniego roku, zadłużenie wobec firm telekomunikacyjnych, notowane w Krajowym Rejestrze Długów (KRD), wzrosło o 91 mln zł. Tymczasem, w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska, deklarujemy sumienność w opłacaniu rachunków telefonicznych – jak mówi rzecznik KRD Andrzej Kulik.
rozwiń zwiń