X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rodzina na Swoim: wkrótce zaczną się problemy ze spłatą rat?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 19:37
Beneficjenci programu Rodzina na Swoim, którzy zaciągnęli kredyty w szczycie ich przyznawania, niedługo zaczną płacić wyższe raty, już bez państwowym dopłat do odsetek.  Czy udźwigną ten ciężar?
Audio
  • O problemach, jakie mogą czekać niektórych beneficjentów programu Rodzina na Swoim, mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krasoń z firmy Home Broker (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Po 8 latach raty kredytów beneficjentów programu Rodzina na Swoim rosną
Po 8 latach raty kredytów beneficjentów programu Rodzina na Swoim rosnąFoto: photofriday/Shutterstock.com

W latach 2007-2013 kupujący mieszkanie mogli skorzystać z rządowego dofinansowania w postaci programu Rodzina na Swoim. Pomógł on prawie 200 tys. kredytobiorców w tańszym zakupie własnego M lub budowie domu.

Okazuje się, że sposób jego działania może być jednak zdradliwą pułapką, przestrzega w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marcin Krasoń z firmy Home Broker.

- Program Rodzina na Swoim dawał ludziom szanse na tańszy kredyt hipoteczny. Chodziło o to, że z pieniędzy Banku Gospodarstwa Krajowego, czyli de facto pieniędzy Skarbu Państwa, połowa raty odsetkowej była dopłacana. Tylko pułapka polega na tym, że było tak przez 8 lat. Po tych 8 latach dopłaty wygasają i rata rośnie o 30 proc. czyli sporo – wyjaśnia ekspert.

Wyższe raty mogą być trudne do udźwignięcia

Dla niektórych domowych budżetów taka zmiana może być trudna do udźwignięcia, podkreśla Marcin Krasoń.

-  Obecne warunki, kiedy mamy najniższe w historii stopy procentowe, za kilka lat będą przyszłością. Już mówi się o tym, że w przyszłym roku stopy procentowe mają wzrosnąć. Pytanie, o ile i co będzie w kolejnych latach. Gdybyśmy przyjęli założenie, że dzisiejsze warunki się utrzymują, to jeżeli ktoś wziął kredyt na 200 tys. zł, to jego rata wzrośnie o ponad 200 zł, czyli płaci np. 715 zł, będzie płacić 940 zł. To jest taka kwota. Problem polega tylko na tym, że im wyższe stopy procentowe, tym odsetki od kredytu i tym ta połowa odsetek, czyli to, co dopłaca nam BGK, też większa. Jeżeli dojdzie do tego, że stopy procentowe przez te najbliższe lata będą rosnąć, może okazać się, że to wcale nie jest 225 zł, tylko 325 zł i wcale nie będzie to 30-proc. wzrost, tylko 40-proc. wzrost. Nawet tak może się zdarzyć. Warto więc, żeby każdy, kto ma taki kredyt, był tego świadom – tłumaczy rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Warto już przygotować się na zwiększenie raty

Szczyt popularności dopłat z programu Rodzina na Swoim przypadł na 2011 r., co oznacza, że to w najbliższych latach może być największy problem, dlatego warto już dziś się do tego przygotować i odkładać.

- Przez pierwsze dwa lata, czyli 2007 – 2008, udzielono 10 – 11 tys. takich kredytów, a w latach kolejnych to już było 30, 40, 50 tys. rocznie. Np. w 2011 roku było to 51 tys. takich kredytów. Jak więc policzymy, że dopłaty trwają 8 lat, to najwięcej tych dopłat będzie się kończyć w latach 2018 – 2020. W tym okresie, czyli przez te trzy lata, 140 tys. polskich gospodarstw domowych, czyli całkiem sporo, będzie musiało zmierzyć się z tym problemem. Choć dla niektórych nie będzie to żaden problem, bo oni dobrze zarabiają, lepiej niż 8 lat temu, ich sytuacja rodzinna poprawiła się. To, że rata kredytu wzrośnie im o 200, 300 czy 400 zł nie będzie żadnym kłopotem. Będą jednak i tacy kredytobiorcy, którzy już teraz staną przed sporym problemem. Z książkowego punktu widzenia te osoby, które zaciągnęły taki kredyt, te pieniądze, które oszczędziły, powinny odkładać, czyli miesięcznie oszczędzały 400 zł i powinny wkładać to na lokatę, czy nawet na konto oszczędnościowe, a nawet do skarpety, byle tych pieniędzy nie wydawać. Ale niestety rzeczywistość Polaków tak nie wygląda – mówi ekspert.

Większość osób zaoszczędzone pieniądze po prostu „przejada”. Te osoby mogą ratować się jedynie próbą zrefinansowania kredytu. Ma to sens, jeśli marża w umowie jest wyższa od obecnie obowiązujących, a kredytobiorca nadal ma dobrą zdolność kredytową, podkreśla ekspert.

Elżbieta Szczerbak, awi

Czytaj także

Program "Rodzina na Swoim" do 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 23:01
Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Rodzina na Swoim" będzie kontynuowany do 2020 r. - poinformowała Dorota Bortnowska z Departamentu Mieszkalnictwa MIR. Do programu nie mogą już przystępować nowi beneficjenci, ale dopłaty dla dotychczasowych będą wypłacane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina na Swoim: w 2017 r. koniec z dopłatami. Raty wzrosną nawet o jedną trzecią

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 15:00
Przez osiem lat płacili niższe raty dzięki państwowym dopłatom do odsetek. W 2017 roku około 30 tysięcy kredytobiorców z programu Rodzina na Swoim zacznie płacić wyższe raty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiącom osób wzrosną raty

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 11:46
29 mln złotych miesięcznie – aż o tyle mogą w tym roku wzrosnąć odsetki od kredytów mieszkaniowych płacone przez posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych. Do tego prawie 31 tysięcy osób musi się przygotować na skokowy wzrost rat w związku z ustaniem dopłat do kredytów w ramach programu "Rodzina na swoim".
rozwiń zwiń