X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:52
Obligacje oszczędnościowe są coraz popularniejsze wśród Polaków.
Audio
  • O inwestowaniu w obligacje skarbowe mówili w radiowej Jedynce Adam Ruciński, prezes Fundacji Pomyśl o obligacjach, Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera i Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dobrych wieści dla tych, którzy kupili obligacje GetBack nie ma też Rzecznik Finansowy.
Dobrych wieści dla tych, którzy kupili obligacje GetBack nie ma też Rzecznik Finansowy.Foto: Glow Images/East News

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że od stycznia 2017 roku Polacy przeznaczyli na obligacje oszczędnościowe około 2,5 mld zł. Średnia miesięczna wartość sprzedaży w 2017 roku jest póki co najwyższa od 9 lat.

Państwo pożycza od nas pieniądze

Obligacje skarbowe są  papierami wartościowymi Skarbu Państwa. To za ich pośrednictwem - jak tłumaczy Adam Ruciński, prezes Fundacji Pomyśl o obligacjach - państwo pożycza od nas pieniądze.

Adam Ruciński W Polsce rynek papierów wartościowych opiera się na zapisach elektronicznych.

- Ta pożyczka jest bezpieczna z punktu widzenia każdego inwestora, każdego obywatela, ponieważ państwo raczej nie zbankrutuje i państwo jako takie jest wiarygodnym płatnikiem. W Polsce rynek papierów wartościowych opiera się na zapisach elektronicznych, co oznacza, że przeciętny Kowalski nie dostaje do ręki obligacji jako papieru wartościowego. Jedynie dostaje potwierdzenie, że posiada takie obligacje i przypomina to w swojej formie lokatę bankową na czas określony. Przy czym różnica jest taka, że obligacje można wcześniej zbyć – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jakie obligacje cieszą się największą popularnością?

Najbardziej popularne są obligacje dwuletnie - ze stałym oprocentowaniem.

- Gdzie stopa zwrotu wynosi 2,1 proc. w skali roku. Oczywiście im bardziej ten proces się wydłuża, tym oferowane jest wyższe oprocentowanie. Np. w przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie wynosi 2,4 proc. Przy czym są to obligacje indeksowane inflacją, to znaczy takie obligacje, gdzie mamy dwa elementy: inflację i do tego dokładana jest pewna marża. Chodzi o to, by uodpornić takie obligacje i inwestora na inflację, czyli żeby inwestor wiedział, ile realnie zarobi – wyjaśnia ekspert.

Lepszy zysk niż z lokat

Jak się okazuje w ostatnich miesiącach, to na obligacjach zarobimy więcej niż na lokatach i dlatego obligacje skarbowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, dodaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jarosław Sadowski Te najbezpieczniejsze obligacje skarbowe przynoszą wyższe oprocentowanie niż lokaty w wielu bankach.

- Teraz mamy taką sytuację, że te najbezpieczniejsze obligacje skarbowe przynoszą wyższe oprocentowanie niż lokaty w wielu bankach. Wpłacając na obligacje, nie musimy spełniać dodatkowych warunków, typu otwierać konta, wykonywać płatności kartą itd. A to oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne, szczególnie w przypadku obligacji skierowanych do osób, które dostają wsparcie w ramach programu „Rodzina 500+”. Tutaj nawet 3,2 proc. w pierwszym roku wynosi oprocentowanie, co prawda bardzo długoterminowej obligacji, bo 12-letniej. Ale są też obligacje na krótsze terminy, np. 2-letnia obligacja skarbowa, taka zwykła, którą może kupić każdy, więc wiele osób decyduje się, żeby skorzystać z tego rozwiązania

Zakup obligacji nie jest skomplikowany 

Zakup obligacji jest bardzo prosty - jak mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów - wystarczy  złożyć  za pośrednictwem Internetu, telefonu lub osobiście, dyspozycję w Punkcie Sprzedaży Obligacji, prowadzonym przez PKO BP.

Łukasz Świerżewski Obligacje są bardzo łatwo dostępne. Można je w każdej chwili nabyć i w każdej chwili sprzedać z powrotem.

- Obligacje są bardzo łatwo dostępne. Można je w każdej chwili nabyć i w każdej chwili sprzedać z powrotem. Jeżeli ktoś nie życzy sobie, jego zdaniem, zbyt długiego okresu zamrożenia swoich środków, w każdej chwili może obligacje sprzedać i środki z powrotem odzyskać. Jest to więc bardzo wygodna i bezpieczna forma oszczędzania – podkreśla rozmówca Jedynki.

Dodatkowo w przypadku obligacji nie ma praktycznie bariery wejścia. Jeden papier bowiem można kupić już za 100 złotych.

Wykup obligacji i wypłacenie odsetek należnych ich posiadaczom zapewnia Skarb Państwa. Za zobowiązania te Skarb Państwa odpowiada całym majątkiem. Środki, jakie trafią do Skarbu Państwa z emisji obligacji skarbowych, są wykorzystywane na finansowanie wydatków publicznych.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obligacje nie tylko mogą uchronić przed inflacją, ale też finansować inwestycje ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 20:44
W lutym Ministerstwo Finansów sprzedało nowe obligacje 30-letnie, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Popyt był większy niż podaż. To drugie „30-latki” w historii resortu finansów i to najdłuższy termin, na jaki Polska emituje obligacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na obligacjach zarobisz więcej niż na lokacie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:14
O połowę więcej zarobiłby inwestor, który od 2005 roku zamiast na lokatach bankowych, odkładałby swoje pieniądze kupując skarbowe papiery dłużne – wynika z szacunków Open Finance. Mimo wyższych odsetek obligacje kuszą znacznie mniej osób niż bankowe depozyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ruszyli po obligacje skarbowe

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:30
Od początku roku Polacy z zapałem kupują obligacje emitowane przez Skarb Państwa.
rozwiń zwiń