X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy niechętnie korzystają z funduszy inwestycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 13:37
Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce jest niewielki w porównaniu do krajów z Zachodniej Europy - wskazują uczestnicy XII Forum Funduszy Inwestycyjnych.
Według szacunków wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych w Polsce w kwietniu tego roku wyniosła 276 miliardów złotych.
Według szacunków wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych w Polsce w kwietniu tego roku wyniosła 276 miliardów złotych.Foto: Pixabay.com

- Wynika to między innymi z tego, że Polacy nie są jeszcze nauczeni długoterminowego oszczędzania - mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Dodaje, że najwięcej oszczędności nadal gromadzimy na zwykłym koncie bankowym. - Polska jest ewenementem, trzy czwarte środków trzymamy w bankach, bądź w gotówce - tłumaczy.

W 2015 roku aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce jako stosunek do PKB wyniosły 14 procent. Dla porównania we Francji było to 77 procent, a w Szwajcarii 83 procent.

Marcin Dyl tłumaczy, że w okresie transformacji dużo łatwiej było nam się przyzwyczaić do korzystania z usług bankowych, niż funduszy inwestycyjnych. Jego zdaniem dużą rolę w zmianie nastawienia Polaków do rynku kapitałowego powinno odgrywać państwo.

Ryzyko inwestycji

Prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami zaznacza jednak, że powierzając swoje pieniądze, trzeba zawsze sprawdzić ryzyko inwestycji i zastanowić się na jak długo możemy „zamrozić” oszczędności.

- Jeżeli chcę mieć środki dostępne za rok na wakacje to muszę wybrać fundusz, który jest bezpieczny i nie podlega znacznym wahaniom. Natomiast jeśli urodziło się komuś dziecko i chce zbierać pieniądze na jego studia za 20 lat to może wybrać bardziej agresywną inwestycję, której ewentualne zmiany wartości w trakcie tego okresu zostaną zniwelowane - mówi.

Według szacunków, wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych w Polsce w kwietniu tego roku wyniosła 276 miliardów złotych.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: fundusze inwestycyjne inwestycje

Czytaj także

Rząd chce opodatkować zamknięte fundusze inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 07:30
Autorzy projektu zakładającego opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych liczą, że budżet uzyska z tego tytułu nawet 2,5 mld zł. Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że zmiana doprowadzi do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamkniętym funduszom inwestycyjnym grozi potrójne opodatkowanie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 11:12
W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy podatku dochodowym dla osób prawnych, który przewiduje obciążenia podatkiem CIT zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Miałoby to dać budżetowi państwa 2,5 miliarda złotych rocznie.
rozwiń zwiń