X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

W Polsce przybywa bankomatów. Tylko po co, skoro coraz rzadziej płacimy gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 10:07
W Polsce rośnie liczba bankomatów, a jednocześnie spada liczba wypłat gotówki.
Audio
  • O korzystaniu z bankomatów mówili w radiowej Jedynce Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera i Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ververidis Vasilis/Shutterstock.com

W IV kwartale ubiegłego roku odnotowano spadek liczby transakcji o 6,2 proc., tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Jarosław Sadowski W ubiegłym roku przybyło nam aż 1300 bankomatów. Jest już ich prawie 23,5 tys.

- W ubiegłym roku przybyło nam aż 1300 bankomatów. Jest już ich prawie 23,5 tys. – podaje liczby Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. - Bankomatów jest zatem więcej, ale nie wiadomo, czy ta tendencja się w przyszłości nie odwróci – dodaje.

Coraz częściej płacimy kartą

Jest to całkiem możliwe, ponieważ coraz częściej za nasze zakupy płacimy kartą, zaznacza Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity.

- Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego bezgotówkowego płacenia, że wielu z nas w dużych miastach radzi sobie w ogóle bez gotówki w portfelu. A kiedy potrzebujemy gotówki, to idziemy do bankomatu i wypłacamy dokładnie tyle, ile potrzebujemy, czyli często 20 zł, w niektórych bankomatach nawet 10 zł i to się bankom nie podoba – zaznacza ekspert.

Paweł Majtkowski Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego bezgotówkowego płacenia, że wielu z nas w dużych miastach radzi sobie w ogóle bez gotówki w portfelu.

Dodatkowe opłaty za niskie wypłaty z bankomatów

Nie podoba się do tego stopnia, że już kilka banków wprowadziło dodatkowe opłaty przy wypłatach z bankomatów kwot poniżej 100 zł.

- Jeżeli będziemy wypłacać mniej niż 100 zł, to będziemy płacili dodatkową opłatę. Widać, że koszty bankomatów to poważny element w budżetach banków, zatem chcą to ograniczyć i chcą, żebyśmy wypłacali większe sumy, ale rzadziej – wyjaśnia Paweł Majtkowski.

Zdaniem eksperta niewykluczone, że takie prowizje wprowadzą też kolejne instytucje.

Bankomaty będziemy omijać szerokim łukiem?

Tym samym z bankomatów być może będziemy korzystali coraz rzadziej. Jak dodaje jednak Jarosław Sadowski, to nie jedyna przyczyna, dla której coraz rzadziej będziemy sięgać po gotówkę.

- W ubiegłym roku aż o 28 proc. wzrosła wartość transakcji dokonanych kartami. Tak szybki wzrost w dużej mierze jest możliwy dzięki temu, że już nawet osoby starsze przekonują się do tego, że płacenie kartą jest wygodniejsze, bezpieczniejsze, niż korzystanie z gotówki, więc kiedy częściej płacimy kartą, to nie potrzebujemy aż tyle gotówki, a co za tym idzie rzadziej udajemy się do bankomatów – zwraca uwagę ekspert.

Coraz chętniej wypłacamy pieniądze w sklepach

Jednak gotówka całkowicie nie zniknie, zwłaszcza że Polacy coraz bardziej przekonują się do innych form jej wypłacania.

- Coraz chętniej wypłacamy pieniądze w sklepach. Już w ponad ¼ sklepów istnieje możliwość, że kiedy kupujemy jakiś produkt i płacimy kartą, jednocześnie sklepikarz może nam wypłacić pieniądze – mówi gość radiowej Jedynki.

Według danych NBP na koniec ubiegłego roku Polacy mieli w portfelach blisko 33 mln kart płatniczych, z czego najwięcej debetowych - 27,9 mln. Kart kredytowych było 5,8 mln.

Jest ich mniej, ale ich liczba rośnie nieprzerwanie od marca zeszłego roku.

Dominik Olędzki, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bank musi być przyjazny i tani w obsłudze

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:00
Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie do niedawna największy, a obecnie jeden z największych banków spółdzielczych został bankrutem. To pierwsza od lat upadłość instytucji bankowej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzadziej wypłacamy z bankomatów, coraz częściej korzystamy z cash backów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 12:25
Średnio w pierwszym kwartale 2016 r. klient wypłacał z bankomatu 422 zł. Wzrasta liczba placówek sklepowych, z których klienci mogą wypłacać pieniądze tzw. cash back.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 08:58
Liczba transakcji bankomatowych od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według NBP wartość wypłacanej gotówki w II kwartale tego roku sięgnęła 184 mln zł.
rozwiń zwiń