X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zamkniętym funduszom inwestycyjnym grozi potrójne opodatkowanie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 11:12
W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy podatku dochodowym dla osób prawnych, który przewiduje obciążenia podatkiem CIT zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Miałoby to dać budżetowi państwa 2,5 miliarda złotych rocznie.
Audio
  • O możliwym potrójnym opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych mówił w Polskim Radiu 24 Michał Duniec, prezes Analiz Online (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na razie nadal istnieje ryzyko podwójnego, a nawet potrójnego opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych
Na razie nadal istnieje ryzyko podwójnego, a nawet potrójnego opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętychFoto: Pixabay.com

Problem w tym, że takie zmiany uderzyłyby nie tylko w osoby zamożne stosujące optymalizację podatkową, ale również w tych klientów funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ-ów), którzy po prostu ulokowali w nich swoje oszczędności. Posłowie zapowiadają poprawki, ale temat nie jest prosty.

Na razie nadal istnieje ryzyko podwójnego, a nawet potrójnego opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych, mówi w Polskim Radiu 24 Michał Duniec, prezes Analiz Online.

- Weźmy przykład spółki, która generuje zysk. Wiadomo, że ta spółka najpierw płaci CIT. Jeżeli ta spółka jest w aktywach funduszu i miałoby dojść do opodatkowania CIT-em tego funduszu, czy dochodów, które generuje ten fundusz, i ta spółka wypłaciłaby dywidendę, to ta dywidenda byłaby znowu opodatkowana, bo fundusz zamknięty jako osoba prawna byłby zrównany w prawach z innymi podmiotami prawnymi. Na koniec właściciel certyfikatów tego funduszu, jeżeli chciałby umorzyć te certyfikaty, zrealizować jakiś zysk, zapłaciłby klasyczny podatek od zysków kapitałowych. Z tego też względu w 2004 roku te fundusze podmiotowo zostały wyłączone, żeby nie było tego potrójnego opodatkowania. Natomiast teraz mówimy o podatku CIT na poziomie funduszu i mamy podatek od zysków kapitałowych w przypadku sprzedaży certyfikatów z zyskiem - tłumaczy ekspert.

W praktyce uczestnik FIZ najpierw miałby zapłacić 19-procentowy CIT nawet, gdy nie wypłaca środków, a potem jeszcze raz 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych w momencie umorzenia certyfikatów.

Takie rozwiązanie zaszkodziłoby GPW

Michał Duniec Taka decyzja będzie ze szkodą dla nas, naszej giełdy i innych inwestorów.

Jak wyliczył Money.pl, realny podatek po roku inwestycji wcale nie wyniesie 19-proc. jak w FIO, ale około 35 proc. To wszystko miałoby swoje skutki dla rynku, w tym dla warszawskiej giełdy, dodaje ekspert.

- Jeżeli objęliśmy takim nowym prawem, że wszystkie fundusze zamknięte, a także część funduszy specjalistycznych, otwartych płaciłaby CIT od dochodów, to by oznaczało, że atrakcyjność tych produktów także tych dla zwykłych inwestorów, to w tej chwili jest kilka mln ludzi, statystyki mówią o 2 mln Polaków, którzy mają fundusz inwestycyjny w różnej formie, przede wszystkim by spadła. Po drugie ci, którzy faktycznie optymalizują, a bardzo trudno jest podzielić te fundusze na te, które faktycznie optymalizują, i te, które faktycznie inwestują czy finansują rozwój jakiejś dziedziny gospodarki, to te fundusze straciłyby swoje aktywa. Ten kapitał będzie wytransferowany za granicę, bo tam takie możliwości optymalizowania są i dla tych osób bardzo zamożnych, które dorobiły się większych majątków, nie będzie miała z tym żadnego problemu. Taka decyzja więc będzie ze szkodą dla nas, naszej giełdy i innych inwestorów – podkreśla Michał Duniec.

FIZ-y zgromadziły aktywa od klientów w wysokości 168 mld zł

FIZ-y to obecnie najszybciej rosnący segment rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Jak wynika z ostatnich danych firmy Analizy Online, FIZ-y zgromadziły aktywa od klientów w wysokości 168 miliardów złotych, podczas gdy w FIO jest około 108 miliardów.

FIZ-y w przeciwieństwie do zwykłych funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) nie sprzedają klientom jednostek uczestnictwa, tylko emitują tzw. certyfikaty inwestycyjne. Różnice sprowadzają się do tego, że w FIO można zacząć inwestowanie już od kwoty 100 złotych, a w FIZ od 40 tysięcy euro. Certyfikatów nie można sprzedać w dowolnym momencie. W obu jednak przypadkach klient wypłacając pieniądze płaci 19-procentowy podatek od zysków.

Sylwia Zadrożna, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce opodatkować zamknięte fundusze inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 07:30
Autorzy projektu zakładającego opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych liczą, że budżet uzyska z tego tytułu nawet 2,5 mld zł. Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że zmiana doprowadzi do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski.
rozwiń zwiń