Kredyty walutowe: sąd orzekł, że bank nie może sam ustalać spreadu w kredycie walutowym

2015-11-16, 20:37

Kredyty walutowe: sąd orzekł, że bank nie może sam ustalać spreadu w kredycie walutowym

To może być precedensowy wyrok – po raz pierwszy w Polsce konsument - klient banku wygrał w sprawie indeksacji kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich. Chodzi o to, że zdaniem sądu, bank sam nie może określać spreadów w stosunku do swoich klientów.

Sąd Okręgowy w Łodzi bowiem uznał, że bank (tutaj Getin Noble Bank) jako strona umowy nie może określać bieżących kursów walut, po których indeksowana jest spłacana rata.

Sprawa dotyczy indeksacji kredytu we frankach

Jak czytamy w komunikacie kancelarii Komarnicka Korpalski z Poznania, sprawa dotyczy zwrotu ponad 100 tys. zł z tytułu bezprawnej indeksacji kredytu udzielonego w wysokości ponad 600 tys. zł z 2007 r, i spłacanego terminowo.

Sąd uznał powództwo za zasadne

Jak wyjaśnia radca prawny Mariusz Korpalski, sąd uznał za uzasadnione co do zasady powództwo o zapłatę nadpłaty powstałej na skutek indeksacji do CHF kredytu udzielonego w PLN.

Powiązany Artykuł

frank szwajcarski 1200 panthermedia-1.jpg
Prezydent odrzucił społeczną ustawę o pomocy dla frankowiczów. Jest problem z przewalutowaniem

Jak mówi mec. Korpalski, to drugi wyrok w takiej sprawie, czyli - indywidualnej o zwrot nadpłaty kredytu z tytułu dowolnej indeksacji. W pierwszej sprawie (innego klienta tego samego banku) Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że klient banku był przedsiębiorcą i że nie może się on powoływać na dowolność banku w ustalaniu indeksacji. Złożyliśmy apelację od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Więcej szczegółów tu:

http://law24pl.blogspot.com/2015/09/sad-indeksacja-kredytu-do-franka-zgodna.html

Jak zauważa prawnik, kwestionowana indeksacja była dokonywana przez bank w oparciu o tabelę kursów zmienianą na bieżąco przez ten sam bank.

Sąd: bank nie może określać spreadów, bo jest stroną

Co najważniejsze, sąd wskazał m.in. że bank jako strona umowy nie może określać bieżących kursów walut, po których indeksowana jest spłacana rata.

Sąd: bank musi ustalać spready na podstawie obiektywnych kryteriów

Jak dopowiada prawnik, bank nie może sam określać spreadów. Bank może określać spready "nie sam", to znaczy w oparciu o obiektywne kryteria.

W konsekwencji, sąd będzie ustalał wysokość żądania pozwu w oparciu o opinię biegłego, a wysokość nadpłaty będzie ustalana przez sąd m.in. przy

uwzględnieniu wielkich i nieprzewidywalnych wahań kursów.

Jak zauważa prawnik, sad niestety nie określił zasad pracy biegłego w ustnym uzasadnieniu.

̶  Być może w pisemnym uzasadnieniu pojawi się więcej szczegółów – mówi prawnik.

Czy wszystkie banki udzielające kredtów walutowych będą miały problem ze spreadem?

Według mec. Korpalskiego, wszystkie banki, które w latach 2004-2009 zawierały umowy kredytowe złotowe ale indeksowane do waluty obcej lub denominowane w walucie obcej, i odsyłały do własnej tabeli kursów, mają problem.

Jak wyjaśnia, chodzi o około 10 banków. ̶ Dla nikogo kto zna kodeks cywilny nie powinno być jednak zaskoczeniem, że umowa cywilna powinna precyzyjnie określać świadczenia stron – mówi prawnik.

̶  Brak obiektywnych kryteriów ustalania wysokości świadczenia każe postawić pytanie czy i w jakim zakresie umowa kredytowa została zawarta – komentuje mecenas Korpalski.

Dzisiejszy wyrok nie kończy sprawy

Dzisiejsze orzeczenie sądu nie kończy sprawy. Mecenas Korpalski wyjaśnia, że od tego wyroku wstępnego bankowi przysługuje apelacja. Od wyroku sądu apelacyjnego przysługuje stronie przegrywającej skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Po wyczerpaniu tych środków prawnych sprawa wróci do Sądu Okręgowego, który będzie musiał z pomocą biegłego wyliczyć kwotę nadpłaty oraz wydać wyrok końcowy, opiewającej na konkretną kwotę nadpłaty do zwrotu.

Taki wyrok również podlegać będzie zaskarżeniu apelacją i skargą kasacyjną.

Jarosław Krawędkowski

Polecane

Wróć do strony głównej