Fuzja banków może być korzystna dla klienta?

2015-09-04, 11:15

Fuzja banków może być korzystna dla klienta?
Fuzja banków są korzystne?. Foto: GotCredit/CC BY 2.0/Flickr

Problemy klientów banku BGŻ BNP Paribas, który przeszedł ostatnio fuzję, rozwiązane. W ostatnich dniach doszło do awarii i transakcje klientów księgowane były podwójnie. Co było przyczyną?

Posłuchaj

O fuzjach banków na tle problemów banku BGŻ BNP Paribas, w Polskim Radiu 24, mówił Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Awaria nie ma nic wspólnego z fuzją, jest to problem systemowy. 2 września miało miejsce zdublowanie transakcji dokonanych kartami debetowymi klientów dawnego BNP Paribas Banku Polska. Problem został rozwiązany w czwartek, wszyscy klienci otrzymali zwrot środków na konta. Jeszcze raz bardzo przepraszamy klientów za zaistniałą sytuację – wyjaśnia Izabela Tworzydło z banku BGŻ PNB Paribas.

"Takie sytuacje już się zdarzały"

I chociaż bank deklaruje, że awaria nie ma związku z fuzją - podobne już się zdarzały – komentuje Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

- Mogą występować problemy. Proszę pamiętać, że integracja dwóch banków, które często funkcjonują w inny sposób, to nie jest rzecz łatwa – zaznacza.

- Mogę powiedzieć, że każda kolejna fuzja jest lepiej robiona od poprzedniej. Pamiętam, najbardziej dramatyczną sytuacją, był moment kiedy dochodziło do fuzji dawnego banku BPH i Pekao SA, to tam było naprawdę sporo problemów. Klienci przez długi czas mieli kłopoty – przypomina gość.

Fuzji na rynku bankowym jest coraz więcej - a to nie jest dobra informacja dla klientów

- Fuzje są niekorzystne, ponieważ zmniejszają poziom konkurencji na rynku, powodują, że ceny usług bankowych rosną. Szczególnie jest to dotkliwe w sektorze średnich i małych banków, tych, które głównie nakręcają konkurencję na rynku bankowym. Natomiast indywidualnie, w każdej konkretnej fuzji, to może wyglądać troszeczkę inaczej – wyjaśnia.

- Może być tak, że ten bank, z którym się łączymy, i jego usługi będą tymi podstawowymi w banku połączonym, może mieć ciekawsze oferty i dla klienta, może to być atrakcyjniejsze – dodaje.

Jak dodaje gość Polskiego Radia 24 - w najbliższych dniach dojdzie między Alior Bankiem i Meritum Bankiem do technicznej fuzji. Kilka banków jest też na sprzedaż, a BGŻ BNP Paribas oczekuje, że jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale uzyska zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zakup Sygma Bank Polska, a połączenie sfinalizuje do końca czerwca przyszłego roku.

Dominik Olędzki, fko

Polecane

Wróć do strony głównej