Wichury nad Polską. Mało kto korzysta z ubezpieczeń od skutków żywiołów

2015-04-01, 11:56

Wichury nad Polską. Mało kto korzysta z ubezpieczeń od skutków żywiołów
Zerwana sieć energetyczna w Henrykowie. Duże zniszczenia spowodowała trąba powietrzna, jaka przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W wydanym w środę rano raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, opisano szczegółowo awarie, związane z wichurami przechodzącymi nad Polską. Uszkodzonych zostało 25 budynków i 34 pojazdy.

Szkody związane z wichurami miały miejsce przede wszystkim w województwie podkarpackim i dolnośląskim.

– Z punktu widzenia ubezpieczyciela, szkody, z którymi mamy do czynienia w tym tygodniu, nie są w najmniejszym stopniu sytuacją kryzysową. Ich liczba oraz fakt, że mają one jak na razie charakter lokalny, oznacza to, że dla ubezpieczycieli są to zwykłe dni pracy i sprawnej likwidacji szkód – zapewnia J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Z informacji zebranych przez PIU wynika, że na terenie całej Polski, mimo trwających wichur, jest dostępna ochrona ubezpieczeniowa i ubezpieczenie domu lub mieszkania nie będzie stanowiło problemu.

Rolnicy mogą ubezpieczyć budynki gospodarcze

Trzeba też pamiętać, że rolnicy w ramach obowiązkowego ubezpieczenia mogą na tego typu okoliczności ubezpieczyć wszelkie budynki, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.

Doświadczenia zakładów wskazują, że tego rodzaju budynki ze względu na położenie (często na otwartej przestrzeni) narażone są na powstanie szkód w wyniku silnych wiatrów.

Ubezpieczenie daje szansę na naprawę finansowych skutków żywiołów. W Polsce niestety korzystamy z tej szansy stosunkowo rzadko. Jak wynika z danych firmy Swiss Re, w 2014 r. koszty katastrof na świecie wyniosły około 110 mld dolarów, z czego 35 mld dolarów było ubezpieczone. Z kolei w Polsce w 2010 r. powódź przyniosła około 12 mld zł strat, z czego ubezpieczonych było około 1,6 mld zł.

Jak chronić się przed wichurami?

Dostępne w tej chwili na rynku polisy związane ze skutkami żywiołów, najczęściej już w podstawowej wersji chronią nas przed finansowymi skutkami silnego wiatru. Umowa ubezpieczenia zazwyczaj zawierana jest na jeden rok.

Zdarzenia związane z żywiołami zdarzają się w Polsce coraz częściej. Oprócz szkód związanych z silnym wiatrem, regularnie mamy do czynienia także z powodziami czy podtopieniami. Standardowe ubezpieczenie mieszkania może zapewniać ochronę również przed takimi zdarzeniami. Nawet jeśli polisa w wersji podstawowej nie przewiduje ochrony przed powodzią, na pewno będzie zawierać taką opcję w wersji rozszerzonej.

Co z samochodem?

Silny wiatr to niestety również zagrożenie dla naszych aut. Częstą sytuacją jest zniszczenie auta przez powalone drzewo. Warto pamiętać, że ochronę finansową przed takimi zdarzeniami daje standardowa polisa autocasco. – Niestety z autocasco korzysta dziś w Polsce mniej niż jedna trzecia kierowców – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Gwałtowne wichury nad Polską. Zniszczone domy, pozrywane linie energetyczne.

Źródło: TVN24/x-news

Informacja prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń, awi

Polecane

Wróć do strony głównej