X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Europie może powstać do 2030 r. 5,7 mln nowych miejsc pracy. Zobacz w jakich branżach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:41
Wszystko wskazuje na to, że pandemia i związane z tym problemy na rynku pracy zaczną przechodzić do historii, a to oznacza, że całe gałęzie gospodarki zaczną poszukiwać nowych pracowników. Które branże będą ich poszukiwać, zastanawia się firma Accenture, w raporcie opracowanym we współpracy z BusinessEurope.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nd3000/Shutterstock.com

Jak z niego wynika, inwestycje w technologie cyfrowe i zrównoważony rozwój mogą przyczynić się do stworzenia 5,7 mln miejsc pracy w Europie do 2030 r., m.in. w produkcji sprzętu przemysłowego, motoryzacji.

Jednocześnie, jak wynika z raportu "Europe’s new dawn - Reinventing industry for future competitiveness", europejskie firmy spodziewają się, że proces wychodzenia z pandemii potrwa co najmniej sześć miesięcy dłużej w porównaniu do firm z regionu Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej.


pracownicy free1200.jpg
Pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy: mniej obaw związanych z jej utratą lub zmianą

Jak podano - Europa jest dobrze przygotowana, by wykorzystać przyszłe możliwości wzrostu dzięki dużemu potencjałowi w kluczowych branżach.

Do 2030 r. powstanie 5,7 mln miejsc pracy, najwięcej w nowoczesnych branżach technologicznych

Przyspieszone inwestycje zarówno w cyfryzację, jak i zrównoważony rozwój - które w raporcie określono mianem "Twin Transformation" - mogą zwiększyć liczbę miejsc pracy netto w regionie o nawet 5,7 mln do 2030 r.

Obszary, w których powstaną miejsca pracy to przede wszystkim produkcja sprzętu przemysłowego, zaawansowane technologie, oprogramowanie, usługi komunalne, motoryzacja, life sciences oraz komunikacja i media.


przyszłość dłonie 1200.jpg
Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

Które branże pomogą w wychodzeniu z "koronawirusowego dołka"

W raporcie stwierdzono, że by stworzyć te miejsca pracy, Europa będzie musiała wzmocnić swoją pozycję światowego lidera w sektorach motoryzacyjnym, dóbr i usług konsumpcyjnych, użyteczności publicznej i chemicznym oraz wykorzystać potencjał sektorów, w których europejskie przedsiębiorstwa mają już silną pozycję, takich jak przemysł lotniczy, kosmonautyczny i obronny, life sciences oraz komunikacja i media.

Szanse mają również inne branże, w tym urządzeń przemysłowych, technologii i oprogramowania, jednak będą one musiały dalej inwestować w innowacje i przyspieszyć transformację cyfrową oraz osiągnięcie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – podkreślono.


piotr muller free tt kprm 663 .jpg
Poprawa wskaźników PKB i stopy bezrobocia. Rzecznik rządu o kondycji polskiej gospodarki po pandemii- Jesteśmy świadkami powstawania nowego paradygmatu wzrostu i konkurencyjności w skali globalnej, który europejskie firmy mogą wykorzystać. Chociaż stosunkowo powolne tempo szczepień w Europie może osłabiać nadzieje przedsiębiorstw na szybkie ożywienie gospodarcze, to wiodąca pozycja regionu w zakresie zrównoważonego rozwoju - w połączeniu z inwestycjami w najbardziej obiecujące technologie oraz w powstające ekosystemy międzybranżowe, takie jak mobilność - mogą zwiększyć jego konkurencyjność, umożliwić wyłonienie globalnych liderów, a w dłuższej perspektywie stworzyć miliony nowych miejsc pracy w regionie – skomentował CEO Accenture w Europie Jean-Marc Ollagnier.

Kadra menadżerska stawia na sztuczną inteligencję, "chmurę", "inteligentną mobilność"

Jak podano, z przeprowadzonych wśród członków kadry kierowniczej wyższego szczebla ankiet wynika, że inwestycje technologiczne powinny skoncentrować się na sztucznej inteligencji, którą wymieniło 66 proc. respondentów, 5G i 6G (58 proc.), chmurze (52 proc.) oraz bateriach nowej generacji (34 proc.). Gdy poproszono o wskazanie obszarów o wysokim potencjale wzrostu, 55 proc. europejskich liderów wymieniło "inteligentną produkcję", "cyfrowe zdrowie" (50 proc.), "inteligentną mobilność" (46 proc.) i "transformację energetyczną" (33 proc.).

Prawie wszystkie firmy w Europie stawiają na transformację cyfrową, zapowiadają podnoszenie kwalifikacji pracowników

Dziewięć na dziesięć firm w Europie zadeklarowało, że planuje w tym roku zwiększyć inwestycje w transformację cyfrową i realizację celów zrównoważonego rozwoju, podczas gdy w 2020 r. tylko 58 proc. przedsiębiorstw zwiększyło inwestycje w tych obszarach.


komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Pandemia przyśpieszy cyfryzację, a Polski Ład jest krokiem w dobrym kierunku. Tak uważają eksperciDodano, że 86 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższych trzech latach podnieść kwalifikacje lub przekwalifikować nawet 25 proc. swoich pracowników, aby sprostać potrzebom firm. W sumie około 7 milionów pracowników w regionie mogłoby skorzystać z inicjatyw w zakresie podnoszenia lub zmiany kwalifikacji -stwierdzono.

Firmy oczekują też konkretnego wsparcia ze strony rządów oraz UE. M. in. W modernizacji systemów kształcenia, czy uruchomienia infrastruktury technologicznej

W raporcie wskazano też pięć obszarów działań, których podjęcia europejskie przedsiębiorstwa oczekują od rządów i instytucji UE. To m.in: modernizacja systemów kształcenia i szkolenia w celu umożliwienia pracownikom nabywania najbardziej potrzebnych umiejętności, a także planowanie i uruchomienie wspólnej infrastruktury technologicznej (5G, chmura, IoT, AI) oraz wspieranie wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Oczekuje się również stworzenia ram regulacyjnych sprzyjających inwestycjom i innowacjom, na przykład poprzez ograniczenie fragmentacji prawa i biurokracji oraz dalszy rozwój centrów innowacji w celu testowania nowych technologii.

Firmy spodziewają się też wsparcia rozwoju sektorów przemysłu o wysokim potencjale: w szczególności poprzez inwestycje w przełomowe badania i innowacje, wdrożenie polityki wspierającej rozwój innowacyjnych ekosystemów przemysłowych oraz tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych.

Badanie przeprowadzono w marcu i kwietniu 2021 r. wśród 700 członków kadry kierowniczej wyższego szczebla w 13 krajach i 11 branżach w Europie.

Analizowane branże to: przemysł lotniczy i kosmonautyczny oraz obronny, linie lotnicze/turystyka/transport, motoryzacja, komunikacja/media, dobra konsumpcyjne, energia/usługi komunalne, usługi finansowe (bankowość i ubezpieczenia), towary i urządzenia przemysłowe, farmaceutyka/biotechnologia/life sciences; handel detaliczny oraz oprogramowanie. Kraje objęte badaniem to: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.

PAP, jk

Czytaj także

Covid nie zniszczył rynku pracy w Polsce, ale na pewno go zmienił. To mogą być dobre zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:09
Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa, która z taką siłą uderzyła w gospodarkę, nie spustoszyła polskiego rynku pracy, tyle, że przyniosła na nim wiele zmian. Te – np. przejście w tak dużym stopniu na pracę zdalną, mogą się okazać korzystne tak dla firm, pracowników, jak i całej polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biznes w coraz większym stopniu korzysta z internetu. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:28
Już ponad połowa przedsiębiorców w Polsce zakłada firmy korzystając z sieci, tą drogą załatwia też coraz więcej spraw urzędowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przyspieszyła w Polsce cyfryzację. Rośnie jej wykorzystanie w biznesie, administracji i budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:04
Po półtora roku pandemii jesteśmy ok. 5 lat do przodu na polu cyfryzacji, to pokazuje e-administracja i e-biznes - powiedziała w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kleiber: pandemia uświadomiła nam, że od cyfryzacji nie ma odwrotu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:33
- Pandemia uświadomiła nam w 100 procentach, że nie ma odwrotu od cyfryzacji naszego życia, w tym systemu ochrony zdrowia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy: mniej obaw związanych z jej utratą lub zmianą

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:23
Pracownicy mniej obawiają się utraty pracy i lepiej oceniają perspektywy znalezienia nowego zatrudnienia – wynika z 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Jednocześnie zmniejszyła się rotacja pracowników i wydłużył się średni czas poszukiwania pracy. Zmieniamy ją najczęściej dla większych zarobków.
rozwiń zwiń