X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy: mniej obaw związanych z jej utratą lub zmianą

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:23
Pracownicy mniej obawiają się utraty pracy i lepiej oceniają perspektywy znalezienia nowego zatrudnienia – wynika z 44. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad. Jednocześnie zmniejszyła się rotacja pracowników i wydłużył się średni czas poszukiwania pracy. Zmieniamy ją najczęściej dla większych zarobków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Według badania w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. pracowników zmieniło pracodawcę – o 3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z I kw. br. Tyle samo, 20 proc. pracowników, zmieniło w ciągu ostatniego półrocza stanowisko u swojego obecnego pracodawcy – jest to wzrost o 3 pkt proc.

Najczęściej pracę zmieniają handlowcy i kasjerzy, najrzadziej – kadra kierownicza

Najczęściej pracę zmieniały osoby zatrudnione na stanowisku sprzedawcy lub kasjera (36 proc.), a najrzadziej – kierowcy oraz najwyższa kadra zarządzająca (poniżej 10 proc.). Stanowiska wewnątrz przedsiębiorstw najczęściej zmieniała kadra kierownicza średniego szczebla oraz mistrzowie i brygadziści.


praca 1200.jpg
Polacy czują się lepiej na rynku pracy. Ponad dwie trzecie badanych deklaruje pewność zatrudnieniaZdaniem ekspertki rynku pracy Moniki Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan częstsze zmiany stanowiska w ramach jednego zakładu pracy przy ogólnej niższej rotacji pracowników na rynku mogą świadczyć o tym, że pracodawcy znając problemy z rekrutacją pracowników, próbują w maksymalny sposób wykorzystać potencjał zatrudnionych osób, dokonując awansów i zmian zaszeregowania w ramach istniejącej struktury zatrudnienia.

Im mniej szans na awans, tym większa skłonność do zmiany pracy

– Widać wyraźnie, że większa skłonność do zmiany pracodawcy jest w tych grupach pracowniczych, które – z uwagi na charakter pracy – nie dają większej szansy na awans wewnątrz firmy lub też dla których zmiana pracy nie wiąże się z koniecznością uczestnictwa w długotrwałym procesie rekrutacyjnym - wskazała ekspertka.

Najczęściej zmieniamy pracę w poszukiwaniu większych zarobków

Niezmiennie najczęstszymi przyczynami zmiany pracy były wyższe wynagrodzenie (wzrost wskaźnika w stosunku do ubiegłego kwartału z 38 do 45 proc.) oraz korzystniejsza forma zatrudnienia (wzrost o 10 pkt proc. – do 40 proc.).

Jak podkreślono w raporcie, oba wskaźniki wróciły do poziomów obserwowanych przed pandemią. Wzrósł odsetek osób, które zmieniły pracę, bo nie były zadowolone z poprzedniego pracodawcy, i zmalał odsetek tych, które jako powód wskazały utratę dotychczasowego zatrudnienia.


praca open space biuro free shutt 1200 .jpg
Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie  o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

Mniejsze obawy o utratę pracy, wraca też pewność znalezienia nowego zatrudnienia

W II kw. 2021 r. 29 proc. respondentów oceniało ryzyko utraty pracy jako duże lub średnie, z czego 9 proc. – jako duże. To spadek o 7 pkt proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania i najmniej od II kw. 2019 r.

Najczęściej duże obawy o utratę pracy wyrażają osoby zatrudnione w administracji publicznej. Najpewniejsi swojej sytuacji są z kolei pracownicy sektorów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, usług finansowych i ubezpieczeń oraz edukacji.

Jak zauważono, do poziomów sprzed pandemii wróciły również oceny dotyczące szansy na znalezienie nowej pracy.

Na pytanie o to, czy w najbliższym półroczu respondenci znaleźliby jakąkolwiek pracę, pozytywnie odpowiedziało 87 proc., co jest jednym z najwyższych wyników od 2010 r.

Jeśli chodzi o możliwość znalezienia w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy zatrudnienia takiego samego lub lepszego, swoje szanse pozytywnie oceniło 67 proc. respondentów, najwięcej od początku pandemii.

W poprawie nastrojów na rynku pracy pomaga luzowanie obostrzeń, ale to może oznaczać kłopoty dla firm szukających pracowników

- Luzowanie obostrzeń i otwarcie gospodarki korzystnie wpłynęły na nastroje na rynku pracy. Pracownicy czują się niemal tak pewnie jak przed pandemią i coraz rzadziej obawiają się zwolnień. To jednak nie przekłada się na większą chęć szukania pracy, co może stworzyć problemy dla firm szukających pracowników z odpowiednim doświadczeniem, zwłaszcza że plany rekrutacji są ambitne, szczególnie w logistyce, firmach produkcyjnych, branży budowlanej i usługach dla biznesu – skomentowała dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska Monika Hryniszyn.

Wydłuża się czas poszukiwania zatrudnienia, ale nie dotyczy to najstarszych pracowników

Z badania wynika, że w II kw. wydłużył się średni deklarowany czas poszukiwania pracy – z 2,8 miesiąca do 3,1 miesiąca. W porównaniu z poprzednim kwartałem mężczyźni dłużej poszukują nowego zatrudnienia, a kobiety krócej. Znacznie skrócił się czas szukania pracy przez osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej (5064 lata)  z 4,6 do 3,3 miesiąca.

Badanie przeprowadzono w dniach 2–14 czerwca 2021 r. na próbie 1002 respondentów.

PAP, jk

Czytaj także

GUS: rekordowe dane o zatrudnieniu w lipcu. Eksperci spodziewali się jednak większego wzrostu wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 20:37
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,9 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4501,52 zł, podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci spodziewali się nieco lepszego wyniku. Jak jednak podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia, Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, wkrótce wzrost wynagrodzeń powinien przyspieszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:57
Rynek pracy zaczyna otrząsać się z pandemii koronawirusa – jak wynika z najnowszych badań GUS, w lipcu płace wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, zatrudnienie jest co prawda mniejsze o 2,3 proc. niż przed rokiem, ale wzrosło w stosunku do czerwca o 1,1 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: spadek bezrobocia obejmuje wszystkie województwa w kraju

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 18:01
O odbudowującym się polskim rynku pracy, oznaczającym powrót do normalności całej gospodarki, i utrzymaniu bezrobocia w ryzach, mówił w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń