X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:26
- Ustalanie wysokości płacy minimalnej powinno być wyłączone spod politycznych decyzji i opierać się na jasnych kryteriach - ocenił rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodał, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

We wtorek odbyła się organizowana przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debata poświęcona tematyce płacy minimalnej. Oprócz przedstawiciela Biura wzięli w niej udział również m.in. przedstawiciele pracodawców - BCC, instytutów naukowych, związków zawodowych oraz rządu - z resortu rozwoju, pracy i technologii.

Płaca minimalna odgrodzona od polityki

Podczas debaty rzecznik MŚP Adam Abramowicz podkreślił, że kwestia ustalania płacy minimalnej powinna być "wyłączona spod polityki" i opierać się na jasnych danych.


Abramowicz wskazał w tym punkcie m.in. na zapowiedzi niektórych polityków partii rządzącej. Zwrócił uwagę, że obecnie MRPiT przygotowuje pewne dane, na podstawie których ma być proponowana płaca minimalna na kolejny rok, a "wtem wychodzi polityk i mówi o tym, że od 2023 roku powinna wynosić ona 4 tys. zł".


oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

W płacy minimalnej ważniejsza regionalizacja, nie polityka

Według rzecznika wyłączenie możliwości ustalania wysokości płacy minimalnej przez polityków byłoby szczególnie istotne w przypadku jej regionalizacji, której sam - jak powiedział - jest zwolennikiem.

Abramowicz powiedział, że gdyby nie udało się wprowadzić regionalizacji płacy minimalnej, to powinna być ona powiązana ze średnią krajową i wynosić jej połowę, czyli 50 proc. Jednocześnie zaznaczył, że przedsiębiorcy nie chcą jej obniżać (poniżej obecnego poziomu - PAP), ponieważ byłby to niemożliwe, tak ze względów społecznych, jak i politycznych.

Regionalizacja płacy minimalnej, np. opierając się o powiaty, nie jest taka prosta i może budzić wątpliwości

Biorący udział w debacie przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do kwestii regionalizacji płacy minimalnej, wskazali, że obecnie byłby to trudno wprowadzić.

- Płaca minimalna na poziomie regionalnym wydaje się zbyt daleko idącym krokiem - powiedział zastępca dyrektora departamentu analiz gospodarczych w MRPiT Mariusz Zielonka.


Shutterstock praca pracownik 1200.jpg
Eksperci: płace w 2021 r. będą minimalnie rosły, choć firmy muszą walczyć podwyżkami o wykwalifikowanych pracownikówZwrócił uwagę, że obecnie nie wiadomo, jakie konsekwencje ekonomiczne miałaby taka regionalizacja.

Wskazał ponadto, że regionalny sposób jej ustalania jest zbyt skomplikowany, a przyjęcie metody powiatowej mogłoby prowadzić do tego, że w obrębie jednego województwa pojawiłyby się istotne różnice. Wskazał w tym miejscu na województwo mazowieckie.

Obecny, kompromisowy, sposób ustalania płacy minimalnej nie jest doskonały

Zielonka przyznał, że obecny sposób wyliczania płacy minimalnej nie jest doskonały. Dodał, że tylko dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady udało się dojść w tej sprawie do konsensusu.


karetka forum 1200 .jpg
Płaca minimalna w służbie zdrowia. Zespół ds. Ochrony Zdrowia popiera pomysł MZJego zdaniem Rada Dialogu Społecznego powinna być forum do takiej dyskusji. To ona powinna zgodzić się na konkretny sposób jej wyliczania, a także zająć się kwestią zmniejszania klina podatkowego.

Naczelnik wydziału wynagrodzeń departamentu rynku pracy w MRPiT Agnieszka Dylewska wskazała, że poza 2009 i 2010 rokiem proponowana przez rząd stawka płacy minimalnej była czymś pomiędzy oczekiwaniami związków zawodowych i pracodawców.

Dodała, że wzrost płacy w ostatnich latach trochę przyspieszył, ale - jak podkreśliła - wynikało to z dochodzenia do osiągnięcia pułapu 50 proc. średniej krajowej. Przypomniała, że udało się to osiągnąć w 2020 roku (kiedy płaca minimalna wyniosła 2,6 tys. zł brutto - PAP). Wskazała, że w 2021 r. ten współczynnik wyniósł już 51 proc. (przy płacy minimalnej w wysokości 2,8 tys. brutto - PAP).

Dylewska zwróciła ponadto uwagę, że na sposób wyliczania polskiej stawki płacy minimalnej może mieć niedługo wpływ prawodawstwo unijne.


shutterstock_pracownik pracodawca1200.jpg
Eksperci: nadzwyczajne okoliczności w gospodarce wymagają specjalnego podejścia do płacy minimalnej

Komisja Europejska ma też pomysły na ustalanie płacy minimalnej

W ub.r. KE przedstawiła projekt dyrektywy regulującej ustalanie wysokości płacy minimalnej. Projekt ten wskazuje m.in. kryteria krajowe, na podstawie których miałoby być określane takie minimalne wynagrodzenie.

W przepisach tych wskazano, że państwa członkowskie powinny brać pod uwagę np. ogólny poziom wynagrodzeń brutto i ich dystrybucję, dynamikę zmian wydajności pracy czy siłę nabywczą minimalnych wynagrodzeń.

W Polsce płacę minimalną ustala się po negocjacjach społecznych

W Polsce minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie przepisów ustawy, która przewiduje tzw. zasadę negocjacyjnego trybu kształtowania jej wysokości. Oznacza to, że jej wysokość każdego roku jest przedmiotem negocjacji RDS.

PAP, jk

Czytaj także

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 10:23
Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrasta z 17 do 18,30 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost wynagrodzeń w sektorze brutto. Ekonomista: wracamy do lepszych wyników

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:58
- Daleko nam do optymalnych wyników, ale mimo wszystko jesteśmy na plusie, jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. Wracamy do lepszych wyników - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, która branża oferuje najlepsze zarobki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:12
Pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT) zarabiają w polskiej gospodarce najwięcej; są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej - podaje w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Przeciętne wynagrodzenie w tej części naszej gospodarki jest tylko o 15 proc. niższe niż przeciętnie w UE.
rozwiń zwiń