X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus zmienił rynek pracy: są przegrani, ale i wygrani

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 17:32
Jak podaje w raporcie Polskie Forum HR zrzeszone w Konfederacji Lewiatan, na rynku pracy jest mniej miejsca dla pracowników tymczasowych, zmalały rekrutacje, rośnie jednak outsourcing. Są też branże, które wciąż zwiększają zatrudnienie.
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami i podatkami.
W 2019 r. pracujących Polaków czekają cztery kluczowe zmiany, wszystkie związane z wynagrodzeniami i podatkami.Foto: shutterstock nd3000

Najbardziej na pandemii stracił rynek pracy tymczasowej - ten skurczył się w 2020 roku o 10 proc., a jego wartość spadła o 18 proc. - podaje w raporcie Polskie Forum HR zrzeszone w Konfederacji Lewiatan. Organizacja dodaje, że rynek rekrutacji stałych zmalał o 19 proc.

Koronawirus zmniejszył zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych

Jak czytamy w raporcie, już pierwsze miesiące 2020 roku przyniosły znaczny spadek zatrudnienia pracowników tymczasowych. Branża zareagowała dużo szybciej niż oficjalne wprowadzenie stanu epidemii w Polsce.

praca free 1200.jpg
Nie pracujesz z powodu pandemii? Podpowiadamy, co możesz zrobić"Wynikało to z faktu, iż duża część pracowników tymczasowych świadczy pracę na rzecz branży produkcyjnej, w dużym stopniu zależnej od zagranicznych, głównie chińskich poddostawców. II kwartał 2020 przyniósł kolejne spadki" - podano.


Według autorów raportu sytuację dodatkowo pogarszał brak faktycznej możliwości objęcia pracowników tymczasowych rozwiązaniami pomocowymi z kolejnych tarcz.

Jak wskazali, dopiero w III kw. ub.r. przyszło odbicie i gwałtowny wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych. Pracodawcy powoli wracali do normalnego funkcjonowania, jednak wszelkie decyzje w zakresie zatrudnienia były podejmowanie znacznie ostrożniej. Stąd brała się większa otwartość na korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej.


shutterstock dekarz praca 1200.jpg
GUS poinformował, jak w końcu ub.r. wyglądał rynek pracy. Dane okazały się lepsze od prognoz

Liczba pracowników tymczasowych mniejsza o ok. 10 procent

Ubiegły rok zmniejszył liczbę pracowników tymczasowych o ok. 10 proc., co nie wydaje się najgorszym wynikiem biorąc pod uwagę ogromne spadki na początku roku - czytamy w raporcie.

"W całej Polsce liczba pracowników tymczasowych w 2020 roku wyniosła ok. 641 tys. osób" - szacuje organizacja.

Według prezes Polskiego Forum HR Anny Wichy, spadek liczby pracowników tymczasowych towarzyszy nam już od kilku lat, czego główną przyczyną był rynek pracownika i duża łatwość w dostępie do stałych miejsc pracy.

- Szybciej niż liczba pracowników tymczasowych spada liczba godzin przepracowana przez tych pracowników, co do tej pory było sygnałem potwierdzającym trend częstszego przechodzenia na bezpośrednie zatrudnienie. Ale w ubiegłym roku ten spadek odzwierciedlił znacznie mniejsze zapotrzebowania na pracę tymczasową, wynikające z sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na rynkach zagranicznych – wskazała.


praca zdalna kobieta shutter 1200 Vadym Pastukh.jpg
Zwrot kosztów pracy zdalnej - czy będzie możliwy?

Mniej pracy dla pracowników tymczasowych

W raporcie podano, że liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych spadła w 2020 r. aż o 21 proc. O tyle samo zmalał współczynnik FTE, czyli liczba przepracowanych godzin w przeliczeniu na pełne etaty. Średnio jeden pracownik tymczasowy przepracował w ubiegłym roku 50 dni w porównaniu do 57 w roku poprzedzającym.


Wśród firm członkowskich PFHR odsetek umów o pracę zawieranych z pracownikami tymczasowymi nadal jest bardzo wysoki, stanowi bowiem 89 proc. Dla porównania ten wskaźnik dla całego rynku jest dużo niższy – wynosi 44 proc. (dane z Informacji o działalności agencji zatrudnienia 2019, MRPiPS 2020) - czytamy.

Wartość rynku pracy tymczasowej mniejsza o 18 procent

Jak podała organizacja, wartość rynku pracy tymczasowej spadła w podobnym tempie co FTE, bo o 18 proc. Firmy członkowskie w zakresie pracy tymczasowej w 2020 roku wypracowały obroty na poziomie 2,8 mld zł.

PFHR wartość całego polskiego rynku pracy szacuje na ok. 5 mld zł.

Pandemia zmniejszyła rekrutację

Z raportu wynika ponadto, że w kategorii zatrudnienia na stałe duża część procesów rekrutacyjnych była zawieszona od momentu wybuchu pandemii.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Raport: rynek pracy broni się przed pandemią. Eksperci przewidują jednak zawirowania

"Dopiero w III kwartale pracodawcy zaczęli oswajać się z panującą sytuacją i wtedy to zaczęto podejmować odkładane decyzje i wzrosła liczba rekrutacji. Nie uratowało to niestety całorocznego wyniku branży, która odnotowała blisko 19-proc. spadek" - czytamy.

Firmy członkowskie PFHR w ubiegłym roku w ramach rekrutacji prowadzonych na rzecz polskich i zagranicznych pracodawców wygenerowały obroty na poziomie 156,2 mln zł.

Mniejsza rekrutacja w branżach tradycyjnych: hotelarstwo, turystyka, handel

- Sytuacja na rynku rekrutacyjnym na ub. roku wyglądała jeszcze normalnie, spadki odczuwaliśmy w II kwartale. Najbardziej dotknęły one przemysł hotelarski, turystykę i sprzedaż detaliczną - wskazał Piotr Dziedzic z zarządu PFHR.

Dodał, że w odróżnieniu od poprzedniego kryzysu, w pozostałych sektorach zmiany zachodzące w zatrudnieniu nie miały gwałtownego charakteru.


shutt outsourcing 1200.jpg
Outsourcing w biznesie. Rozwiązanie, na którym korzysta Polska

…ale większa w e-commerce, dystrybucji

Mamy sektory, gdzie popyt na pracowników wręcz wzrósł. Dotyczy to m.in. centrów logistycznych i dystrybucyjnych, e-commerce czy branży IT. Jak zaznaczył Dziedzic, mimo obaw w tym roku widać, że zainteresowanie pracodawców poszukiwaniem nowych pracowników nie spada.

Jednocześnie nie maleją usługi outsourcingu

Z raportu wynika, że 2020 rok był również przełomowym dla usług outsourcingu. Jednak pomimo pandemii i spowolnienia, zarówno w rekrutacji stałej, jak i tymczasowej, firmy zrzeszone w ramach PFHR odnotowały wzrost zapotrzebowania na outsourcing usług.

Według Forum, które w ub. roku rozpoczęło gromadzenie danych w zakresie świadczonych przez firmy członkowskie usług outsourcingowych, jego wartość w 2020 r. wyniosła 902 mln zł.

PAP, jk

Czytaj także

Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:20
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nasz rynek pracy w sposób ograniczony ucierpiał z powodu pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o bezrobociu w styczniu. Bez pracy pozostawało 6,5 proc. pracowników

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:05
Stopa bezrobocia w styczniu 2021 r. wyniosła 6,5 proc. wobec 6,2 proc. w grudniu 2020 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE. Ekspert: pomogła struktura polskiej gospodarki i rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:08
Dlaczego Polska mimo pandemii ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej? Wyjaśniał to w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, a pandemia osłabia ich pozycję na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:00
Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 proc. mniej niż mężczyźni, dużo częściej niż panowie nie są aktywne zawodowo, częściej też pracują w niepełnym wymiarze, a pandemia przysporzyła im jeszcze więcej obowiązków związanych z domem i opieką nad dziećmi - wynika z rozmów PAP z ekspertami rynku pracy.
rozwiń zwiń