X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo zapowiada reformę urzędów pracy. Mają pomagać osobom naprawdę szukającym zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 21:11
Resort rozwoju, pracy i technologii zapowiada reformę urzędów pracy. Jedno z planowanych rozwiązań przewiduje oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu w urzędzie mają się rejestrować osoby naprawdę szukające pracy, a nie tylko ubezpieczenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Jak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Departamentu Rynku Pracy w resorcie rozwoju doktor Ewa Flaszyńska, ubezpieczenie zdrowotne byłoby oddzielone od rejestracji w urzędzie pracy i nabycia statusu bezrobotnego po to, aby w urzędzie rejestrowały się tylko te osoby, które chcą podjąć pracę.

bezrobocie 1200.jpg
Od pół roku bezrobocie jest na poziomie 6,1 procent, według Eurostatu to tylko 3,5 procent
Posłuchaj
00:13 urząd1.mp3 Resort rozwoju, pracy i technologii zapowiada reformę urzędów pracy. Jednym z planowanych rozwiązań ma być oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dyrektor Departamentu Rynku Pracy doktor Ewa Flaszyńska. Jak wyjaśnia, wiele osób rejestruje się w urzędach tylko dla ubezpieczenia.

 Wielu bezrobotnych rejestruje się dla ubezpieczenia, nie dla podjęcia pracy

Jak wyjaśnia, wiele osób rejestruje się w urzędach tylko dla ubezpieczenia zdrowotnego, a pracy wcale nie szuka. Jak mówi "chodzi o to, by w urzędach pracy rejestrowały się tylko te osoby, które faktycznie chcą podjąć pracę".

2019-09-03_NIEDUŻAK_forum_krynica_bitner1200.jpg
"Skala pomocy jest bezprecedensowa". Wiceminister rozwoju o tarczy 6.0

Urząd pracy chce wesprzeć też tzw. biernych bezrobotnych

Dodaje, że ważne jest również, by urzędy pracy objęły wsparciem tak zwanych biernych bezrobotnych, którzy nawet nie zawsze są zarejestrowani w urzędzie.


Posłuchaj
00:29 urząd2.mp3 Według doktor Ewy Flaszyńskiej potrzebny jest również przegląd wszystkich dostępnych dla zwalczania bezrobocia instrumentów i zrezygnowanie z tych, które się nie sprawdziły./IAR/.

- Ważne, by dotrzeć do nich i objąć ich pomocą - podkreśla dyrektor Ewa Flaszyńska.

Największy problem jest z tzw. długotrwałymi bezrobotnymi

Wyjaśnia, że w planach jest położenie szczególnego nacisku na uaktywnianie osób długotrwale bezrobotnych. Jak informuje, przed pandemią około 40 procent zarejestrowanych to byli właśnie długotrwale bezrobotni, zarejestrowani powyżej 12 miesięcy.

przedsiębiorcy 1200 glow.jpg
Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy i pracownicy w ramach tarcz kryzysowych i finansowych ?

Reforma obejmie też przegląd instrumentów służących zwalczaniu bezrobocia

Według doktor Ewy Flaszyńskiej potrzebny jest również przegląd wszystkich dostępnych dla zwalczania bezrobocia instrumentów i zrezygnowanie z tych, które się nie sprawdziły.

Zaznaczyła, że obecnie potrzebne są takie, które kładą nacisk na kształcenie ustawiczne czy to osób bezrobotnych, czy poszukujących pracy, a także osób pracujących, które chcą podwyższyć lub zmienić swoje kwalifikacje.

Dyrektor Flaszyńska wyjaśniła, że według planów resortu rozwoju reforma urzędów pracy ma być przeprowadzana przez trzy najbliższe lata.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: nie pracujemy już przez całe życie w jednej firmie czy w jednym zawodzie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 07:47
Doradca klienta w banku, sprzedawca, bibliotekarz to zawody, które niedługo mogą zniknąć z rynku pracy - przewidują eksperci. Zaznaczyli jednak, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiać się będą nowe profesje, np. trener sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE: w Unii z powodu pandemii ubyło 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie uderza głównie w młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:47
Pandemia koronawirusa przerwała pozytywną tendencję na ryku zatrudnienia w UE; z powodu kryzysu od zeszłego roku w krajach członkowskich zniknęło ponad 6 mln miejsc pracy - poinformował komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrudnienie i płace w listopadzie. Są nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 10:00
Zatrudnienie w listopadzie 2020 roku w porównaniu do tego samego miesiąca roku 2019, spadło o 1,2 proc. Analitycy pytani przez GUS ( konsensus) spodziewali się spadku na poziomie -1,5 proc. W październiku2020 roku liczba zatrudnionych spadła o -1,0 proc. (rdr). 
rozwiń zwiń