X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre informacje z rynku pracy. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w Polsce nie wzrosło bezrobocie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:08
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu - wynika z szacunków MRPiPS. To pierwsza taka sytuacja od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, gdzie bezrobocie nie wzrosło.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Rawpixel.com/shutterstock.com

W rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. - tyle co w lipcu

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

Marlena Maląg 1200.jpg
"Uratowaliśmy wiele miejsc pracy". Minister rodziny o rządowym wsparciu w czasie pandemii

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii bezrobocie nie wzrosło

Lipiec był pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym nie zanotowano wzrostu tego wskaźnika.


Komentując te dane, szefowa MRPiPS powiedziała, że "to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować".

- Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – zauważyła.


Posłuchaj
00:33 Maląg.mp3 Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, w sierpniu w rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem (IAR)

 

W 10 województwach  spadła liczba bezrobotnych jest mniejsza

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika również, że liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2020 r. wyniosła 1 mln 29 tys. osób, co stanowi nieznaczny, bo o pół tysiąca osób, spadek względem lipca. Spadek ten zanotowano w dziesięciu województwach.

W pięciu województwach zanotowano z kolei zmniejszenie natężenia bezrobocia – spadek ukształtował się w przedziale 0,1-0,2 proc. Dotyczy to województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

pracownicy free1200.jpg
Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Mniej osób bez pracy, to efekt tarczy antykryzysowej

Zdaniem Marleny Maląg wpływ na te wskaźniki "niewątpliwie miały działania zaproponowane w tarczy antykryzysowej". Przypomniała, że dzięki instrumentom tarczy udało się ochronić 5 mln miejsc pracy.

- Kolejny raz mamy potwierdzenie tego, że tarcza antykryzysowa i nasze zdecydowane działania ukierunkowane na ochronę miejsc pracy przyczyniły się do tego, że nie notujemy znacznego wzrostu stopy bezrobocia. Przed nami jeszcze długa droga, do tego, by wrócić do normalności, ale dzisiejsze dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce stabilizuje się – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

Według danych Eurostatu w lipcu 2020 r. Polska była drugim krajem w Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia, osiągając poziom 3,2 proc. Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,7 proc. Unijna średnia notowana jest na poziomie 7,2 proc.

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w lipcu 2020 r. Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w lipcu 2020 r.

Według metodologii Eurostat w Polsce bez pracy jest 544 tys. osób.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: przeznaczyliśmy 119 mld zł na obronę 5 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:49
- Do tej pory przeznaczyliśmy 119 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy. Działania w ramach tarczy antykryzysowej były świadome i odpowiedzialne – mówiła w czwartek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:57
Rynek pracy zaczyna otrząsać się z pandemii koronawirusa – jak wynika z najnowszych badań GUS, w lipcu płace wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, zatrudnienie jest co prawda mniejsze o 2,3 proc. niż przed rokiem, ale wzrosło w stosunku do czerwca o 1,1 proc.
rozwiń zwiń