X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marlena Maląg: przeznaczyliśmy 119 mld zł na obronę 5 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:49
- Do tej pory przeznaczyliśmy 119 mld zł na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy. Działania w ramach tarczy antykryzysowej były świadome i odpowiedzialne – mówiła w czwartek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przemawia w drugim dniu posiedzenia Sejmu w Warszawie, 23 bm. Sejm kontynuuje posiedzenie.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przemawia w drugim dniu posiedzenia Sejmu w Warszawie, 23 bm. Sejm kontynuuje posiedzenie. Foto: PAP/Marcin Obara

Szefowa MRPiPS przedstawiła informację dotyczącą działań w ramach tarczy antykryzysowej w kontekście wsparcia pracowników, pracodawców i skutków tych mechanizmów dla rynku pracy. O informację zawnioskował klub PiS.


factory-1137992_1280_1.jpg
Tarcza chroni coraz lepiej. Wsparcie dotarło już do 327 tys. firm

119 mld przeznaczone na ratowanie miejsc pracy

Przedstawicielka wnioskodawców Anita Czerwińska oceniła, że polski rząd poradził sobie z wyzwaniami związanymi z epidemią COVID-19. Wskazała przy tym m.in. na wsparcie skierowane do przedsiębiorców. Czerwińska zapytała minister rodziny o efekty tarczy antykryzysowej, poprosiła o przedstawienie konkretnych danych.

Posłuchaj
00:15 m1.mp3 Dzięki tarczy antykryzysowej udało się ochronić ponad 5 milionów miejsc pracy - podkreślała w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. /IAR/.


Maląg przypomniała, że rząd stanął w marcu w obliczu stworzenia mechanizmów, które mają ratować miejsca pracy. Poinformowała, że na ten cel przeznaczono 119 mld zł i ochroniono w ten sposób ponad 5 mln miejsc pracy.

Zaznaczyła, że ratowanie miejsc pracy w czasie pandemii było priorytetem rządu i to zadanie zostało wykonane.

Posłuchaj
00:28 m2.mp3 Minister Marlena Maląg wspomniała też o ponad 60 miliardach złotych z Państwowego Funduszu Rozwoju i ponad 18 miliardach złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomionych dla ratowania miejsc pracy./IAR/.

Różne instrumenty wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

Dofinansowanie do wynagrodzeń dla 3 milionów pracowników wyniosło ponad 12 miliardów złotych.

- Ponad 8 miliardów 800 milionów złotych wypłacono też mikroprzedsiębiorcom i samozatrudnionym w ramach mikropożyczek wynoszących 5 tysięcy złotych, które są umarzalne - podkreślała minister Marlena Maląg.

Posłuchaj
00:29 m3.mp3 Z podanych dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że stopa bezrobocia w czerwci wyniosła 6,1 procent wobec 6 procent w maju./IAR/.

- Kolejnym instrumentem są świadczenia postojowe, których wypłacono ponad 4 miliardy 400 milionów złotych" - wyliczała minister.

Do tego dochodzą zwolnienia z opłacania składek na ZUS, z czego skorzystało 6,5 miliona ubezpieczonych. Na ten cel zostało przeznaczonych ponad 16 miliardów złotych.

Minister wspomniała także o wprowadzonym dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców dzieci do 8 lat.

Maląg podkreślała też, że działania realizowane w ramach tarczy antykryzysowej są skierowane nie tylko do przedsiębiorców, ale także do organizacji pozarządowych.

- Dziś pracujemy już nad rozwiązaniami, które mają wprowadzić pracę zdalną do Kodeksu pracy i to jest wspólne działanie strony społecznej i strony pracodawców – powiedziała.

Olbrzymie środki na ratowanie miejsc pracy z Państwowego Funduszu Rozwoju i  Gospodarstwa Krajowego

Minister Marlena Maląg wspomniała też o ponad 60 miliardach złotych z Państwowego Funduszu Rozwoju i ponad 18 miliardach złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego uruchomionych dla ratowania miejsc pracy.


shutterstock_fabryka-1200.jpg
Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Wsparcie dla osób które straciły pracę

Bez wsparcia nie pozostawiono również osób, które straciły pracę. Tych od 15 marca do dzisiaj przybyło w Polsce ponad 100 tysięcy. Dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy mają wypłacany przez trzy miesiące dodatek solidarnościowy, wynoszący 1400 złotych. Od września zostaje też podwyższony zasiłek dla bezrobotnych.

- Pojawia się też coraz więcej ofert pracy a przyrost bezrobotnych jest coraz słabszy - mówiła minister Marlena Maląg.

Z podanych dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 procent wobec 6 procent w maju.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek pracy w dobie koronawirusa. Bezrobocie mniejsze od prognoz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:25
To dobra wiadomość dla pracowników - skutki zamrożenia działalności wywołanego koronawirusem będą dla rynku pracy jednak mniejsze, niż wcześniej prognozowano. Eksperci z banku Pekao rewidują w dół wielkość bezrobocia i przewidują, że na koniec roku nie przekroczy ono w Polsce 10 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: prognozy w sprawie bezrobocia się nie sprawdzają, firmy szukają rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:28
- W kolejnych miesiącach potrzeby firm mogą być różne, więc najlepiej gdyby w sprawach urlopu wypoczynkowego pracodawcy i pracownicy się porozumiewali. W nowej wersji tarczy antykryzysowej dajemy taką możliwość. Cieszy to, że poprawiają się nastroje pracowników, a nawet pracodawcy szukają rąk do pracy. Pracujemy też nad istotnym podwyższeniem zasiłku dla bezrobotnych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stopa bezrobocia w maju wyniosła 6 procent". Marlena Maląg o skuteczności tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 15:40
- Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej mechanizmy tarczy antykryzysowej zadziałały: udało się ochronić wiele miejsc pracy - powiedziała w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg. Zaznaczyła, że rząd pamięta także o wsparciu osób, które zostały bez pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:33
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
rozwiń zwiń