X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe. Świadczenie trafiło już do 17 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 12:18
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około 17 tysięcy osób na kwotę ponad 20 milionów złotych - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.


- Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowania organizacyjnego, finansowego i informatycznego Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników Zakładu - podkreśla profesor Gertruda Uścińska.


Posłuchaj
00:27 składka 1.mp3 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około 17 tysięcy osób na kwotę ponad 20 milionów złotych - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska /IAR/

 

Dodaje, że wypłata dodatku to kolejne poważne zadanie, które ZUS wziął na siebie.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać świadczenie

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła.

Marlena Maląg twitter 1200.jpg
Minister rodziny: dodatek solidarnościowy nie może być zajęty przez komornika

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Wypłata dodatku następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. - Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - podkreśla szefowa Zakładu.


Posłuchaj
00:25 Składka 2.mp3 Profesor Gertruda Uścińska zaznaczyła, że za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną /IAR/.

 

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Otrzymujący dodatek solidarnościowy ma opłacone składki społeczne
Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Wnioski o zasiłek należy składać drogą elektroniczną

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dodatek solidarnościowy: zobacz ile wyniesie, kto i na jakich zasadach go otrzyma

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 17:31
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Ustawa określa jego wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: bez zwłoki rozpoczynamy wypłacać dodatki solidarnościowe

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 12:38
- Już kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o dodatku solidarnościowym ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ich wypłatę. Na dziś rano zatwierdziliśmy ich już 18 tys. 530. Polacy dobrze sobie radzą ale jeszcze raz przypominam, że można je składać tylko elektroniczne, poprzez stronę ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń