X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zarabiający ok. 12. tys. zł miesięcznie zapłacą składki ZUS? Ważą się losy projektu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 16:47
Rozstrzyga się los opłaty składek na ZUS dla osób zarabiających 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Dotychczas po osiągnięciu tego limitu, (oznaczającego pensję 11912 zł brutto) pracownik był zwolniony ze składki. Rząd zaproponował zmianę, oznaczającą zapłatę zobowiązania, zapowiada jednak konsultacje społeczne w tej sprawie. Przeciwni nowemu rozwiązaniu są pracodawcy oraz związkowcy.
Audio
  • Zdaniem wiceministra finansów Leszka Skiby projekt ustawy dotyczący zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS powinien w październiku zostać przekazany do konsultacji społecznych. (IAR).
  • W ubiegły wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2020 roku. Zakłada on zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Jest to o limit dochodów po przekroczeniu, którego przestaje się płacić składki na ZUS.(IAR).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/im_coco

Przypomnijmy, limit oznacza, że ktoś, kto w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi już opłacać składek na ZUS.

Obecnie górny limit składek na ZUS wynosi 11 912 zł brutto miesięcznie (142,9 tys. zł. rocznie, czyli 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na 2019 rok). W przypadku 2020 r., byłoby to ok. 156 tys. zł. brutto.

W październiku projekt ma trafić do konsultacji społecznych

Projekt ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS powinien trafić do konsultacji społecznych w październiku - powiedział w poniedziałek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Jeśli chodzi o plany związane z projektami, o których była mowa to ustawa (...) to projekty dotyczące poprawy ściągalności składak plus do tego ustawa o zniesieniu limitu 30-krotności one są przygotowywane i mamy jeszcze czas, żeby rzetelnie je przeprocedować. (...) Myślę, że jeszcze w październiku ten projekt powinien trafić do konsultacji" - powiedział Skiba w Sejmie.

- O dokładny harmonogram proszę pytać Ministerstwo Rodziny i Pracy i Polityki Społecznej, bo to ono jest dysponentem tego projektu"- dodał.

W projekcie budżetu na 2020 r. znajdują się już dochody ze zniesienia limitu

Przyjęty w ostatni wtorek przez rząd projekt budżetu na 2020 rok zakłada zniesienie limitu 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dotyczącego składek na ZUS. Zmiana ta oznacza dodatkowe dochody w kwocie 5,1 mld zł netto.


budżet wykres finanse 1200.jpg
MF: projekt budżetu na 2020 r. zakłada zniesienie limitu 30-krotności dot. składki na ZUS

Rzecznik rządu: zniesienie limitu składki na ZUS nie obejmie jednoosobowej działalności

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS obejmie osoby zatrudnione na umowę o pracę i nie będzie dotyczyć to jednoosobowej działalności gospodarczej – zapewnił kilka dni temu w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9", rzecznik rządu Piotr Müller.

- Jeżeli ktoś ma jednoosobową działalność gospodarczą, to w jego zasadach liczenia tego ryczałtowego ZUS-u, który teraz wynosi razem ze składką zdrowotną nieco ponad 1300 zł, nic się nie zmienia. Liczy się to od 60 proc. średniego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku będzie to nieco ponad 1400 zł - podkreślił Müller.


pieniądze1200.jpg
Rzecznik rządu: zniesienie limitu składki na ZUS nie obejmie jednoosobowej działalności

Zniesienie limitu nie podoba się pracodawcom, specjalistom oraz związkowcom

Pomysł na zniesienie limitu 30-krotności nie podoba się pracodawcom oraz specjalistom zarabiającym ponad 11 tys. zł miesięcznie.  I nic dziwnego – gdyby projekt przeszedł, od stycznia 2020 roku przyjdzie im zapłacić więcej na ZUS. To oznacza, że spadną pensje wysoko wykwalifikowanych pracowników, a dla pracodawcy wzrośnie koszt ich zatrudnianie.

"Solidarność" i Związek Pracodawców i Przedsiębiorców podpisały się wspólnie pod apelem do prezydenta, aby ewentualną ustawę o likwidacji tzw. limitu 30-krotności składek ZUS skierował do Trybunału Konstytucyjnego

– Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców, żeby tzw. likwidacja 30-krotności nie weszła w życie. (…) My uważamy, że to jest złe rozwiązanie, to nam zepsuje cały system emerytalno-rentowy – powiedział szef "S" Piotr Duda, cytowany przez PAP.

W ocenie związkowców decyzja ta negatywnie wpłynie na gospodarkę i rynek pracy. Dlatego też zwrócili się z apelem do prezydenta, aby wysłał do Trybunału Konstytucyjnego ew. ustawę znoszącą limit 30-krotoności składek ZUS.

Na inny problem zwrócił uwagę Cezary Kaźmierczak, przewodniczący ZPP. – Oprócz długoterminowych konsekwencji dla systemu są też krótkoterminowe: głównie sprawa powrotów Polaków z zagranicy. Gdy im dołożymy wyższe opodatkowanie, to mogą przestać chcieć tutaj wracać – ocenił Kaźmierczak.

Polskie Radio 24, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Składki na ZUS bez limitu. Nowoczesne branże obawiają się spadku konkurencyjności i odpływu talentów za granicę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 14:38
Informowalismy, że sejm uchwalił rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tych zmian obawia się wiele branż, w tym branże innowacyjne generujące bardzo wysoką wartość dodaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 stycznia mały ZUS dla przedsiębiorców. Zobacz, kto może skorzystać z preferencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:37
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS - osoby które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości.
rozwiń zwiń