X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rada Dialogu Społecznego o budżecie i limicie składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 20:34
Partnerzy społeczni zrzeszeni w Radzie Dialogu Społecznego podczas środowego posiedzenia Rady docenili determinację rządu, by w przyszłym roku budżet nie miał deficytu, ale zgodnie krytykowali np. propozycję zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS.
Audio
  • Wiceminister Finansów Tomasz Robaczyński powiedział, że w projekcie budżetu państwa na przyszły rok nie powinno być większych zmian. Projektem zajmowała się na plenarnym posiedzeniu Rada Dialogu Społecznego./IAR/
  • Według Grzegorza Baczewskiego dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, pracodawcy mają kilka zastrzeżeń co do projektu. Jak mówił, w przyszłym roku ten budżet nie ucierpi, ale wiele przychodów będzie jednorazowych. /IAR/.
  • Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski uważa natomiast, że projekt budżetu na pierwszy rzut oka jest optymistyczny, gdyż równoważy wydatki i przychody, ale z drugiej strony jest on za mało pro pracowniczy./IAR/.
  • Po omówieniu projektu budżetu na przyszły rok przez członków Rady Dialogu Społecznego, ponownie zajmie się nim rząd, który do końca września ma przekazać go do Sejmu./IAR/.
Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz premier Rumunii Viorica Dancila (P) podczas polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, 18 bm. w Bukareszcie. Zaplanowano też spotkania dwustronne szefa polskiego rządu z premier Dancilą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz premier Rumunii Viorica Dancila (P) podczas polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, 18 bm. w Bukareszcie. Zaplanowano też spotkania dwustronne szefa polskiego rządu z premier Dancilą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Foto: PAP/Piotr Nowak
  • Podczas Rady Dialogu Społecznego partnerzy społeczni chwalili brak deficytu budżetowego w 2020 r.
  • Związki zawodowe i pracodawcy mają jednak obawy dotyczace realizacji wydatków związanych z transferami społecznymi
  • Przedsiębiorcy krytykują zmiany dotyczące limitu 30-krotności składek na emeryturę

Jak tłumaczył podczas środowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Tomasz Robaczyński projekt budżetu na przyszły rok przewiduje budżet zrównoważony. Tłumaczył dlaczego założono budżet bez deficytu.

W 2020 r. budżet zrównoważony, realizujący priorytety społeczne

- W ostatnich latach podjęto skuteczne działania związane z uszczelnieniem systemu podatkowego, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i stabilność finansów publicznych, ale też pozwoliły na realizacje priorytetów z zakresu przede wszystkim polityki prorodzinnej – mówił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Budżet 2020. Premier: mamy zabezpieczone środki na programy społeczne

Dodał, że jesteśmy świadkami pozytywnych zmian w gospodarce, wzrostu PKB i spadku bezrobocia. Podkreślił, że projekt respektuje polskie, jak i unijne ograniczenia dotyczące deficytu i długu, a jednocześnie zabezpiecza wydatki socjalne i na realizację nowych zadań.

W 2020 r. deficyt sektora finansów wyniesie 0,3 proc. PKB

Robaczyński poinformował, że zgodnie z projektem deficyt sektora finansów publicznych w 2020 r. wyniesie 0,3 proc. PKB, a po wyeliminowaniu czynników o charakterze jednorazowym wyniesie 1,3 proc. PKB.

- Projekt zapewnia stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych – podkreślił.

Strony zasiadające w Radzie Dialogu Społecznego nie wypracowały wspólnego stanowiska w sprawie projektu.

Związki zawodowe dostrzegają w przyszłorocznym budżecie wiele ryzyk, maja związane z tym obawy

Występując w imieniu „Solidarności” Henryk Nakonieczny mówił, że rządowi można by gratulować przygotowania pierwszego zrównoważonego budżetu, ale związek dostrzega wiele ryzyk i ma wiele obaw.

Są też pozytywne aspekty – wzrost dochodów

- Na pozytywną ocenę zasługuje fakt pierwszych działań powodujących wzrost dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych” – powiedział.

Dodał, że docenia wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2,6 tys. zł oraz wzrost stawki godzinowej do 17 zł za godzinę.

Związki oczekują wypracowania mechanizmu waloryzacji progów podatkowych

- Nadal oczekujemy systemowej reformy podatków zwiększającej przede wszystkim progresję, jak i kwotę wolną od podatku – mówił Nakonieczny. Zwrócił uwagę na potrzebę wprowadzenia stałego mechanizmu waloryzacji progów podatkowych, które nie były waloryzowane od 2009 r.

Związki chcą większych płac w budżetówce, krytykują zniesienie 30-krotności składek na ZUS

Negatywnie ocenił propozycję wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, postulując co najmniej 15 proc. wzrost w tej sferze. Zwrócił też uwagę na „zapowiadany duży wzrost cen energii”, krytykował też zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.

Andrzej Radzikowski z OPZZ ocenił, że projekt jest bardzo ambitny zarówno po stronie przychodów, jak i wydatków, zauważając że część przychodów jest jednorazowa.

OPZZ obawia się cięć w wydatkach

Przy tak ambitnym budżecie obstawiamy, że w przypadku kłopotów z realizacją dochodów będą w trakcie roku dokonywane cięcia wydatków – zaznaczył przedstawiciel OPZZ.


budżet wykres finanse 1200.jpg

Według niego, niepokojące jest finansowanie z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wydatków nieprzewidzianych w ustawowych celach tych funduszy.

- Finansowanie wielu ważnych programów społecznych odbywa się w zbyt dużej mierze kosztem wynagrodzeń pracowników (…).Postulowaliśmy podwyżki w budżetówce o 15 proc., a nie 6 proc. – mówił Radzikowski.

Jego zdaniem cieszy propozycja wzrostu płacy minimalnej do 2,6 tys. zł, ale nie można się koncentrować tylko na tym.

Szef ZNP obawia się o podwyżki dla nauczycieli

Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego mówił natomiast, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost płac nauczycieli o ok. 6 proc. nie znajduje pokrycia w projekcie budżetu.

Natomiast Jan Polaczek z Forum Związków Zawodowych ocenił, że projekt stanowi „niestety trudną do zaakceptowania” strategię. Jego zdaniem powinien on być efektem dialogu, ale nim nie jest.

Były też zarzuty o brak konsultacji ze związkami zawodowymi wydatków budżetowych

- Ze związkami zawodowymi nie konsultowano sposobu wydatkowania pieniędzy w kluczowych funduszach – powiedział.

W jego ocenie projekt nie jest transparentny, nie daje odpowiedzi na pytanie o koszty polityki społecznej. Nie daje argumentów „na rzecz sprawiedliwości, które przekonywałyby nauczycieli, lekarzy, czy pielęgniarki, że istniejące dysproporcje w ich wynagrodzeniach zostaną w jakikolwiek sposób rozwiązane”.

Pracodawcy chwalą budżet za brak deficytu budżetowego, ale krytykują niewielki wzrost wydatków na służbę zdrowia, naukę i edukację

Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan przedstawiła uzgodnione stanowisko BCC, Lewiatana, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego.

- Podobnie jak strona związkowa fakt braku deficytu budżetowego w przyjętym projekcie oceniamy jednoznacznie pozytywnie – powiedziała. Według niej jest szereg pytań i wątpliwości, jak ten wynik ma być osiągnięty.

- Oczekujemy, że z tym modelem inkluzywnego wzrostu gospodarczego pojawią się wydatki, które długookresowo przyczyniają się do poprawy, czy do rozwoju społeczno-gospodarczego – mówiła przedstawicielka pracodawców.

- Finansując transfery rezygnujemy z finansowania rozwoju usług publicznych: służby zdrowia, nauki i edukacji. Wzrost wydatków w służbie zdrowia to jest 0,1 pkt proc. w PKB, w nauce i edukacji – jeszcze mniej – zauważyła.

Przedsiębiorcy krytykują zmiany dotyczące limitu 30-krotności składek na emeryturę

Krytykowała także planowane zmiany dotyczące limitu 30-krotności składek na emeryturę. Zauważyła, że dotknie to najlepiej płatnych miejsc pracy, które podlegają globalnej konkurencji o talenty. „Można sobie wyobrazić, że skończymy z jeszcze bardziej dualnym rynkiem pracy, etaty będą subsytuowane przez umowy cywilno-prawne i działalność gospodarczą – ostrzegła.

- Optymizm, który przemawia za tym budżetem jest trochę przesadny – podsumowała.

W projekcie zaplanowano dochody i wydatki w wysokości – 429,5 mld zł, co oznacza, że nie będzie deficytu. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii unijnej) założono na poziomie 0,3 proc. PKB. Przyjęto wzrost PKB w ujęciu realnym o 3,7 proc., inflację w wysokości 2,5 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent - nominalnie o 6,3 proc.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: podwyżka płacy minimalnej sukcesem Rady Dialogu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 15:00
Podczas najbliższego posiedzenia Senatu, które odbędzie się w dniach 24-26 października 2018 roku, minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbieta Rafalska - przedstawi sprawozdanie z ostatniego roku funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń