X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bezrobocie w Polsce zbliża się do "naturalnych" poziomów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 17:31
"Oszacowane zgodnie z metodą BAEL wskaźniki dotyczące rynku pracy w I kw. 2019 r. pokazują stabilizację sytuacji rynku pracy. Jest to związane ze zbliżaniem się do poziomów bezrobocia naturalnego" - wskazali eksperci ministerstwa przedsiębiorczości i technologii.
Stopa bezrobocia jest już na niskim poziomie i dalsze jej obniżanie nie będzie tak spektakularne jak dotąd i dochodzi do poziomu naturalnego.
Stopa bezrobocia jest już na niskim poziomie i dalsze jej obniżanie nie będzie tak spektakularne jak dotąd i dochodzi do poziomu „naturalnego”.Foto: shutterstock, Autorstwa fizkes

Oszacowane zgodnie z metodą BAEL wskaźniki dot. rynku pracy w I kw. 2019 r. pokazują jego stabilizację - wskazało MPiT w poniedziałkowym komentarzu. Dodano, że stopa bezrobocia jest już na niskim poziomie i dalsze jej obniżanie nie będzie tak spektakularne jak dotąd i dochodzi do poziomu „naturalnego”.

Naturalna stopa bezrobocia (bezrobocie naturalne) – to poziom bezrobocia występujący w gospodarce, gdy rynek znajduje się w stanie równowagi.

Pierwsze koncepcje naturalnej stopy bezrobocia pojawiły się w latach 60. XX wieku, a ich autorami byli Milton Friedman i Edmund S. Phelps. Twierdzili oni, że w gospodarce znajdującej się w stanie równowagi zawsze występuje pewien poziom bezrobocia, który jest niezależny od zmian w popycie globalnym.

Występowanie naturalnej stopy bezrobocia M. Friedman wiązał z niedoskonałym funkcjonowaniem rynku pracy i jego odstępstwami od modelu doskonałej konkurencji. Friedman twierdził, że koszty zbierania informacji o wolnych miejscach pracy i wolnej sile roboczej, koszty mobilności siły roboczej, zmiany strukturalne na rynku pracy sprawiają, że w gospodarce zawsze występuje pewien poziom bezrobocia, który jest niezależny od zmian koniunktury gospodarczej.(Wikipedia)

Osoby bezrobotne stanowią 3,9 proc. ludności aktywnej zawodowo

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, osoby bezrobotne stanowiły w I kwartale 2019 roku 3,9 proc. ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej. Stopa bezrobocia (wg BAEL) ukształtowała się na podobnym poziomie w porównaniu do poprzedniego kwartału, natomiast w odniesieniu do I kwartału 2018 roku zmniejszyła się o 0,3 pkt proc.

 Wskaźnik zatrudnienia wynosi 53,7 proc. jest wyższy w przypadku mężczyzn

Jak zaznaczył resort, wskaźnik zatrudnienia w skali roku utrzymał się na tym samym poziomie (53,7 proc.). "Nadal wyraźnie wyższy wskaźnik zatrudnienia obserwowano wśród mężczyzn (62,2 proc. wobec 45,9 proc. dla kobiet)" - zaznaczono.

Współczynnik aktywności zawodowej, wskazujący udział aktywnych zawodowo, wyniósł 55,9 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej (16940 tys.). "Był to jedynie nieco gorszy rezultat od analogicznego okresu roku poprzedniego o 0,1 p.p." - wskazało MPiT.

Dalsza obniżka stopy bezrobocia, poprawa we wszystkich województwach, mniej osób bez pracy

Eksperci ministerstwa zwrócili uwagę na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy, co "widać w rejestrach bezrobotnych". "GUS podał także dane za kwiecień, wg których rejestrowana stopa bezrobocia na koniec tego miesiąca wyniosła 5,6 proc., a wyrównana sezonowo 5,5 proc. To poprawa o 0,3 p. proc. wobec wyniku notowanego w marcu" - podkreślili.

Dodali, że we wszystkich województwach widoczna jest poprawa, a największą zaobserwowano w warmińsko-mazurskim (o 1,3 p.p, do 9,7 proc.). Liczba nowo zarejestrowanych obniżyła się o 10,4 proc. do 112,9 tys. osób.

"Cieszy, że dobra sytuacja gospodarcza jest odzwierciedlona w przedsiębiorstwach, których wyniki poznaliśmy w zeszłym tygodniu, a dziś potwierdza tę tezę rynek pracy" - wskazali eksperci resortu. Dodali, że stopa bezrobocia jest już na niskim poziomie i "dalsze jej obniżanie nie będzie tak spektakularne".

NRG, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: bezrobocie rynek pracy gus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o bezrobociu w kwietniu. Zgodnie z oczekiwaniami było niskie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 14:48
Mamy najniższe bezrobocie od lat. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,6 proc. Miesiąc wcześniej bez pracy było 5,9 proc. osób aktywnych zawodowo. Ponadto liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy zmalała prawie o 50 tys. i wyniosła 938,3 tys. osób.
rozwiń zwiń