X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie rynek pracy: mniej bezrobotnych, więcej aktywnych zawodowo kobiet i ludzi młodych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:50
Rynek pracy w Polsce w coraz lepszej formie - jak poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,9 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. Rośnie aktywność zawodowa kobiet i osób młodych.
Audio
  • O malejącym bezrobociu oraz wzroście aktywności zawodowej kobiet oraz osób młodych - o tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Rośnie liczba osób aktywnych na rynku pracy. W ostatnim kwartale ubiegłego roku ich liczba wyniosła ponad 16 milionów 400 tysięcy. To niemal o 130 tysięcy osób więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Dane dotyczące aktywności zawodowej przedstawiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska/IAR/
Dalsza poprawa na rynku pracy: stopa bezrobocia spadła do 5,9 proc.
Dalsza poprawa na rynku pracy: stopa bezrobocia spadła do 5,9 proc. Foto: Shutterstock/kurhan

 – W marcu liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tys. osób, to o 30,7 tys. mniej niż w lutym mówiła minister Rafalska.

Jak wyjaśniła, spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem prac sezonowych w okresie wiosennym z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe.

Na rynku pracy rośnie też liczba osób aktywnych

Minister rodziny na konferencji prasowej podkreśliła, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba osób aktywnych na rynku pracy.

"Największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w województwie lubuskim i był to spadek o 4,9 proc. liczby osób bezrobotnych. Ten spadek był większy również w kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim" – zaznaczyła Rafalska.

− Szacujemy, że we wrześniu stopa bezrobocia może spaść do 5,2 proc., a na koniec roku wyniesie 5,5 proc. – dodała minister.

Rośnie współczynnik aktywności zawodowej kobiet

Ministerstwo rodziny zwraca uwagę na dane o aktywności zawodowej kobiet. Wynika z nich, że wprawdzie nadal aktywność zawodowa i wskaźnik zatrudnienia kobiet są niższe niż mężczyzn, niemniej w ostatnich czterech latach wskaźniki się poprawiły.

Współczynnik aktywności zawodowej kobiet (osoby pracujące i bezrobotne zainteresowane podjęciem pracy) wzrósł z 48,4 proc. w 2015 r. do 48,6 proc. w okresie III kwartałów 2018 r. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w tym samym okresie z 44,7 proc. do 46,8 proc.

Spada też bezrobocie wśród kobiet

MRPiPS podkreśla, że znacząco spadła stopa bezrobocia wśród kobiet: z 7,7 proc. w 2015 r. do 3,8 proc. w okresie III kwartałów 2018 r. Zwrócono uwagę, że tempo tego spadku jest wprawdzie słabsze niż u mężczyzn, co nie jest zjawiskiem zaskakującym, gdyż w okresie dobrej koniunktury gospodarczej wyższa dynamika spadku bezrobocia cechuje mężczyzn, ale w okresach pogorszenia sytuacji również oni bardziej dotkliwie odczuwają tego skutki.

Wśród kobiet coraz więcej pracodawców

"Ciekawy jest fakt, że z roku na rok rośnie liczba kobiet pracodawców. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w 2015 roku było ich 187 tysięcy, podczas gdy w 2018 r. już prawie 202 tysiące (III kw.)" – wskazuje MRPiPS.

Ok. 700 tys. młodych osób skorzystało z aktywnych form wsparcia na rynku pracy

Według danych resortu od początku 2016 r. do końca 2018 r. z aktywnych form rynku pracy skorzystało 676 tys. osób do 30 lat, czyli ponad połowa ogółu objętych aktywnymi programami. Zaznaczono, że w ostatnich kilku latach młodzi do 30 lat stanowili ponad połowę zaktywizowanych bezrobotnych, podczas gdy ich udział wśród bezrobotnych wynosił ok. 27 proc.

MRPiPS zwraca uwagę, że młodzi ludzie mogą korzystać także z programu "Gwarancje dla młodzieży", który ma zapewnić wszystkim w wieku do 30 lat dobrą ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego.

Poprawa aktywności zawodowej również w grupie osób do lat 30

Resort rodziny podkreśla, że sytuacja na rynku pracy osób do 30 lat znacznie się poprawiła. Liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w tym wieku spadła o ponad 45 proc. – z ponad 459 tys. w końcu 2015 r. do 252 tys. w końcu 2018 r. W tym czasie współczynnik aktywności zawodowej wzrósł w tej grupie z 52,4 proc. w 2015 r. do 54,5 proc. w okresie III kwartałów 2018 r., a wskaźnik zatrudnienia z 45 proc. do 50,3 proc. Stopa bezrobocia spadła z 14,2 proc. w 2015 r. do 7,6 proc. w 2018 r. (III kwartał).

Coraz więcej emerytów łączy emeryturę  z dalsza aktywnością zawodową

MRPiPS przypomina, że na rynku pracy są także osoby starsze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które osiągnęły powszechny minimalny wiek emerytalny, mogą łączyć pobieranie świadczenia z dalszą aktywnością zawodową, bez żadnych ograniczeń wymiaru etatu czy wysokości dochodów.

Według danych ministerstwa coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. W 2018 r. liczba pracujących emerytów wzrosła o 40,6 tys. osób, tj. o 9 proc., w porównaniu do 2017 r. (dane ZUS). W sumie ok. 494,4 tys. osób w Polsce łączy pobieranie emerytury z pracą. Na koniec 2018 r. niemal 9 na 10 pracujących emerytów (ok. 427 tys.) to osoby, które przekroczyły minimalny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Wśród pracujących emerytów, którzy osiągnęli minimalny wiek emerytalny, niemal dwie trzecie stanowią kobiety (64,6 proc.).

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: bezrobocie rynek pracy