X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będą podwyżki w polskich firmach. Tak prognozuje NBP

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 19:50
Pracownicy w Polsce mogą spodziewać się podwyżek. Przynajmniej tak wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego dotyczącej sektora przedsiębiorstw.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ImageFlow/Shutterstock.com

"W IV kwartale można oczekiwać dalszego wzrostu przeciętnej płacy” - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sektora przedsiębiorstw".

Jak wyjaśnia dalej Narodowy Bank Polski, podwyżki są skutkiem zarówno rosnących nacisków ze strony pracowników, jak i wyższych obrotów i zysków, czyli po prostu dobrej sytuacji finansowej polskich firm.

Jak dodaje NBP, przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na problemy związane z wydajnością pracy, która nie nadąża za wzrostem wynagrodzeń.

Przypomnijmy, że według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego na ten temat, przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,6 proc. rok do roku i wyniosło 4492,63 zł.

Pracodawcy pod coraz większą presją

To, że w polskiej gospodarce mamy do czynienia z narastaniem presji płacowej i nasilającymi się napięciami na rynku pracy, zauważyli również analitycy Banku Millennium w komentarzu do danych GUS.

Jak wówczas przewidywali, rzeczywiście można spodziewać się rosnących płac, wraz z tym, jak rosnąć będą również problemy przedsiębiorców ze znalezieniem pracowników.

- Coraz więcej przedsiębiorstw, już nie tylko w sektorze budowlanym oraz handlu detalicznego, zmaga się z problemem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. W takich uwarunkowaniach łatwiej o szybszy wzrost płac, zwłaszcza że dobry stan krajowej koniunktury stymuluje wzrost popytu na pracę. Choć w kolejnych kwartałach dynamika zatrudnienia może słabnąć, ze względu na ograniczenia rynku pracy, to wzrost wynagrodzeń zapewne nadal będzie trzymał na wysokich poziomach tempo wzrostu realnego funduszu płac – przewidywali z kolei analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wzrost wynagrodzeń przyspieszy do 7 proc.?

Z prognozami tymi zgadza się również Łukasz Kozłowski z Pracodawców RP, który w rozmowie z Naczelną Redakcją Polskiego Radia, przewidywał, że do końca roku wzrost płac przyspieszy nawet do 7 proc.

- Równocześnie te płace zaczną reagować na wzrost cen, na to, że pojawiła się inflacja. I ten wzrost płac nie tylko musi zapewnić pewien realny przyrost siły nabywczej, ale także nadążać za tym wzrostem cen. Na skutek tego płace przyspieszą. Do końca roku możemy spodziewać się wzrostów na poziomie 6 – 7 proc. – mówił Łukasz Kozłowski.

Pracownik pilnie poszukiwany

Już teraz w wielu branżach niedobory kadrowe są tak duże, że walka o pracowników rozgorzała na dobre. Polskie przedsiębiorstwa wciąż szukają rąk do pracy. Jak wynika z danych GUS, od początku roku tylko duże firmy przyjęły do pracy ponad 220 tysięcy osób. Tegoroczny wzrost zatrudnienia może więc pobić dotychczasowy rekord z 2007 roku (246 tys.).

NBP/NRG, Anna Wiśniewska