X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nierówności płacowe w Polsce: aplikacja policzy różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 13:00
Kobiety w Polsce zarabiają od 6 do 20 proc. mniej od mężczyzn, choć dane te różnią się w zależności od tego, jak nierówności płacowe są liczone i co jest brane pod uwagę. Teraz każda firma może sama sprawdzić, czy występuje u niej problem i na jaką skalę.  
Audio
  • O nierównościach płacowych w Polsce mówiły w radiowej Jedynce Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych i Szkoły Głównej Handlowej i Paulina Łukaszuk z firmy Hays Poland (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, różnica w średnim wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn wynosi 8 proc. Z kolei według Eurostatu jedynie 6 proc., co daje nam dobre trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem równości wynagrodzeń. Te dane nie oddają jednak rzeczywistości, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych i Szkoły Głównej Handlowej.

- Sam Eurostat ma świadomość tego, że różnica w średnich płacach niewiele pokazuje. Wystarczy, że mamy niektóre kraje, gdzie tak naprawdę pracują głównie lepiej wykształcone kobiety, a pozostałe są poza rynkiem pracy. Wówczas porównujemy średnie wynagrodzenia dobrze wykształconych kobiet, które są relatywnie wysokie z wynagrodzeniami wszystkich mężczyzn, w tym także tych pracujących na nisko płatnych stanowiskach. Wtedy ta różnica jest oczywiście dużo mniejsza – zauważa ekspertka.

Polki lepiej wykształcone od Polaków

W Polsce kobiety są dużo lepiej wykształcone niż mężczyźni. Dlatego zupełnie inne dane otrzymamy, gdy porównamy zarobki dobrze wykształconej kobiety i dobrze wykształconego mężczyzny na podobnym stanowisku i z podobnym stażem pracy. 

- W momencie, kiedy spróbujemy porównać na tyle, na ile jest to możliwe, wynagrodzenia na podobnych stanowiskach mężczyzn i kobiet, pracujących w podobnych firmach, ta luka staje się dużo wyższa, sięga przeciętnie 15 – ponad 20 proc. – podkreśla Iga Magda.

Problem dostrzegają same kobiety

Nierówności płacowe dostrzegają też same kobiety, dodaje Paulina Łukaszuk z firmy Hays Poland. 

Paulina Łukaszuk Tylko 42 proc. kobiet i aż 76 proc. mężczyzn uważa, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach są tak samo wynagradzani, niezależnie od płci.

- Przeprowadziliśmy badanie na pracownikach zatrudnionych w organizacjach w Polsce z którego wynika, że tylko 42 proc. kobiet i aż 76 proc. mężczyzn uważa, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach są tak samo wynagradzani, niezależnie od płci – wyjaśnia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

To nie tylko wina pracodawców

Niższe zarobki kobiet to wynik nie tylko dyskryminacji przez pracodawców.

- Kobiety niżej mierzą, zajmują niższe stanowiska niż mężczyźni. To również wynika z naszych badań. Godzą rolę pracownika i rodzica. I w ich przypadku wyższe wynagrodzenie, awanse wynikają z zauważonego przez przełożonych zaangażowania w pracę. Natomiast mężczyźni częściej aspirują do zajmowania wyższych stanowisk od razu, chętniej aplikują na wyższe stanowiska – wyjaśnia ekspertka.

Mają też wyższe oczekiwania płacowe.

Firma sama może sprawdzić, czy ma problem

To, czy problem istnieje w konkretnej firmie czy jednostce administracji publicznej, można sprawdzić dzięki stworzonej przez IBS i Fundację Adeptów i Miłośników Ekonomii aplikacji. 

Iga Magda Aplikacja pokazuje, jaka jest faktyczna wysokość tej luki płacowej.

- Wystarczy wgrać do niej informacje o wynagrodzeniach pracowników i pewne ich cechy, takie jak rok urodzenia i wiek, wykształcenie – odpersonalizowane oczywiście – i wówczas aplikacja liczy, jaka jest średnia różnica w płacach, a jaka jest faktyczna różnica skorygowana o te indywidualne cechy pracowników, mężczyzn i kobiet, i pokazuje, jaka jest faktyczna wysokość tej luki płacowej – tłumaczy Iga Magda.

To, co z tą wiedzą zrobi firma i czy zweryfikuje płace kobiet i mężczyzn, zależy już od niej. 

Aplikacja jest też dostępna na stronie ibs.org.pl. Została stworzona z myślą o organizacjach zatrudniających powyżej 100 pracowników. Narzędzie ma być testowane w administracji publicznej. 

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Luka płacowa: kobiety zarabiają przeciętnie o 20,6 proc. mniej od mężczyzn. RPO interweniuje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 09:51
Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest konsekwencją nierówności, z którymi kobiety spotykają się w trakcie całego życia zawodowego - ocenia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. W Polsce mężczyźni przeciętnie zarabiają o ponad 20 proc. więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zarabiają Polacy za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 16:07
Rosną wynagrodzenia Polaków pracujących w Niemczech – wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl, który objął emigrantów transferujących środki do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabia w Polsce piekarz?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:15
Piekarz w Polsce w zależności od kwalifikacji i stanowiska może zarobić między 2 a 3 tys. zł. To za mało, żeby przyciągać do zawodu młodych ludzi. Wolą oni wyjechać za granicę, gdzie zarobki potrafią przekroczyć nawet 12 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabia w Polsce policjant?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 16:15
Policjant wstępujący do służby może liczyć na pensję oscylującą w granicach najniższej krajowej. To więc nie zarobki na ogól decydują o wstąpieniu do służby. 
rozwiń zwiń