Niepełnosprawnym będzie łatwiej znaleźć pracę?

2017-07-25, 12:55

Niepełnosprawnym będzie łatwiej znaleźć pracę?
W Sejmie trwają prace nad ustawą o dostępności, która ma ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym.Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet zmian, które mają m.in. ułatwić uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej znalezienie zatrudnienia i opuszczenie warsztatów.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, który uczestniczył we wtorek w Rzeszowie w regionalnych konsultacjach ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu "Za życiem" przekonywał w czasie briefingu, że osoby niepełnosprawne powinny w Polsce cieszyć się specjalnym wsparciem ze strony władz.

- Ważne, żeby te osoby czuły się w Polsce dobrze, żeby czuły, że jest im udzielane wsparcie, żeby czuły, że mogą korzystać ze wszystkich praw, tak jak wszyscy inny obywatele naszego kraju (...) że mają takie same prawa i wolności jak wszyscy inni obywatele, natomiast rolą rządu rolą społeczeństwa jest umożliwienie im korzystania z tych wszystkich praw – podkreślał Michałkiewicz.

Przypomniał, że program rządowy w tej sprawie jest bezterminowy, a na najbliższe 5 lat są zaplanowane konkretne działania. W budżecie na realizację programu rząd przeznaczył w tym roku 511 mln zł, a na całe 5 lat – ponad 3 mld zł. Pierwszy pakiet zmian wszedł w życie 1 lipca 2017 roku. Obecnie jest przygotowywany drugi pakiet zmian, który może wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

- Mamy nadzieję, że te pieniądze, te działania spowodują, że funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie będzie łatwiejsze i ich otoczenie będzie bardziej przyjazne – wyraził przekonanie wiceminister RPiPS.

Spadek bezrobocia osób niepełnosprawnych

Wśród priorytetów drugiego pakietu zmian znajdzie się przede wszystkim ustawa o rehabilitacji zawodowej, społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- Uważamy, że osoby niepełnosprawne, które chcą, które mogą powinny mieć szanse na prace, na aktywność zawodową. Powinny czuć się także w tej dziedzinie pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju – przekonywał wiceminister.

Zauważył, że obecnie można zaobserwować spadek bezrobocia osób niepełnosprawnych i wzrost ich zatrudnienia na otwartym i chronionym rynku pracy. Ale – jak mówił – konieczne jest szczególne wsparcie dla takich osób niepełnosprawnych, które trudniej znajdują zatrudnienie. Właśnie m.in. dla nich utworzone zostały warsztaty terapii zajęciowej, gdzie są przygotowywani do aktywności zawodowej. Jednak – jak podkreślił - bardzo mało uczestników tych warsztatów znajduje zatrudnienie.

Staże w zakładach pracy dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej

Pomocą dla nich mają być rozwiązania, jakie znajdą się w drugim pakiecie zmian.

Jednym z proponowanych rozwiązań mają być odbywające się w tygodniu kilkudziesięciogodzinne staże w zakładach pracy dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Jak wyjaśnił wiceminister chodzi o to, żeby osoby niepełnosprawne miały możliwość opuszczenia warsztatów terapii zajęciowej i odbycia praktyki w jakimś miejscu pracy, żeby mogły sprawdzić czy to jest to miejsce, które im odpowiada, a także „oswoić pracowników i dyrekcję tego zakładu z tym, że dla osoby niepełnosprawnej trzeba stworzyć często specjalne warunki pracy, czy otoczyć je odpowiednim wsparciem”.

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym osobom niepełnosprawnym odnalezienie się na rynku pracy będzie zatrudnienie wspierane, które – jak zaznaczył Michałkiewicz - długo jest oczekiwane przez środowisko osób niepełnosprawnych.

Chodzi o to, aby warsztaty terapii zajęciowej nie tylko przygotowywały uczestników do podjęcia pracy, ale także pomagały im w wyjściu z warsztatów i zafunkcjonowaniu na rynku pracy, w znalezieniu zatrudnienia, a także pomagały w przygotowaniu miejsca pracy do przyjęcia osoby niepełnosprawnej oraz żeby trenerzy pracy w ramach warsztatów pomagali osobom niepełnosprawnym zafunkcjonować w tej pracy, udzielali odpowiedniego wsparcia i pomocy.

Kluby absolwenta

Trzecim rozwiązaniem proponowanym przez resort mają być tzw. kluby absolwenta, które powstaną przy warsztatach terapii zajęciowej.

Przedstawiciel resortu zapowiedział, że zadaniem tych klubów byłoby otoczenie opieką tych, którzy już opuścili warsztaty terapii zajęciowej. Absolwenci warsztatów będą mogli w tych klubach spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi, opiekunami, gdzie będą mieć zapewnione wsparcie, gdzie uzyskają poradę w rozwiązywaniu problemów.

Jak podawał, według GUS w Polsce żyje 5 mln osób niepełnosprawnych, a osób z orzeczoną niepełnosprawnością jest 3,1 mln.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej