Składki na ZUS od każdej umowy? "Osobista opinia"

2015-12-03, 15:15

Składki na ZUS od każdej umowy? "Osobista opinia"
. Foto: Pixabay.com

- Wypowiedź profesora Zielenieckiego to nie plan rządu tylko prywatne dywagacje - tak wicepremier Jarosław Gowin odnosi się do dzisiejszej publikacji "Rzeczpospolitej", powołującej się na wywiad z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Marcinem Zielenieckim.

Posłuchaj

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek na pytanie dziennikarzy o szczegóły odpowiedziała, że na razie takiego planu rząd nie ma. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Gazeta donosi, że rząd planuje, płacenie pełnej składki na ZUS od każdej umowy o pracę, dzieło czy zlecenie. Jest to związane m.in. z planami powrotu do niższego wieku emerytalnego, który zgodnie z projektem złożonym w Sejmie przez prezydenta Andrzeja Dudę ma wynosić 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek na pytanie dziennikarzy o szczegóły odpowiedziała, że na razie takiego planu rząd nie ma i są to tylko doniesienia medialne.

Planu na razie nie ma, ale doniesienia Rzeczpospolitej wywołały ożywienie wśród ekspertów

Andrzej Kubisiak z Work Service podkreślił, że wyższe składki na ZUS oznaczałyby zwiększenie kosztów pracy a tym samym szarej strefy na rynku zatrudnienia. Dodał, że obecnie mamy bardzo dobrą koniunkturę do tworzenia nowych miejsc pracy i ważne jest, by nie zahamować tego trendu tylko i wyłącznie podnoszeniem strony kosztowej.
"Może być też problem z umowami o dzieło - zaznaczył Andrzej Kubisiak. Podpisując taką umowę decydujemy, że będziemy się rozliczać za konkretne dzieło. Nie ma tutaj godzinowego rozliczenia, nie ma konkretnego czasu realizacji dzieła. Ważny jest finalny produkt. Ujednolicenie tych wszystkich zapisów może być bardzo trudne od strony legislacyjnej.

Oświadczenie Ministra M. Zielenieckiego ws. oskładkowania wszystkich umów

W związku z wczorajszymi doniesieniami medialnymi związanymi z wypowiedzią Pana Ministra Marcina Zielenieckiego w sprawie oskładkowania wszystkich umów, przesyłamy Oświadczenie Ministra Marcina Zielenieckiego w tej sprawie.

W związku z opublikowaniem w dniu 2 grudnia 2015 r. w dzienniku „Rzeczpospolita” artykułu pt. „Koniec ucieczki przed ZUS” zawierającego moją wypowiedź na temat przepisów regulujących podleganie ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz opłacanie składek na te ubezpieczenia uprzejmie informuję, że w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie są prowadzone żadne analizy ani prace nad zmianą tej regulacji.

Moja wypowiedź na ten temat jest odpowiedzią na pytanie dziennikarza przeprowadzającego wywiad odnoszące się do fragmentu uzasadnienia prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, w którym pojawiają się wątki dotyczące tych zagadnień. W rozmowie wyraziłem osobistą opinię na ten temat.

Propozycja rządu jest niebezpieczna dla najmniej wykwalifikowanych

Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek uważa natomiast, że jeśli rząd rzeczywiście planuje płacenie pełnej składki od każdej umowy, to powinno to być połączone z innymi działaniami, przede wszystkim z obniżeniem opodatkowania osób najmniej zarabiających. Bez takich działań osoby najsłabsze, najgorzej wykształcone, z najmniejszym doświadczeniem zawodowym zostaną wypchnięte z rynku pracy - podkreśla Aleksander Łaszek.

Zgodnie z doniesieniami, ministerstwo chce opracować system oceny osób prowadzących działalność gospodarczą tak, by płaciły one składki od rzeczywistych przychodów . Mogą być one dużo wyższe od 1030 złotych płaconych obecnie.

O ile nie wiadomo dokładnie jakie rozwiązania znajdą się w nowych rządowych propozycjach, to wiadomo już, że od nowego roku mają wejść w życie przepisy dotyczące odprowadzania składek na ZUS od umów zleceń. Mają być płacone od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

IAR, fko

Polecane

Wróć do strony głównej