X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przetargi: promowane firmy zatrudniające na umowy o pracę. Rząd walczy ze "śmieciówkami"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 07:26
Urzędnicy w rozpisywanych przetargach będą uwzględniać formę zatrudnienia. Promowane będą etaty. Zalecenie w tej sprawie przyjął we wtorek rząd obradujący we Wrocławiu.
Audio
  • Minister w Kancelarii Premiera Jacek Cichocki: głównym celem zaleceń jest promocja dobrych miejsc pracy (IAR)
  • Jacek Cichocki: urzędy i firmy państwowe będą monitorowane pod tym względem (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

- Przyjęliśmy tzw. obowiązkowe stosowanie klauzuli społecznej przy organizowaniu wszelkich przetargów. Będziemy promować w punktacji te przedsiębiorstwa - które będą startowały w tych przetargach - w których przede wszystkim są umowy o prace, a nie umowy śmieciowe - powiedziała premier Ewa Kopacz na konferencji po posiedzeniu rządu.

Dodała, że zalecenie skierowane zostało nie tylko do ministrów, ale przede wszystkim do organizatorów przetargów.

- Dajemy dobry przykład - powiedziała Kopacz, dodając, że sądzi, iż w wzorem administracji rządowej pójdą również inni, "którzy obserwują to, co się dzieje z ludźmi na umowach śmieciowych".

- Na pewno będziemy nie tylko przestrzegać tejże klauzuli społecznej, również będziemy kontrolować, czy ci nasi dyrektorzy i organizatorzy przetargów będą przestrzegać tych zaleceń - powiedziała szefowa rządu.

Premier Ewa Kopacz o walce z umowami "śmieciowymi":

Źródło: TVN24/x-news

Urzędy i firmy państwowe będą monitorowane

Minister w Kancelarii Premiera Jacek Cichocki wytłumaczył, że głównym celem jest promocja dobrych miejsc pracy. Chodzi o to, żeby urzędnicy rozpisujący przetargi w administracji publicznej promowali te firmy, które zatrudniają pracowników na umowy stałe. Według niego, jest to realizacja zapowiedzi premier z expose.

Minister Cichocki dodał, że urzędy i firmy państwowe będą monitorowane pod tym kątem. To ma skłonić dyrektorów generalnych i departamenty do stosowania klauzul społecznych. Wyraził nadzieję, że działania rządu będą miały wpływ na rynek pracy.

Niektóre firmy biorące udział w przetargach zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne. Dzięki temu mogą zaoferować niższą cenę na swoje usługi i zwiększają swoje szanse na wygranie przetargów.

Nowe podejście do zamówień publicznych

W przyjętym we wtorek przez rząd dokumencie podkreślono konieczność nowego podejścia do zamówień publicznych. Ma to związek z tym, że znaczna część środków publicznych, przeznaczanych corocznie przez administrację rządową na finansowanie zakupu towarów i usług oraz robót budowlanych, ma bezpośredni wpływ na realizację celów społecznych i gospodarczych państwa.

- Zamówienia publiczne mają również swój wymiar społeczny, dotyczący m.in. możliwości zatrudnienia i godnej pracy, integracji społecznej czy wyrównywania - wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

- Z tego względu instytucje publiczne, przy zamawianiu określonych usług, robót czy zakupie towarów, powinny brać pod uwagę nie tylko najkorzystniejszą relację jakości do ceny, ale również wspierać realizację polityk społecznych - czytamy.

CIR poinformowało, że zgodnie z przyjętymi zaleceniami zamawiający w celu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę powinni wymagać, aby osoby wykonujące czynności w trakcie realizacji zamówienia na roboty budowlane lub usługi, o ile nie jest to uzasadnione przedmiotem lub charakterem czynności, były zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

- Do stosowania tych klauzul będą zobowiązani m.in.: szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie, dyrektorzy instytucji gospodarki budżetowej. Zalecane jest także uwzględnianie klauzul społecznych w zamówieniach, do których nie stosuje się przepisów ustawy o zamówieniach publicznych - czytamy w rządowym komunikacie.

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Prawo zamówień publicznych: stare problemy, nowy bałagan

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 13:06
Dwuznaczność kryterium cenowego, problemy z ochroną tajemnicy handlowej uczestników przetargu i otoczenie prawne to problemy, które paraliżują w Polsce rozstrzyganie przetargów publicznych - alarmują eksperci Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etaty dla pracowników mogą być warunkiem przetargu. Kto na tym zyska?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 09:59
Instytucje publiczne zaczynają stosować w przetargach nowe kryterium - pracownicy, którzy będą realizować zamówienie muszą być zatrudnieni na umowę o pracę. Czy dzięki temu pomysłowi więcej pracowników otrzyma etaty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamówienia publiczne: trzeba będzie renegocjować umowy z pracownikami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 10:51
Ustawa o zamówieniach publicznych weszła w życie w listopadzie 2014 roku. Obecnie mamy sytuację przejściową, bo nowe prawo zmieniło zasady związane z waloryzacją umów zawartych w ramach zamówień publicznych - mówi Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan. Ona była i przedtem możliwa, ale zamawiający bardzo rzadko ją wpisywali do kontraktów, bojąc się zarzutu niegospodarności. Obecnie dla umów trwających powyżej 12 miesięcy waloryzacja jest konieczna w zakresie zmiany podatków.
rozwiń zwiń