X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Ustawa w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 09:14
W drugim dniu posiedzenia Senat zajmuje się ustawą ograniczającą do 33 miesięcy stosowanie czasowych umów o pracę.
Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Ustawa w Senacie
Foto: East News / Glow Images

Według ustawy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy. Łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech (obecnie cztery).

Ustawa przewiduje wyjątki odnoszące się do tego limitu; wskazano w nim umowy zawierane na czas określony w celu, m.in.: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji.

Zrównanie okresów wypowiedzeń

Zrównane zostaną również okresy wypowiedzeń - wyjaśniał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Będą takie same dla pracowników zatrudnionych na czas określony, jak i dla tych, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony. Zgodnie z projektem, jeśli staż pracy w danej firmie wynosi do 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Gdy staż wyniesie od pół roku do trzech lat, byłby to miesiąc, a gdy staż przekroczy trzy lata, wówczas okres wypowiedzenia wyniósłby 3 miesiące.

Obecnie okres wypowiedzenia umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia wynosi dwa tygodnie.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej o ograniczeniu czasu, na który może zostać podpisana umowa na czas określony.

Źródło: TVN24/x-news

Senat rozpatrzy też ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, oraz edukacji prawnej.

Wprowadza ona rozwiązania zapewniające dostęp do takiej pomocy na etapie przedsądowym osobom niezamożnym, tym którzy nie ukończyli 26. roku życia, seniorom, kombatantom, weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i ofiarom klęsk żywiołowych.

W porządku obrad jest również ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która wprowadza przepisy chroniące ziemię rolną przed spekulacyjnym obrotem i wykupem przez zagraniczne podmioty. 1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na zakup ziemi, wynegocjowany przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Senatorzy rozpatrzą w drugim czytaniu własny projekt ustawy, który przewiduje możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa przez dzieci matek pozbawionych wolności na podstawie uznanych za nieważne orzeczeń, wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Chodzi o dzieci urodzone w więzieniu oraz te, których matka przebywała tam w okresie ciąży.

Planowane jest też drugie czytanie senackiego projektu zmiany ustawy o Policji i innych służbach. Projekt zmienia przepisy regulujące prowadzenie i dokumentowanie kontroli operacyjnej, realizowanej przez Policję, ABW, CBA i Kontrwywiad wojskowy, a dotyczące zakładania podsłuchów i pobierania billingów. W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał dotychczasowe przepisy za niezgodne z Konstytucją. Nowe muszą wejść w życie do końca stycznia przyszłego roku. W przeciwnym razie zabraknie prawnych podstaw do prowadzenia tego typu czynności przez służby specjalne. Jest to ostatni, 39 punkt tego posiedzenia.

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Umowy terminowe maksymalnie na 33 miesiące. Sejm pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 14:20
W środę w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy zakładającego zmiany w zatrudnianiu na czas określony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terminowe umowy o pracę: dziurawe zmiany przepisów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 14:56
Trwają prace nad nowelizacją przepisów w umowach terminowych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, aby - co do zasady - czwarta umowa automatycznie stawała się bezterminową, a łączny ich czas nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już co szósta umowa na czas określony jest zawierana na więcej niż pięć lat

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 14:45
Firmy nadal starają się unikać stałego zatrudnienia. W ciągu roku, prawie o jedną piątą, wzrosła liczba terminowych umów zawieranych na dłużej niż pięć lat. W ubiegłym roku stanowiły one już ponad 16 proc. wszystkich czasowych kontraktów.
rozwiń zwiń