Ranking Golden Age Index: masz 55 lat w Polsce, to zapomnij o pracy

2015-07-20, 22:12

Ranking Golden Age Index: masz 55 lat w Polsce, to zapomnij o pracy
Wielu pracowników przyzwyczaiło się do modelu „jedna praca na całe życie”. Foto: Pixabay

Jak wynika z rankingu Golden Age Index, oceniającego sytuację osób 55 plus, pozycja zawodowa tych osób w Polsce jest nie do pozazdroszczenia. Obecnie 3 na cztery osoby w tym wieku nie mają pracy. Polska zajmuje w rankingu 30 miejsce, na 34 państw, znajdując się przed takimi krajami jak Węgry, Luksemburg i Turcja.

Posłuchaj

Dlaczego osoby w wieku 55 plus mają w Polsce tak wielkie problemy z zatrudnieniem i jak to zmienić, mówi w Polskim Radiu 24 Katarzyna Sowińska-Bonder, menadżer w dziale doradztwa biznesowego PwC./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 – Jak widać nie ma się z czego cieszyć, mówi w Polskim Radiu 24 Katarzyna Sowińska-Bonder, menadżer w dziale doradztwa biznesowego PwC, firmy prowadzącej ranking, obejmujący wszystkie 34 kraje z grupy OECD.

Jak tłumaczy ekspertka, ranking mierzy poziom zatrudnienia i bezrobocia oraz udział kobiet i mężczyzn wśród osób zatrudnionych w tej grupie wiekowej. Oblicza tez udział zatrudnionych na część etatu i na czas określony.

Polskie firmy niechętnie zatrudniają pracowników powyżej 55 roku życia

Z badań tych wynika jednoznacznie, że polskie przedsiębiorstwa niechętnie i rzadziej zatrudniają osoby powyżej 55 roku życia.

Wielu pracowników przyzwyczaiło się do modelu „jedna praca na całe życie”

Jak tłumaczy ekspertka, wynika to często z modelu, do którego wielu Polaków, szczególnie w tym przedziale wiekowym, jest przyzwyczajonych, który można określić – praca na całe życie. – Tymczasem Polska przeszła bardzo burzliwy okres transformacji, zmian wielu branż i ten model już nie pasuje do nowej rzeczywistości - podkreśla.

– Stąd jak mówi, po stracie pracy wiele osób w tym wieku ma wielki problem, jeśli nie otrzyma wsparcia, z powrotem na rynek pracy.

Pracownik 55 plus nie może liczyć na celowane wsparcie ze strony urzędów pracy

Największym problemem są kwalifikacje zawodowe, które w wielu przemysłach zmieniły się diametralnie.

NIK: państwo nie pomaga w znalezieniu pracy

Źr. Polskie Radio, Naczelna Redakcja Gospodarcza

– Trafienie do firmy, gdzie zaszły takie zmiany, jest bardzo trudnie – podkreśla. – Jeśli w dodatku mamy do czynienia z nowymi technologiami, to wejście osoby spoza rynku pracy, jest prawie niemożliwe – podkreśla Katarzyna Sowińska-Bonder.

Wielki kłopot ze szkoleniami

Możliwość zdobycia nowych kwalifikacji dla tych osób w Polsce jest właściwie niemożliwe, nie mogą one liczyć na celowane wsparcie ze stronu urzędów pracy. Stąd jak mówi ekspertka, pozostawanie na bezrobociu daje jedyną możliwość uzyskiwania jakiegokolwiek zarobku.

Urzędy pracy nie doradzają

Dodaje, że skuteczność wsparcia urzędów pracy dla społeczności lokalnych jest bardzo niska, o czym świadczą bardzo słabe współczynniki powrotu osób długotrwale bezrobotnych na rynek pracy.

W Polsce tymczasem nie ma chociażby doradztwa, w jakich branżach czy gdzie, mogliby oni podjąć pracę. Tym bardziej, że Polacy niechętnie zmieniają miejsce zamieszkania, szczególnie w tym wieku.

– Brak tu partnerskiego dialogu z biznesem, który byłby zainteresowany zatrudnianiem osób 55 plus, ale pod warunkiem wsparcia ze strony państwa – mówi ekspertka.

Szwecja dotuje zatrudnienie i wspiera szkolenia pracowników 55 plus

Pytana o formy tego wsparcia, daje przykład Szwecji, która operuje dotacjami do zatrudnienia tych osób oraz dodatkami do szkoleń przekwalifikujących ich do nowych ról czy zawodów.

Polska niemoc, dotycząca problemu osób bez pracy 55 plus, przekłada się na wyniki gospodarki. Jak wynika z szacunków PwC, większa aktywność tej grupy zawodowej na rynku pracy przełożyłaby się na wzrost PKB od 4 do 8 procent.

3 osoby na cztery w tym wieku nie ma pracy

Jak wynika z badać PwC 3 na cztery osoby w tej grupie wiekowej, nie mają pracy. Stopa zatrudnienia wynosi niewiele ponad 20 procent.

–Aby to poprawić PwC, należy rozpocząć rzeczywisty dialog z biznesem, zrobić mapę potrzeb kompetencyjnych oraz tworzyć programy dla urzędów pracy, zgodne z rzeczywistą potrzebą rynku i gospodarki – mówi Katarzyna Sowińska-Bonder.

Pracownik 55 plus lepszy od pokolenia Y?

Jak jednocześnie dodaje, pracodawcy muszą zdawać sobie sprawę, że w obliczu nadchodzącego pokolenia Y – bardziej roszczeniowego, wymagającego i mniej lojalnego, „stary” pracownik – lojalny i przywiązany do swojego stanowiska pracy, może być zdecydowanie bardziej przydatny w jego firmie.

Dominik Olędzki, jk

Polecane

Wróć do strony głównej