Płaca minimalna będzie wyższa być może nie tylko w Niemczech

2014-04-28, 08:08

Płaca minimalna będzie wyższa być może nie tylko w Niemczech
W Unii Europejskiej większość krajów wprowadziła płace minimalne.Foto: Glow Images/East News

Niemiecki rząd po zaciętych dyskusjach podjął w tym roku decyzję o wprowadzeniu płacy minimalnej jednakowej we wszystkich landach. Ma ona wynosić 8,5 euro za godzinę. Nowe regulacje będą obowiązywać od początku przyszłego roku. Na temat płacy minimalnej w Europie wypowiedział się też kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Do tej pory miliony Niemców, ale także pracownicy sezonowi przybywający do tego kraju tylko na jakiś czas, zarabiali grubo poniżej tej normy. Wśród nich ogromna rzesza Polaków.

Rekrutacja do Niemiec nie powinna być zdecydowanie mniejsza

Zapowiedzi podwyżki, które cieszyć mogą pracowników, spędzają sen z powiek pracodawcom, zwłaszcza tym mniejszym, którzy mogą na zmianach najbardziej ucierpieć.

Jednak polskie firmy zajmujące się rekrutacją pracowników do Niemiec, w tym do prac sezonowych nie spodziewają się nagłej zapaści na tym polu. – Raczej nie będzie tak, że np. przez kilka miesięcy niemieckie firmy przestaną zabiegać o naszych pracowników. To byłyby dla nich zbyt wielkie straty. Natomiast być może dojdzie, do szybszego niż ma to miejsce teraz przenoszenia produkcji z Niemiec na tereny naszego kraju – zauważa Luiza Loranc, kierownik regionalny w firmie Manpower.

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1 680 zł brutto. Jej wysokość budzi zastrzeżenia firm, które twierdzą, że jest ona zbyt wysoka. Związki zawodowe natomiast dążą do jej podwyższenia.

W Europie coraz głośniej o płacy minimalnej

Również kandydat partii chadeckich na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (były premier Luksemburga), opowiedział się w sobotę (26.04) w Brunszwiku za wprowadzeniem na terenie całej UE równej płacy minimalnej.

- Za taką samą pracę takie samo wynagrodzenie, płaca minimalna wszędzie - oświadczył Juncker na mityngu niemieckiej CDU, otwierającym kampanię tej partii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył, że w Luksemburgu od połowy lat 70-tych obowiązuje płaca minimalna, która wynosi teraz 11,5 euro za godzinę. - Nie doprowadziło to w Luksemburgu ani do masowej biedy, ani do klęski głodu – zauważył.

Grażyna Raszkowska, (PAP)

Polecane

Wróć do strony głównej