Polskie Koleje Linowe sprzedane. Trafią na giełdę?

2013-09-06, 16:34

Polskie Koleje Linowe sprzedane. Trafią na giełdę?
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Foto: PKL

Umowa między PKP i Polskimi Kolejami Górskimi została domknięta. Na konto PKP trafiło już 215 mln złotych ze sprzedaży spółki Polskie Koleje Linowe.

Posłuchaj

Piotr Talarek z Mid Europa Partners: naturalną ścieżką jest sprzedaż udziałów PLK na giełdzie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polskie Koleje Górskie to samorządowa spółka powołana przez cztery podhalańskie gminy - Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. W piątek na konto PKP trafiło 215 mln złotych.

"Tym samym został spełniony ostatni warunek umowy prywatyzacyjnej, podpisanej w dniu 22 maja 2013 roku, dotyczącej sprzedaży Polskich Kolei Linowych" - poinformowała spółka w komunikacie.
Pieniądze na kupno spółki zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który stał się większościowym udziałowcem w Polskich Kolejach Górskich. "Zgodnie z umową pomiędzy PKG a Mid Europa Partners, wszystkie kluczowe decyzje dotyczące majątku Polskich Kolei Linowych i samej spółki pozostają w rękach akcjonariuszy-założycieli, czyli samorządów podhalańskich, które stworzyły spółkę przystępującą z ofertą zakupu Polskich Kolei Linowych" - czytamy w komunikacie.

Przedstawiciel funduszu Piotr Talarek powiedział IAR, że akcje PKL będą za kilka lat sprzedawane na giełdzie. Nabywcą będą mogły być gminy, o ile będą taką transakcją zainteresowane.

Talarek  wyjaśnił, że to rutynowe działanie funduszu inwestycyjnego. Kupiona spółka, po "odchowaniu", gdy jej kondycja się poprawia, jest sprzedawana.

Zanim doszło do finalizacji transakcji, zgodę na nią musiał wyrazić UOKiK oraz organy korporacyjne PKP SA - Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza.
- Kończymy sprawnie i profesjonalnie prowadzony proces prywatyzacji PKL. Transakcja ta stanowi silny fundament dalszego rozwoju spółki pod kontrolą nowego właściciela, łączącego w sobie znajomość lokalnego rynku turystycznego z wiarygodnością finansową, a dodatkowo będącego pod kontrolą władz samorządowych - powiedział cytowany w komunikacie PKP SA szef Grupy PKP Jakub Karnowski.
- Pokierowaliśmy transakcją całkowicie zgodnie z prawem i w duchu najlepszych praktyk stosowanych na rynku fuzji i przejęć - dodał.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz w Krynicy. W 2011 roku spółka osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.

IAR, PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej