X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Słodka czekolada skrywa gorzką prawdę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 14:25
Słodka czekolada pieści nasze podniebienia od lat. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że uprawa kakao przynosi wiele goryczy.
Słodka czekolada skrywa gorzką prawdę
Foto: manufakturaczekolady.pl

Trudne warunki pracy i marne wynagrodzenie to typowe warunki pracy na plantacjach kakao w Afryce. Największym producentem na świecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej, które dostarcza blisko 35 proc. surowca z którego robi się czekoladę.

Na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej uprawa kakao odbywa się zazwyczaj w niewielkich, rodzinnych gospodarstwach (2 - 5ha). Słaba sieć dróg w kraju sprawia, że dostarczenie surowca do dwóch największych portów potrafi być wyzwaniem. Rolnicy często zdani są w tym zakresie na usługi pośredników, dysponujących samochodami. Zarówno rolnicy jak i spółdzielnie mają bardzo słabą siłę negocjacyjną w rozmowach z handlowcami. - Cena kakao zależy zazwyczaj od sytuacji na rynkach światowych. Najczęściej rolnik otrzymuje około 50 proc.  giełdowej ceny kakao – mówi Katarzyna Szeniawska, współautorka książki "Gorzka czekolada".

Niskie wynagrodzenia to nie jedyny problem na plantacjach. Często przy zbiorach pracuję dzieci poniżej 15 roku życia. Często zmuszane są one do niebezpiecznej pracy polegającej na tym by przy pomocy maczet ścinać owoce kakaowca. Nikt im nie płaci za wykonywaną pracę.

Jak ustrzec się wspierania niesprawiedliwości społecznej. Warto kupując czekoladę zwrócić uwagę na certyfikaty  Sprawiedliwego Handlu (np. z certyfikatem Fairtrade). Jeśli produkt ma takie oznaczenie można założyć, że pochodzi z plantacji na których nie pracowały dzieci, a producenci otrzymali uczciwą cenę za swoje produkty.

ekonsument.pl, ab

Czytaj także

Główny sponsor Euro 2012 gra nie fair

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 10:52
Adidas wydaje miliony jako sponsor Euro 2012 i Olimpiady w Londynie, nie ma jednak by zapłacić 1,8 mln dolarów pracownikom w Indonezji. Hasło reklamowe „Nie ma rzeczy niemożliwych” nabiera nowego znaczenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz iPhone? Wspierasz łamanie praw pracowników

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 11:13
Międzynarodowa organizacja China Labor Watch, która zajmuje się ochroną praw pracowników, przeprowadziła śledztwo i odkryła, że partnerzy Apple nadal wyzyskują swoich pracowników – podała AP.
rozwiń zwiń