Nasze banki żyją na kredyt

2012-03-01, 12:08

Nasze banki żyją na kredyt
. Foto: Glow Images/East News

Banki udzielają zbyt dużej ilości kredytów w stosunku do zbieranych depozytów. Na razie równowagę w systemie utrzymują finansowanie zewnętrzne. To się może niebawem skończyć.

Posłuchaj

Salon Ekonomiczny Trójki i DGP
+
Dodaj do playlisty

Marcin Piasecki wraz z Pawłem Sołtysem w Salonie Ekonomicznym Trójki i Dziennika Gazety Prawnej rozmawiają z Krzysztofem Rosińskim, prezesem Getin Banku o sytuacji krajowej bankowości.

Każdy system bankowy musi bilansować stronę depozytów i kredytów. W Polsce jest wiele banków z kapitałem zagranicznym, które udzieliły pożyczek swoim spółkom córkom, żeby mogły wzmocnić akcję kredytową. Jednak kłopoty w całym systemie europejskim mogą odbić się czkawką w naszym systemie.

- Wiele banków z kapitałem zagranicznym może nagle stanąć przez dużymi trudnościami refinansowania pożyczek od spółek matek – ostrzega Krzysztof Rosiński, prezes Getin Banku.

W praktyce to oznacza, że powstanie luka między wartością depozytów i kredytów, którą trzeba będzie jakoś wypełnić.

- Trzeba będzie ograniczyć konsumpcję, bo banki będą potrzebowały depozytów, które będą równoważyły akcję kredytową. To w konsekwencji odbije się negatywnie na całej gospodarce i na rynku pracy – mówi Rosiński.

Getin Bank nie musi się martwić, bo jest bankiem w 100 procentach z polskim kapitałem, więc ryzyko refinansowania go nie dotyczy.  

W audycji także o alternatywie dla lokat antybelkowej, marżach na ubezpieczenia oraz o tym, że jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o podatki

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji „Salon Ekonomiczny Trójki i Dziennika Gazety Prawnej” !

Polecane

Wróć do strony głównej