Największy na świecie eksporter węgla i zielona transformacja. Indonezja walczy ze zmianami klimatu

2022-04-12, 09:00

Największy na świecie eksporter węgla i zielona transformacja. Indonezja walczy ze zmianami klimatu
Szef Rządowego Centrum Analiz powiedział, że interwencja ze strony rządu to nie wprowadzanie cen regulowanych, a gwarantowanych.Foto: travelarium.ph/Shutterstock

Indonezja wykorzystuje swoje przewodnictwo w grupie G20, aby naciskać na zwiększenie międzynarodowego finansowania transformacji ekologicznej energii w krajach rozwijających się, ale analitycy twierdzą, że Dżakarta musi poprzeć swoje apele bardziej ambitnymi planami redukcji emisji u siebie.

Indonezja, największy eksporter węgla energetycznego na świecie i ósmy co do wielkości emitent dwutlenku węgla, uczyniła zrównoważoną transformację energetyczną jednym z trzech głównych celów swojego pierwszego, rocznego przewodnictwa w grupie G20, skupiającej 20 największych gospodarek świata.

Kraj Azji Południowo-Wschodniej planuje wycofać węgiel z produkcji energii elektrycznej do 2056 r. i przyspieszył osiągnięcie celu zerowej emisji netto z 2070 r. do 2060 r. lub wcześniej, ale odzwyczajenie się od brudnego i szkodliwego dla klimatu paliwa pozostaje wyzwaniem.

Poszukiwanie równowagi

- Kluczową sprawą dla Indonezji jest znalezienie równowagi - powiedział Fabby Tumiwa, dyrektor wykonawczy Institute for Essential Services Reform, niezależnego ośrodka analitycznego, który doradza rządowi w sprawach polityki energetycznej. - Każdy kraj chce nadać priorytet bezpieczeństwu energetycznemu i przystępności cenowej, ponieważ ludzie są zdenerwowani wyższymi cenami energii, a to jest bardzo ryzykowne dla rządu - dodał.

Węgiel jest jednym z głównych towarów eksportowych Indonezji, obok oleju palmowego. Węgiel generuje około 60 proc. energii elektrycznej na tym liczącym 270 milionów ludzi archipelagu, gdzie prawie 30 milionów żyje poniżej granicy ubóstwa, za około 1 dolara dziennie.

Według Tumiwy w regionach produkujących węgiel, w tym w prowincji Kalimantan Wschodni, na którą przypada prawie połowa krajowej produkcji, węgiel odpowiada za około jedną trzecią lokalnego wzrostu gospodarczego.

Pakiet przejściowy

Od czasu objęcia przewodnictwa w grupie G20 pod koniec ubiegłego roku prezydent Indonezji Joko Widodo wielokrotnie wzywał bogate rządy do zapewnienia finansowania i transferu czystych technologii do krajów rozwijających się, tak aby zielona transformacja nie obciążała ich obywateli.

- Indonezja sama potrzebuje 50 miliardów dolarów na przejście na energię odnawialną - powiedział Widodo na początku tego roku na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF).

W raporcie przygotowanym przez WEF podkreślono potrzebę sprawiedliwego społecznie przejścia na czystą energię, przy uwzględnieniu innych priorytetów, takich jak rozwój w biedniejszych krajach. W raporcie stwierdzono, że emisje powodujące ocieplenie planety należy ograniczyć szybciej, ale w krajach słabiej rozwiniętych nadal brakuje funduszy na wprowadzenie czystej energii na szeroką skalę.

W listopadzie bogate państwa-darczyńcy i Republika Południowej Afryki ogłosiły partnerstwo o wartości 8,5 miliarda dolarów, które ma pomóc temu krajowi w ograniczeniu emisji i odejściu od węgla, przy jednoczesnej trosce o pracowników i społeczności, których to dotyczy. Analitycy twierdzą, że Indonezja i Wietnam są krajami, w których rozważa się obecnie zawarcie podobnego porozumienia.

  • Czytaj także:

"Wyłączyć Putina". Według analityków Europa może natychmiast i bez problemu zrezygnować z rosyjskich surowców

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej