Komisja Europejska przeznaczyła środki na wsparcie uchodźców. 500 mln euro na walkę ze skutkami wojny

2022-03-09, 07:45

Komisja Europejska przeznaczyła środki na wsparcie uchodźców. 500 mln euro na walkę ze skutkami wojny
KE przeznaczyła środki na pomoc uchodźcom.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Komisja Europejska podała we wtorek, że przekaże "znaczne wsparcie unijne dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz dla przyjmujących je państw UE".

"W związku z nieuzasadnioną i niesprowokowaną inwazją wojskową Rosji na Ukrainę europejska solidarność wyraża się w praktyce bezpośrednią pomocą humanitarną, nadzwyczajną pomocą w zakresie ochrony ludności, wsparciem na granicy, a także wprowadzeniem jasnego statusu prawnego, który umożliwia objęcie osób uciekających przed wojną natychmiastową ochroną w UE" - poinformowała KE.

Dodała, że dostępna pomoc obejmuje m.in. pomoc humanitarną. Przypomniała, że jak ogłosiła przewodnicząca Ursula von der Leyen, co najmniej 500 mln euro z unijnego budżetu przeznaczono na radzenie sobie z tragicznymi humanitarnymi skutkami wojny, zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami.

Środki przeznaczone na pomoc

"90 mln euro z tej kwoty już wykorzystano na pomoc humanitarną dla Ukrainy (85 mln euro) i dla Mołdawii (5 mln euro), w celu zapewnienia żywności, wody, opieki zdrowotnej, schronienia i pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb osób w najtrudniejszej sytuacji. W odpowiedzi na sytuację wyjątkową nastąpiło uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na największa skalę w historii, dzięki czemu do potrzebujących w Ukrainie dotarły już miliony przedmiotów, w tym pojazdy, apteczki, namioty, koce i śpiwory, a dalsza pomoc przekazywana jest do krajów sąsiednich - Mołdawii, Polski i Słowacji - w celu wsparcia wszystkich, którzy uciekają przed wojną" - oznajmiła KE.

Komisja przedstawiła wytyczne operacyjne, "aby pomóc funkcjonariuszom straży granicznej państw członkowskich w efektywnym zarządzaniu napływem osób i skrócić czas oczekiwania na granicach z Ukrainą przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa".

"Także agencje UE wspierają państwa członkowskie dodatkowym personelem i wiedzą fachową - na przykład 49 pracowników Fronteksu zostało rozmieszczonych na granicach UE-Ukraina i Mołdawia-Ukraina, a kolejnych 162 pracowników trafi do Rumunii. Mołdawia otrzyma również dodatkowe 15 mln euro na pomoc w zarządzaniu tą sytuacją" - podała KE.

Dyrektywa w sprawie tymczasowej ochrony

KE poinformowała też, że "w rekordowym czasie UE jednomyślnie zdecydowała się uruchomić dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić potrzebującym przejrzystość i bezpieczeństwo, nadając im prawo do wsparcia socjalnego, dostępu do rynku pracy i edukacji".

"Centralnym elementem tego podejścia jest solidarność między państwami członkowskimi. "Platforma solidarności", na której państwa członkowskie mogą wymieniać się informacjami o zdolności przyjmowania, będzie koordynowana przez Komisję. W ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych na lata 2021-2027 państwa członkowskie otrzymają również znaczne dodatkowe zasoby, pozwalające zapewnić odpowiednie ośrodki dla cudzoziemców i skuteczne procedury azylowe. Dodatkowo Komisja proponuje przedłużenie okresu wdrażania środków finansowych dostępnych dla państw członkowskich w ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych na lata 2014-2020, co pozwoli przeznaczyć około 420 mln euro na dodatkowe wsparcie" - podała.

Komisja przekazała też, że przyjmuje również wniosek ustawodawczy, które zapewni dodatkową elastyczność w zakresie finansowania różnorakich środków wsparcia dla osób uciekających z Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

"Środki z tych funduszy spójności mogą zostać przeznaczone na przykład na inwestycje w edukację, zatrudnienie, mieszkalnictwo, opiekę zdrowotną i opiekę nad dziećmi, a w przypadku FEAD - na podstawowe wsparcie materialne, takie jak żywność i odzież. W celu dalszego wspierania państw członkowskich nadzwyczajna 100-procentowa stopa współfinansowania wprowadzona w odpowiedzi na pandemię zostanie przedłużona o rok. Ponadto około 10 mld euro z funduszy "Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy" (REACT-EU) na 2022 r. jest łatwo dostępne i może zostać wykorzystane na finansowanie działań wspierających osoby uciekające z Ukrainy" - zauważyła KE.

  • Czytaj także:

Joe Biden ogłosił decyzję. "Nie" dla rosyjskiej ropy

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej