X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Główny ekonomista FPP: inflacja to obecnie zjawisko globalne, dotyka wszystkie kraje na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 17:54
O rosnących cenach w Polsce oraz na całym świecie, mówił m.in. w radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Inflacja w Polsce. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich przedstawił prognozy na najbliższe miesiące
Inflacja w Polsce. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich przedstawił prognozy na najbliższe miesiąceFoto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w grudniu wzrosła w Polsce do 8,6 proc. licząc rok do roku i jak ocenia gość radiowej Jedynki, jest to dynamiczny wzrost cen, który dotyczy szerokiego przekroju dóbr konsumpcyjnych.

"Globalne zjawisko"

- To wzrost najwyższy od 20 lat, co niepokoi, ale nie dziwi w czasach, gdy cały świat zmaga się z wysoką inflacją - np. w Stanach Zjednoczonych jest ona najwyższa od początku lat 80-tych - podkreślał ekspert.

- Wysoka inflacja jest zjawiskiem globalnym, gdyż wysokie ceny surowców dotykają wszystkich na świecie, podobnie jak zakłócenia w łańcuchach logistycznych, rosnące  koszty zapasów, które muszą gromadzić firmy - mówił Łukasz Kozłowski

Posłuchaj
05:10 blazej 14.01-inflacja.mp3 O rosnących cenach w Polsce oraz na całym świecie, mówił m.in. w radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich./Błażej Prośniewski/.

"Inflacja się obniży"

Sytuacja sprawia, że wiele krajów wprowadza rozwiązania obniżające m.in. podatki na paliwa czy energię. Polska tarcza - jak wskazują przedstawiciele rządu - jest jedną z największych na świecie. 

Gość Polskiego Radia ocenił, że te działania obniżą w Polsce inflację o ok. jeden punkt procentowy. Skierowane są - jak zauważył - przede wszystkim do konsumentów i gospodarstw domowych narażonych na wzrost cen.

- Te na pewno odczują działanie tarcz antyinflacyjnych, szczególnie w przypadku cen gazu czy energii - podkreślił ekspert.

- Stąd można oczekiwać, że w pierwszej połowie tego roku inflacja się obniży - dodał.

Czytaj także:

Błażej Prośniewski

Czytaj także

Inflacja w grudniu była na poziomie 8,6 procent. GUS potwierdził wcześniejszy szacunek wzrostu cen

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:20
Inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc., licząc rok do roku (rdr) - podał GUS. Dokładnie tyle ile szacował w tzw. szybkim odczycie flash. W listopadzie była na poziomie 7,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski sukces w walce z rosnącą inflacją. Niemiecki dziennik docenia działania rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:17
Inflacja rośnie nie tylko w Niemczech i w strefie euro, także w Polsce obywatele odczuwają jej skutki. "Polska teraz mocno temu przeciwdziała" obniżając VAT - pisze dziennik "Bild" w tekście zatytułowanym "Dlaczego w Polsce ceny wkrótce spadną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci zapowiadają wyhamowanie inflacji. Jakich spadków możemy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:00
Inflacja w grudniu wzrosła do 8,6 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Według ekspertów to efekt dużego wzrostu cen żywności oraz energii i gazu ziemnego. Uważają jednocześnie, że w kolejnych miesiącach tempo wzrostu cen wyraźnie wyhamuje, a skutki podwyżek osłabi rządowa tarcza antyinflacyjna. Uważają jednocześnie, że czekają nas podwyżki stóp procentowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile może spaść w Polsce inflacja? Zobacz wyliczenia ekspertów Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 17:20
Działania opisane w tarczy antyinflacyjnej pozwolą zbić inflację maksymalnie o 3,0-3,5 pkt - wynika z raportu Goldman Sachs. Dodano, że wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć także w przyszłym roku.
rozwiń zwiń