X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska może nadal pomagać firmom z powodu COVID-19. Tak wynika z raportu Euler Hermes

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:44
Polska ma możliwość utrzymania polityki wsparcia i wolniejszego zaostrzania polityki fiskalnej w porównaniu do pozostałych krajów "gospodarek wschodzących" - uważają analitycy międzynarodowej firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes. Ich zdaniem wpływ pandemii na światową gospodarkę słabnie.
Brytyjski tygodnik Economist: Polska na 6. miejscu w rankingu państw, których gospodarki najlepiej poradziły sobie z pandemią
Brytyjski tygodnik "Economist": Polska na 6. miejscu w rankingu państw, których gospodarki najlepiej poradziły sobie z pandemiąFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock

W opinii Euler Hermes, realne PKB Europy Środkowo-Wschodniej wzrośnie o +3,3 proc. w 2022 r. i +3,4 proc. w 2023 r. (po +5,6 proc. w 2021 r.). Jak dodano, wsparcie polityczne będzie stopniowo wycofywane, "chociaż gospodarki o umiarkowanym zadłużeniu (np. Czechy, Polska, Słowacja, Rosja) mogą je kontynuować, jeśli zajdzie taka potrzeba".

Polska wciąż na fali wznoszącej?

"Polska - podobnie jak pozostałe kraje z Grupy Wyszehradzkiej ma możliwość (z powodu umiarkowanego zadłużenia) utrzymania polityki wsparcia i wolniejszego zaostrzania polityki fiskalnej w porównaniu do pozostałych gospodarek wschodzących" - napisano w raporcie Euler Hermes "Nie patrz w górę", dotyczącym rozwoju bieżącej sytuacji gospodarczej na świecie.

"Globalny wzrost powinien pozostać silny, ale nierównomierny, z rosnącą rozbieżnością pomiędzy gospodarkami rozwiniętymi i wschodzącymi" - zaznaczono w analizie Euler Hermes.

Ile będzie kosztował omikron?

Według autorów publikacji niepewność związana z omikronem może zmniejszyć do -0,3 pkt proc. wzrost PKB w gospodarkach rozwiniętych w I kwartale br., ale zwiększy zakłócenia w zakresie warunków pracy i globalnego handlu. Ich zdaniem gospodarki rozwinięte będą nadal napędzać ponad połowę globalnego wzrostu PKB (+2,2 pp w 2022 r. i +1,6 pp w 2023 r.), podczas gdy rynki wschodzące pozostaną w tyle - po raz pierwszy od czasu globalnego kryzysu finansowego (GFC).

"Nasza prognoza PKB na 2022 r. pozostaje zasadniczo niezmieniona, przy czym strefa euro i USA mają wzrosnąć odpowiednio o +4,1 proc. i +3,9 proc., podczas gdy wzrost w Chinach spowolni do +5,2 proc. niosąc negatywne skutki uboczne dla rynków wschodzących, których ożywienie będzie płytsze w porównaniu z kryzysami w przeszłości" - przekazano w raporcie.

Wpływ pandemii słabnie

Według Euler Hermes "pomimo pojawienia się kolejnej mutacji Covid-19, wpływ pandemii na gospodarkę generalnie słabnie". "Szacujemy, że potencjalne zakłócenia na rynkach pracy spowodowane restrykcjami sanitarnymi mogą zagrozić 2-3 proc. wartości dodanej w zaawansowanych gospodarkach" - poinformowali analitycy.

Ponadto, ich zdaniem, zaostrzenie warunków finansowych lub przedwczesne wycofanie wsparcia politycznego mogłoby osłabić ożywienie gospodarcze i zwiększyć podatność sektora prywatnego i publicznego na zagrożenia, co w niektórych krajach może wywołać "efekt krawędzi klifu".

"Większe rozbieżności w normalizacji polityki fiskalnej i monetarnej w poszczególnych krajach mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć nierównowagę i zakłócić ożywienie handlu międzynarodowego. Biorąc pod uwagę rosnące rozbieżności między kursem polityki monetarnej i fiskalnej w Europie i USA, rośnie ryzyko oddzielenia płatności od produkcji, co może doprowadzić do zakłóceń na rynku kapitałowym" - podano w raporcie Euler Hermes.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Umorzenia z Tarczy Finansowej 2.0. Zobacz, jak przygotować się do rozliczenia ze wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:27
Ruszyły umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował, że przedsiębiorcy, którzy dostali wsparcie większe niż wyniosły ich straty w pandemii, na zwrot tej nadwyżki mają czas do 15 marca przyszłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka wciąż rośnie mimo pandemii. Motorem konsumpcja, inwestycje i eksport

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 15:46
Produkt krajowy brutto w III kw. 2021 r. wzrósł o 5,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 11,2 proc. rdr w II kw. 2021 r. - wynika z danych GUS. Eksperci uważają, że to dobre wyniki w czasach koronawirusa, osiągnięte dzięki konsumpcji oraz utrzymującym się inwestycjom w przemyśle i usługach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP tłumaczy moment wprowadzenia podwyżek stóp. "Nie chcieliśmy zamrozić gospodarki"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:25
Możemy przyjąć, że największy spadek inflacji nastąpi w roku 2023 i wtedy zbliży się ona do obecnego celu inflacyjnego NBP - powiedział profesor Adam Glapiński na konferencji podsumowującej styczniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.
rozwiń zwiń