X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost cen ropy hamuje. Przyczyną większe zapasy paliw

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:20
Wysokie notowania ropy naftowej na międzynarodowych rynkach wyhamowały - poinformował Dom Maklerski BOŚ w czwartkowym komentarzu. "Wcześniej rynek zbyt optymistyczne ocenił sytuację, bo mimo że spadają zapasy surowca, to rosną zapasy paliw i destylatów" - czytamy.
Premier Mateusz Morawiecki: od lutego VAT na paliwa obniżony do 8 proc
Premier Mateusz Morawiecki: od lutego VAT na paliwa obniżony do 8 procFoto: Zbigniew Guzowski/Shutterstock

"Po dwóch sesjach dynamicznych zwyżek, notowania ropy naftowej w czwartek rano kierowały się w dół, oddając część środowych wzrostów" - poinformował DM BOŚ.

Za ropę trzeba zapłacić ok. 80 dolarów za baryłkę

- Zarówno ceny ropy Brent, jak i WTI, utrzymują się wyraźnie powyżej poziomu 80 dolarów za baryłkę, a tym samym, blisko lokalnych maksimów z jesieni 2021 roku, kiedy to ceny ropy sięgnęły 84-86 USD za baryłkę - stwierdziła analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.


Jej zdaniem obserwowana rano przewaga strony podażowej na rynku ropy naftowej to przerywnik po serii dynamicznych zwyżek.

- Niemniej, wyhamowaniu wzrostów notowań ropy naftowej sprzyjają także pojawiające się na nowo wątpliwości dotyczące wpływu wariantu omikron na popyt na ropę na świecie - stwierdziła Dorota Sierakowska.

Według DM BOŚ spekulacjom sprzyjały środowe dane dotyczące zapasów paliw w USA, które przedstawił amerykański Departament Energii.

W USA rosną zapasy benzyn. To studzi podwyżki cen ropy

- Zapasy samej ropy naftowej w poprzednim tygodniu zniżkowały o ponad 4,5 mln baryłek, co zostało odczytane jako optymistyczny sygnał – ale tylko na pierwszy rzut oka. Jednocześnie bowiem zapasy benzyny wzrosły o prawie 8 mln baryłek, a zapasy destylatów o ponad 2,5 mln baryłek, co w obu przypadkach było znacznie większą zwyżką od oczekiwań - poinformowała Sierakowska.

W jej opinii dane te sugerują, że popyt na paliwa w USA jednak jest stłumiony, zwłaszcza że także we wcześniejszym tygodniu zwyżka zapasów benzyny była duża i przekroczyła 10 mln baryłek.

 "Pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostaje słabość amerykańskiego dolara, która ogólnie sprzyja wyższym cenom surowców. Ponadto, powoli widać ożywienie w sektorze lotniczym – jak podało ANZ Research, liczba komercyjnych lotów w tygodniu zakończonym 11 stycznia była o 16 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 r. O ile nadal widać wpływ pandemii, to liczby te są lepsze niż w grudniu ubiegłego roku" - wskazano w komentarzu.

PAP, jk

 

Czytaj także

Globalny niedobór energii zwiększa popyt na ropę. Za baryłkę trzeba zapłacić w USA ponad 80 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 09:18
- Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 80 dolarów za baryłkę w związku z oczekiwaniami, że globalny kryzys energetyczny - od Azji przez Europę po USA - podwyższy popyt na ropę i spowoduje zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa zyskuje. Uwolnienie rezerw strategicznych USA i Chin to nowa rzeczywistość dla OPEC+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 08:40
Ropa naftowa zyskuje na głównych giełdach paliw. Co prawda inwestorzy czekają na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw USA i Chin, ale piątkowe notowania pokazują, że rynek już to wycenił - informują maklerzy.
rozwiń zwiń