X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKP PLK ogłasza pierwsze w tym roku przetargi inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:00
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły pierwsze postępowania przetargowe na inwestycje w całym kraju. Na razie jest to pięć przetargów na kwotę prawie 6 miliardów złotych. Zarządca sieci kolejowej przedstawił szczegóły w tej sprawie. Projekty te będą się ubiegały o dofinansowanie w ramach unijnych programów.  
Dworzec Warszawa Zachodnia. Rozbudowa, stan z grudnia 2021.
Dworzec Warszawa Zachodnia. Rozbudowa, stan z grudnia 2021.Foto: PKP/PKL/twitter

Wśród ogłoszonych właśnie przetargów znalazły się takie inwestycje, jak przebudowa stacji kolejowej w Słupsku, przebudowa i modernizacja kolejowej obwodnicy Poznania, czy modernizacja kilku odcinków tras kolejowych, wśród których znalazły się między innymi trasy z Będzina do Katowic, czy Tychów do Mostu Wisły. Najwięcej, bo prawie dwa miliardy złotych ma kosztować przebudowa odcinka Zabrzeg – Zebrzydowice do granicy państwa.

Duże zmiany w Poznaniu

Jednym z najważniejszych zadań, które wpisuje się w poprawę dostępu do kolei jest modernizacja obwodnicy Poznania. Wartość tego kontraktu, to ponad półtora miliarda złotych. Projekt zakłada przebudowę trasy kolejowej o długości przekraczającej 71 kilometrów oraz budowę jednego, zupełnie nowego odcinka między dwiema liniami  - Poznań Piątkowo i Poznań Strzeszyn. Jego długość, to niespełna kilometr ale, jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK, inwestycja w znacznym stopniu usprawni  ruch w aglomeracji poznańskiej.

Projekt zakłada też budowę siedmiu  przystanków  i przebudowę jednego, istniejącego, budowę przejścia podziemnego na stacji Poznań Franowo, modernizację sieci trakcyjnej, a także inwestycje dotyczące ochrony środowiska.

Inwestycje w całym kraju

Jak mówi prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, projekt ten wpisuje się w politykę poprawy dostępu do kolei i budowy nowoczesnej sieci dla kolei aglomeracyjnej. Przypomniał, że trwają już podobne prace w Warszawie, czy w Krakowie. Ich efekt ma zachęcić mieszkańców tych miast do dojazdów koleją – do pracy, czy na zakupy.

Najdroższy projekt, czyli przebudowa odcinka Zabrzeg – Zebrzydowice do granicy państwa zakłada między innymi przebudowę układu torowego o długości 85 kilometrów, wymianę sieci trakcyjnej, czy budowę nowych obiektów inżynieryjnych. W ramach tej inwestycji powstaną także nowe stacje kolejowe, przystanki i perony.  Dziewięć przejazdów kolejowo – drogowych zostanie przebudowanych, a likwidacja czeka osiem innych przejazdów.

Unia stawia na transport kolejowy

Wszystkie te inwestycje zostaną zgłoszone do konkursu na dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu CEF 2. Warunkiem uczestnictwa jest ograniczenie czasu inwestycji do końca 2026 roku, a warunkiem zgłoszenia jest między innymi posiadanie raportu oceny oddziaływania na środowisko oraz zakończone konsultacje społeczne. PKP PLK musi też posiadać aktualną  analizę kosztów.

Inwestycje otrzymają punktację za jakość, wpływ na otoczenie, priorytet, czy dojrzałość. W ostatnim przypadku chodzi o kwestię uruchomienie przetargów, czy posiadanie decyzji administracyjnych.

Przedstawiciele PKP PLK, a także ministerstwa infrastruktury wyrażają nadzieję, że wszystkie te projekty spełnią kryteria i otrzymają dofinansowanie.

 

Lokalizacja zadań inwestycyjnych PKP PLK. Lokalizacja zadań inwestycyjnych PKP PLK/źródło PKP

 

 

PR24/Aleksander Pszoniak/sw


 

Czytaj także

W tym roku PKP Intercity kupi nowy tabor za pieniądze z EBI. Wiemy o jakie sumy chodzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 11:20
PKP Intercity zamierza od tego roku wykorzystywać środki, które spółka pozyskała dzięki umowie kredytowej zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) - poinformowała PAP rzeczniczka kolejowego przewoźnika Katarzyna Grzduk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP Cargo na zakupach. Nowe wagony intermodalne już niedługo w zasobach spółki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 13:30
PKP Cargo kupią 220 platform służących do przewozów intermodalnych oraz pięć lokomotyw wielosystemowych, które będą wykorzystywane w przewozach międzynarodowych. To kolejne inwestycje spółki. W zeszłym tygodniu jej zarząd ogłosił, że kupi zamkniętą kilka lat temu fabrykę wagonów towarowych na Podkarpaciu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK wybrał wykonawcę dwóch tras dużych prędkości. Sprawdź, czy dotyczy to twojego miasta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 10:00
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejsze oferty w dwóch przetargach na prace przygotowawcze dla odcinków: Łódź-Sieradz-Wrocław i Wrocław-Świdnica-Wałbrzych-granica z Czechami. To łącznie ponad 260 km nowej linii kolejowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP Intercity chce kupić 63 lokomotywy dużych prędkości. Przetarg wywołał duże zainteresowanie firm z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:30
Siedem firm polskich i zagranicznych jest zainteresowanych wzięciem udziału w przetargu na dostawy dla PKP Intercity 63 lokomotyw elektrycznych, które będą mogły rozwijać prędkość maksymalną nie mniejszą niż 200 km na godzinę, na trasach polskich i innych krajów - poinformowała kolejowa spółka-córka, z grupy PKP.
rozwiń zwiń