X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wielki sukces Małego ZUS-u plus. Trzeba jednak pamiętać o zbliżających się terminach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:50
- Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania powinni zgłosić to do 31 stycznia.
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia.
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z ulgi skorzysta jednak tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Dodatkowe dokumenty rozliczeniowe

Kolejny już rok zainteresowanie programem naszych klientów jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Z informacji przekazanych przez Zakład wynika, że przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

ZUS przypomniał, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus w 2022 roku, muszą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe - termin ten mija 20 lutego.

Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej

"Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości" - wynika z komunikatu ZUS.

Podano w nim również, że z Małego ZUS-u plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

Niezbędne dokumenty

Zakład przypomina, że osoby korzystające z tego rozwiązania w 2022 r. muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił lub rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

E-doręczenia w 2022 roku. Jakie urzędy publiczne będą w ten sposób dostępne?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:45
W 2022 r. będzie uruchamiany system e-Doręczeń, czyli elektronicznej korespondencji z urzędami ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W systemie będzie ZUS, NFZ, KRUS, a firmy dostaną bezpłatny adres do korespondencji z urzędami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zmiany w zasiłku chorobowym. Prostsze zasady, dodatkowe korzyści

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:28
Od nowego roku opóźnienie w opłacaniu składek przez przedsiębiorcę nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Zmieni się także m.in. wysokość świadczenia za czas pobytu w szpitalu oraz okres pobierania zasiłku po ustaniu ubezpieczenia.
rozwiń zwiń