X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stawka VAT na żywność zostanie obniżona do zera

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 15:42
- W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował, że zmiany nastąpią od 1 lutego.
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznieFoto: Shutterstock/MNStudio

- W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania - zapowiedział szef rządu.

"To nie jest zarobek przedsiębiorców"

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów. To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Zdaniem Kancelarii Premiera doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.


Posłuchaj
00:27 Premier M. Morawiecki wprowadzamy zerowy VAT na żywność.mp3 Premier M. Morawiecki: wprowadzamy zerowy VAT na żywność (IAR)

Ceny powinny być niższe na wszystkie artykuły

Premier mówił, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT.

- Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.


PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Czytaj także

Tarcza antyinflacyjna. Olga Semeniuk: dodatek osłonowy trafi do ponad 7 mln gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 08:15
Tarcza antyinflacyjna to obniżka stawek podatkowych na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, ale też dodatki osłonowe, które mają łagodzić skutki inflacji. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, najmocniej odczuwalna inflacja będzie w I kwartale 2022 r. Po tym okresie rząd liczy, że proces wyhamuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowiedz się, co daje tarcza antyinflacyjna. Rusza rządowa kampania informacyjna

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:24
Chronimy rodziny, obniżamy podatki - rusza kampania społeczna na temat Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. "Startujemy z kampanią, której celem jest przybliżenie rozwiązań wdrożonych w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej" - zapowiada Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Knap: inflacja dotyka całej Europy. Niemcy jeżdżą po paliwo do Polski, bo jest najtańsze

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 15:19
- Jeśli chodzi o paliwa, za chwilę będziemy mieli najniższe ceny. Już mamy bardzo niskie w porównaniu z cenami paliw w Europie. To nie znaczy, że NBP nie powinien reagować - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta portalu tvp.info Robert Knap.
rozwiń zwiń