X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Francja chce inwestować w wydobycie surowców, w tym metali ziem rzadkich. Powstaje specjalny fundusz

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:44
Francja chce zapewnić sobie dostawy strategicznych surowców w obliczu ich niedoborów na świecie. Jak informują tamtejsze media, rząd pracuje nad stworzeniem funduszu, który inwestowałby w kopalnie, nie tylko w kraju.
Francja zainwestuje w rozwój wydobycia m.in. rzadkich metali.
Francja zainwestuje w rozwój wydobycia m.in. rzadkich metali.Foto: Evgeny_V/ Shutterstock

Transformacja energetyczna zmniejszy zależność Francji i Europy od paliw kopalnych. Pojawią się jednak inne zależności, gdyż - jak wskazuje Francuski Instytut Naftowy - "innowacje technologiczne opracowane w celu wsparcia transformacji energetycznej wymagają wykorzystania krytycznych lub strategicznych metali".

Sektor wydobywczy pozostaje potrzebny

- Świat być może będzie wolny od węgla, ale nie od metali - uważa Philippe Varin, były szef organizacji przemysłu France Industrie, w skład której wchodzą m.in. PSA i Suez. Varin w poniedziałek przedłożył rządowi raport na temat zapewnienia dostaw dla przemysłu surowców mineralnych – podaje dziennik "Le Figaro".

Czytaj także:


- Produkcja nowych pojazdów znacznie zwiększy zapotrzebowanie na miedź, nikiel, lit i metale ziem rzadkich - podkreśla Varin. Jego zdaniem do 2030 roku zapotrzebowanie na miedź podwoi się, na nikiel zwiększy się trzy razy, na lit o cztery, a na metale ziem rzadkich o trzy lub cztery razy.

Bez rzadkich metali nie ma elektromobilności

Francja i Europa mają wielkie ambicje w zakresie uprzemysłowienia transformacji energetycznej. Trzydzieści osiem projektów ogromnych fabryk produkujących baterie do samochodów elektrycznych jest w przygotowaniu w Europie, w tym trzy we Francji. Będzie to wymagało dostarczenia surowców. Jednak w tym obszarze zależność UE od krajów trzecich wynosi około 70 proc.– analizuje "Le Figaro".

Bezpieczeństwo dostaw też ma znaczenie

Chiny wyprzedzają Europę o 20 lat pod względem bezpieczeństwa dostaw. Jeśli chodzi o metale ziem rzadkich, kraj ten wdrożył swoją strategię w latach 90. - podkreśla Varin.

Rządowy fundusz inwestowałby w kopalnie surowców na całym świecie, w tym w Afryce, w Skandynawii, Europie Centralnej i we Francji. Ministerstwo gospodarki nie chce jednak jeszcze ujawniać szczegółów prac w tym zakresie – pisze "Le Figaro".

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

PIE: Polska coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Francji. To skutek brexitu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:00
Dzięki brexitowi Francja stała się trzecim co do wielkości, po Niemcach i Czechach, rynkiem zbytu towarów z Polski - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwrócili uwagę, że wyjście Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE spowodowało zmniejszenie jej udziału w polskim eksporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuski EDF rozpoczyna współpracę z polskimi firmami. W tle polski program energetyki jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:34
Francuski koncern EDF poinformował o zawarciu z kilkoma polskimi firmami porozumień o współpracy przemysłowej. Ma to związek z niewiążącą ofertą, jaką EDF złożył dla polskiego programu energetyki jądrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownie atomowe w UE. Francja i Polska chcą je wspólnie rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:30
- W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem. Unia Europejska, aby realizować ambitne cele klimatyczne, potrzebuje do tego odpowiednich instrumentów finansowych. Liczymy na nie - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: od nowego roku zakaz niszczenia nadwyżek wyprodukowanych towarów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:40
Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi we Francji ubrania, buty, meble, produkty higieniczne i kosmetyczne, sprzęty elektryczne i elektroniczne nie mogą być od 1 stycznia niszczone przez producentów i dystrybutorów, jeśli nie uda się ich sprzedać.
rozwiń zwiń