X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc przy wdrażaniu Polskiego Ładu. Urzędy skarbowe będą czynne dłużej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:31
Dd dziś urzędy skarbowe w całej Polsce będą czynne dłużej - od 8.00 do 19.00. Ma to związek ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład i chęcią wsparcia podatników w przypadku ewentualnych niejasności.
Urzędnicy pomogą w wyjaśnianiu różnych aspektów Polskiego Ładu - zapowiada resort finansów.
Urzędnicy pomogą w wyjaśnianiu różnych aspektów Polskiego Ładu - zapowiada resort finansów.Foto: Shutterstock/88studio

Jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, urzędnicy mają być gotowi do rozwiania wątpliwości związanych z nowymi przepisami podatkowymi.

- Zapraszamy zarówno on-line na strony Ministerstwa Finansów, jak również osobiście do urzędów skarbowych, tak żeby zasięgnąć informacji u źródła - powiedział wiceminister. Wizytę można umówić przez stronę wizyta.podatki.gov.pl.

Posłuchaj
00:18 pamul1.mp3 Jan Sarnowski: urzędnicy pomogą wyjaśnić wątpliwości dot. Polskiego Ładu (IAR)

Niezbędne informacje będzie można uzyskać także poprzez kontakt telefoniczny. Dane teleadresowe są dostępne na stronach internetowych poszczególnych Izb Administracji Skarbowych.

Rząd: problemy mają przejściowy charakter

Według rządu, problemy związane z nowymi przepisami podatkowymi i naliczaniem wynagrodzeń mają charakter przejściowy.

- Na początku lutego będziemy w dużo lepszej sytuacji. Wdrażanie zmian po prostu zawsze wiąże się z pytaniami, z pewnymi wątpliwościami. Na bieżąco chcemy je wyjaśniać. Urzędy skarbowe będą czynne dużo dłużej, będą tam konsultanci, którzy będą pomagać. Nie będziemy szczędzić sił i środków do tego, aby pomóc we wdrożeniu tych dobrych zmian, bo te rozwiązania, które zaproponowaliśmy właśnie gwarantują wyższe pensje dla Polaków - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller.

Posłuchaj
00:21 pamul2.mp3 Piotr Müller: problemy związane z Polskim Ładem mają charakter przejściowy (IAR)

Wprowadzone z początkiem roku zmiany podatkowe krytykuje część związkowców Krajowej Administracji Skarbowej. W apelu do ministra finansów przedstawiciele Międzyzakładowego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w KAS ocenili, że przepisy są "niejasne i niedoprecyzowane". Urzędnicy zarzucili też ministrowi finansów, że o wydłużonych godzinach pracy dowiedzieli się z mediów, bez jakichkolwiek konsultacji. Związkowcy zaapelowali, by rząd "precyzyjnie przygotował ostateczny kształt i wykładnię przepisów podatkowych".

Czytaj także:

Swoje wątpliwości dotyczące poszczególnych rozwiązań Polskiego Ładu przedstawiły także między innymi Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Ruszyła kampania informacyjna

Od kilku dni Ministerstwo Finansów organizuje wielogodzinne czaty na żywo, publikowane są również materiały instruktażowe na stronach resortu, w tym na podatki.gov.pl. W serwisie Youtube można zapoznać się z webinarium z ekspertem ministerstwa.

Podatkowy Polski Ład podwyższył do 30 tysięcy złotych kwotę wolną od podatku, a także podniósł próg podatkowy z 85 do 120 tysięcy złotych. Nowe przepisy zniosły natomiast możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Składka ta wynosi co do zasady 9 procent i nie można jej odliczać. Dla zarabiających w przedziale 5,7-11,1 tys. zł brutto ta zmiana ma być nieodczuwalna dzięki tak zwanej uldze dla klasy średniej. Rząd zapewnia, że dla osób zarabiających do 12,8 tys. zł brutto na umowie o pracę Polski Ład jest korzystny lub neutralny.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

Polski Ład to 17 mld złotych oszczędności dla podatników

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:00
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe regulacje podatkowe, które są korzystne dla niemal 18 mln Polaków. Na zmianach skorzystają przede wszystkim najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Zmiany podatkowe obejma także przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:53
- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższy termin na pobranie zaliczek na podatek. Ministerstwo Finansów zaprasza księgowych na szkolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 10:43
Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych dotyczących zmian w rozliczeniu podatkowym wynagrodzeń w ramach Polskiego Ładu - przekazał w niedzielę resort. Jak zaznacza resort, chodzi o pomoc w interpretacji i zastosowaniu nowych przepisów.
rozwiń zwiń